PC HocasıİncelemeHyperX Alloy Elite 2 Klavye İncelemesi

HyperX Alloy Elite 2 Klavye İncelemesi

 

PC Hocası‘ndan herkese selamlar. Birbirinden farklı ürünleri incelemiş olduğumuz hocamızın masasında bugün, HyperX Alloy Elite 2 adlı klavyeyi inceliyoruz.

Mouse, kulaklık ve mikrofon gibi birçok PC ekipmanı ile tanıdığımız HyperX, bu kez karşımıza bir klavye ile çıkıyor. Oldukça sessiz ve yeni nesil anahtarlara sahip olan HyperX Alloy Elite 2 isimli klavyeyi sizler için inceliyoruz.

Tasarım

HyperX Alloy Elite, karşımıza kırmızı beyaz renklerinde bir kutu ile sunuluyor. Kutunun üzerinde ürünün resmi yer alıyor. Kutunun sağ üst köşesinde RGB ve Red Linear ibarelerinin bulunduğunu görüyoruz. Kutunun sol altında ise klavyemizin uyumlu olduğu PC, PS4 ve Xbox One platformları dikkatimizi çekiyor.

Klavyenin kutusunu açtığımızda içerisinden bir adet ‘HyperX ailesine hoş geldiniz’ mesajı, kullanma kılavuzu ve destek kılavuzu çıkıyor. Birçok klavye kutusunda bulunan tuş temizleme fırçası ve tuş sökücü HyperX Alloy Elite 2 klavyemizin kutusundan çıkmıyor.

Klavyeyi masamızın üzerine koyduğumuzda HyperX’in oldukça şık ve sade bir tasarım kullandığını görüyoruz. Klavyeyi bilgisayarımıza taktığımızda RGB aydınlatmalar soft bir şekilde gözümüze çarpıyor. HyperX, klavyede tuşlarının altına ufak bir buz görünümünde kısım yerleştirmiş. Bu kısım RGB aydınlatmalarının daha iyi bir şekilde yayılmasını ve göze hitap etmesini sağlıyor.

Klavyenin sağ üst köşesine baktığımızda multimedya tuşlarını görüyoruz. En sağ üstteki yuvarlak biçimde duran potasyometre bulunuyor. Potasyometre’yi sonsuz sayıda çevirebiliyorsunuz ve bu size güzel bir his veriyor. GTA V gibi uzun süre beklediğiniz oyunlarda potasyometre ile oynayabilirsiniz.

Potasyometre’nin hemen solunda dört farklı tuş görmekteyiz. Bunlar soldan sağa sırasıyla; Bir önceki multimedya, başlat-durdur, bir sonraki multimedya ve ses kapatma olarak konumlandırılmış.

Klavyemizin en sol köşesinde de üç adet tuş bulunmakta. En soldaki tuş klavyenizin RGB ışıklarının parlaklığını arttırıp kapatmanıza yarıyor, ortadaki tuş klavyenizdeki renkleri iki farklı modda değiştirmenize yarıyor ve en sağdaki tuşta Windows’u kilitliyor.

Klavyemiz ABS sert plastikten üretilmiş. Tuşların genel tasarımı ise Pudding dediğimiz bir tasarım yapısına sahip. Klavyemizin ağırlığı 1530 gram geliyor. Bu klavyeye göre oldukça ortalama bir ağırlık olarak düşünebiliriz. Klavyemizin kasasına bir eleştirimiz bulunuyor. Klavyenin çelik kasası olmasından dolayı kenarlarda çok sayıda parmak izi kalabiliyor, klavye parmak izini çok kolay bir şekilde yansıtıyor.

HyperX Alloy Elite klavyemizin tuşlarının rengini, Microsoft Store üzerinden indirdiğimiz ‘HyperX NGENUITY‘ programı üzerinden değiştirebiliyoruz. Biz gene de kendi sitelerinde kendi kurulum dosyalarının olmasını isterdik.

HyperX NGENUITY, programının içerisinde ortalama 8-10 farklı renk seçeneğini kullanabiliyorsunuz. Bu renklerin hepsini hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz. Hatta rotasyonunu yukarı-aşağı olmak üzere değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda klavyenin bütün tuşlarına ‘Makro’ atamalarını gerçekleştirebilirsiniz.

HyperX Alloy Elite, klavyemizin tuşlarını sökmek biraz zor. Bu yüzden en başta da belirttiğimiz gibi tuş sökücüyü kutu içerisinde beklerdik. Tuşları sökmek bu kadar zorken bir de ara tuşları sökmek biraz daha fazla vaktinizi alıyor.

Teknik Detaylar

HyperX Alloy Elite 2, bir mekanik klavye ve mekanik klavyelerin switch’lerine göre ne kadar ses çıkardığını az çok biliyoruz. HyperX Alloy Elite 2 adlı bu klavyemizde HyperX’in kendi üretimi olan Red Linear anahtar yapısı kullanılıyor. HyperX Alloy Elite’in tuşlarının 80 Milyon tıklama ömrü bulunuyor ve bu da tuşların dayanıklı olduğunu gösteriyor.

Tuşların kullanım tarafına baktığımızda low profile olduğunu görüyoruz. Red (Linear) anahtarlarıyla bu tuşların birleşmesi hem rahat hem de sessiz bir deneyim sunuyor. Özellikle adı çıkmış olan mavi switch’li yüksek tıklama sesleri çıkartan anahtarlara nazaran, bu klavye kendisini daha düşük sesteki bir gürültüye bırakıyor. Bu yüzden dolayı da geceleri daha az ses çıkardığından ev halkını uyandırmamış oluyorsunuz.

Klavyenin kablosunda iki adet USB çıkışı bulunuyor. Bu USB çıkışlarını tek bir yerde birleştirselerdi bizce daha güzel olabilirdi. Kablo yapısı aşırı kalın ve çok sağlam bir şekilde yapılmış.

Ürünün genel olarak malzeme kalitesine baktığımızda epey bir beğendiğimizi söyleyebiliriz.

Öncelikle klavyenin üzerinde bütün tuşlar anti-ghosting ve N-Key Rollover özelliğine sahip. Makro tuşlarını kullanan birisiyseniz HyperX NGENUITY yazılımı üzerinden klavyenin istediğiniz tuşuna makro atayabilirsiniz. Klavye malzeme kalitesinden ötürü oldukça uzun ömürlü kullanıma dayanıklı görünüyor. Klavyenin genel tasarımının oldukça şık olduğunu da söyleyebiliriz.

Hocanın Yorumu

HyperX Alloy Elite 2, klavyemizin çelik metalden yapılmış olması uzun ömürlü kullanıma karşı dayanıklı olduğunu gösteriyor. Ürünü elinize aldığınızda HyperX’in, premium sınıfı bir ürün yaptığını hissedebiliyorsunuz. Aynı zamanda klavyenin çok sessiz bir yapıya sahip olması da gece oyun oynamayı seven kişiler için oldukça yarar sağlayacaktır.

Klavye hakkında incelememizin sonuna geliyoruz, incelememizin video biçimine yazının başında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ürün hakkındaki görüş ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşabilirsiniz. Başka bir incelemede görüşmek üzere!

Yazar Hakkında

Osman Baytekin

Osman Baytekin

Bilinçli bir oyuncu olma yolunda ilerleyen, oyun meraklısı, bir PC Hocası editörü.

1 Yorum

  • Osman Bey klavye çok güzelmiş oğlum almamı istiyor hemen bir tane kargolayın 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video