PC HocasıAndroidiOS ve Android’de Cortana Rüzgarı

iOS ve Android’de Cortana Rüzgarı

 

Yaklaşık olarak altı aydır beta testlerinin devam ettiği Microsoft’un akıllı asistanı Cortana, bugün iOS ve Android platformlarına yüklendi. Cortana ayrıca Cyanogen OS işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanılabilecek.

Eğer Cortana‘yı tanımıyorsanız ne işe yaradığına yakından göz atalım:

CORTANA NEDİR, NE İŞE YARAR ?

Cortana aslında Windows Phone 8.1 İşletim Sistemi ile birlikte kullanıcıların cihazlarında yüklü olan ve neredeyse tüm tepkileri olumlu karşılayarak yardımcı olan dijital bir asistandır. Bu asistan yardımı ile birlikte bilgi deposundan faydalanarak hem eğlenceli vakit, hem de gerçekten size yardımcı olan akıllı bir asistanı kullanmış oluyorsunuz. 

Temel mantığında ise bilmediğimiz aramaları daha akıllı bir şekilde bularak karşımıza sesli yanıt sistemi ile vermesi yatıyor. İhtiyaçlarınızı tahmin ederek hazır linkler ve metinler yerine okuyarak karşılık vermeye çalışıyor.

cortana

iOS VE ANDROID CİHAZLARINDA ÜCRETSİZ

Öncelik olarak Cortana‘yı sadece mobil platformlarda kullanabileceğinizi belirtelim. App Store için 13 MB, Google Play Store için 15 MB boyutu olan Cortana, en yakın rakibi Siri’nin aksine tüm tablet, masaüstü ve akıllı telefonlarda sorunsuz çalışıyor.

Servis şuan için yeni bir güncelleme alınana kadar Türkiye’de resmi olarak kullanılamıyor. Hal böyle olunca Play Store’da Cortana‘yı indirip kullanan Türk kullanıcılar dil desteği olmadığı için olumsuz yorumlar göndermeye başladı. Henüz Türkçe dil desteğinin ne zaman geleceği konusunda bilgi verilmezken, 2016’nın ilk çeyreğinde yayınlanacağını düşünüyoruz.

CORTANA ÖZELLİKLERİ

Cortana’yı aslına bakılırsa temel özellik olarak her türlü soruya cevap verme özelliği ile biliniyor. Ancak Cortana‘nın bilinmeyen veya çok duyulmayan özellikleri de yer alıyor. Cortana ile yapabileceğiniz diler özellikler:

* Hatırlatmalar

* Bilgisayar veya Diğer Cihazlar İle Senkronizasyon

* Arama

* Mesaj Gönderme

* Mailleri Kontrol Etme ve Mail Gönderme gibi bir çok işlevi bulunmaktadır. Eğer Cortana’yı “denemek” istiyorsanız iOS ve Android için indirebilirsiniz.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ios-ve-androidde-cortana-ruzgari-2174/ linkinden 16.10.2021 11:10:47 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad