PC HocasıDonanımIntel Kaby Lake-X ve Skylake-X İşlemcilerin Detayları Belli Oldu

Intel Kaby Lake-X ve Skylake-X İşlemcilerin Detayları Belli Oldu

   

Merakla beklediğimiz yeni Intel Skylake-X ve Kaby Lake-X işlemcilerinin detayları, destekleyeceği yonga seti ve soketleri belli oldu. Intel firmasının üretmiş olduğu üst düzey işlemci serisinde overclock ve içerik üretimi artık çok daha aktif rol alacak.

Intel Skylake-X ve Kaby Lake-X Neler Sunuyor ?

Intel’in yeni işlemci serisi orta ve üst düzey segmentteki kullanıcılar için satışa sunulacağı gibi, Skylake-X serisi işlemciler sadece üst segmentteki kullanıcılara hitap edecek. Şuanda resmi açıklamalara göre soket olarak LGA 2066 kullanılırken, X299 yonga seti üzerine entegre edilmiş durumda.

Her iki işlemci de DDR4 kanallı destek verdiği gibi, toplamda 4 kanalda uyum sağlayacak. 13.75 MB L3 ön belleğin yanı sıra, 10 çekirdek ve 20 thread ile birlikte gelecek. Ekstra olarak Skylake-X işlemcilerde birden fazla ekran kartı kullanmak isteyenler için 48 PCIe 3.0 portuna sahip olacak. Bu durum Kaby Lake-X işlemciler için 24 PCIe 3.0’a iniyor. Aynı zamanda 10 USB 3.0 ve 8 USB 2.0 desteği bulunacak.

intel-core-i7-skylake-x
TDP Değerleri

Yeni nesil intel işlemciler hakkında en çok merak edilenlerden birisi de TDP değerleri. Kaby Lake-X 112 W TDP değerine sahip olduğu gibi, Skylake-X ise 140 W TDP değerine sahip. Düşük TDP değerleri her zaman için daha az ısınma ve daha az güç tüketimi sağlar. Bu değerler ise yeni nesil işlemcilere göre gayet ideal. Ek olarak iki işlemcide de 14 Nm üretim süreci yer alıyor. Bunu da sizlerle paylaştıktan sonra piyasa satış fiyatlarına geçiş yapalım.

intel-kaby-lake-x-fiyat
Fiyatlar Ne Durumda ?

İşlemciler hakkında detaylar her geçen gün daha çok ortaya çıkıyor. Fakat Intel fiyat konusunda bu sefer epey sıkı çalışmış diyebilirim. Şuan için henüz kesinleşmemesine rağmen, Skylake-X işlemcilerin 1500 dolar ve üzerinde satılacağı söyleniyor. Kaby Lake-X için de 350 dolardan başlayacağı konusunda söylentiler mevcut.

Teknik Özellikler

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/intel-kaby-lake-x-ve-skylake-x-islemcilerin-detaylari-belli-oldu-22194-16347/ linkinden 29.01.2022 13:01:41 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner