reklam
Ana SayfaCep TelefonuİPhone’unuzu Daha Hızlı Şarj Etmenin 8 Kolay Yolu

İPhone’unuzu Daha Hızlı Şarj Etmenin 8 Kolay Yolu

İPhone’unuzu şarj etmenin kısa sürmesini ister misiniz? İyi haber şu ki, yalnız değilsin. Milyonlarca Apple kullanıcısı, iPhone’larını mümkün olduğunca en kısa sürede şarj etmeyi istiyor. İPhone’unuzu aşağıdaki basit ipuçlarını izleyerek daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Lightning Şarj Cihazına USB-C Alın

USB-C teknolojisi bir telefonu daha hızlı şarj etmenizi sağlar. İyi haber şu ki Apple, USB-C şarj cihazınıza uygun Lightning kablosunu sunuyor. Kötü haber ise oldukça pahalı olması. İPhone’unuzu gerçekten daha hızlı şarj etmek istiyorsanız, bunu yapmanın en iyi yolu budur.

İPhone’unuzu Uçak Modunda veya Kapalıyken Şarj Edin

Muhtemelen iPhone’unuzu kapalıyken şarj etmiyorsunuzdur. Eğer bu sizin için uygun bir seçenek değilse, o zaman uçak modunda deneyebilirsiniz. Tamamen kapalıyken kadar etkili olmasa da, bu yöntem cihazınızda ki güç kullanımını azaltacak ve çok daha hızlı şarj etmesine izin verecektir.

Kablosuz Şarj Aleti Kullanmaktan Kaçının

Kablosuz şarj cihazları iPhone’unuzu şarj etmede havalı gibi gözükse de aslında telefonunuzu daha uzun sürede şarj etmenin yollarından biridir.

Temel olarak, kablosuz şarj cihazını sadece normal zamanlarda kullanmalısınız. iPhone’unuzu olabildiğince hızlı şarj etmek istiyorsanız, kablosuz şarj cihazı kullanmamalısınız.

İPhone’unuzu Bilgisayarınızdan Değil Bir Elektrik Prizinden Şarj Edin

İşte iPhone’unuzu olabildiğince hızlı şarj edemememizin bir diğer nedeni.

İPhone’unuzu masaüstünüzden veya dizüstü bilgisayarınızdan şarj ederken USB bağlantı noktaları yalnızca 0,5 A güç çıkışı sağlar. Elektrik prizi ile şarj genellikle 1A verir ve şarj etmekte daha hızlıdır. İPhone’unuz çok daha güçlü ve tutarlı bir güç kaynağından yararlanmak ister.

Doğru iOS Şarj Cihazını Kullandığınızdan Emin Olun

Şarj kablosunun içinde kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah olmak üzere dört ayrı kablo bulunur. Beyaz ve yeşil kablolar veri aktarımı içindir, kırmızı ve siyah kablolar şarj içindir. İki şarj kablosunun taşıyabileceği amper sayısı boyutlarına göre belirlenir. Standart bir 28-gauge kablo yaklaşık 0.5 amper taşıyabilir ama daha büyük 24-gauge kablo iki amper taşıyabilir.

Nokia 9.2 için İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Yani, ucuz kablolar 28 ayarlı kablo kullanır, bu da daha düşük şarj etmenize neden olur.

Kablonuzu şarj verimliliği açısından test etmek istiyorsanız, herhangi bir Amper uygulaması indirin. Cihazınızın şarj ve deşarj oranlarını ölçün.

İPhone Kılıfını Çıkarın

Telefonunuzu şarj ederken iPhone kılıfı çıkarma fikri muhtemelen size garip gelebilir. Ancak, bu fikri destekleyen bilgiler var.

Temel olarak, iPhone’unuz çok kullanım sonucunda biraz sıcak çalışır. İdeal şarj için pil sıcaklığı (hava sıcaklığı değil) 5 ila 45 °C arasında olmalıdır. Bu değerlerin dışarısında tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda aşırı ısı, iPhone’unuzun şarj işlemini yavaşlatmasına veya bozulmasına neden olabilir.

Her seferinde telefon kılıfını çıkarmak size yorucu gelebilir, yine de telefonunuz aşırı ısındığında hızlı şarj etmek isteyenler için idealdir.

İPhone’unuzu En Az Ayda Bir Kere Sıfırdan Şarj Edin

Muhtemelen şarj etmeden önce, iPhone pilinin bitmesini beklemenin daha iyi olduğunu duymuşsunuzdur. Bu biraz doğrudur, aynı zamanda biraz yanıltıcıdır da.

Tamamen şarj etmeden önce iPhone’unuzun ayda bir kez pilinin komple bitmesine izin verin, genel bir şarj sürenize yardımcı olabilir. Peki neden? Tabii ki de pilin bakıma ihtiyacı vardır. Genel olarak konuşursak, piliniz ne kadar sağlıklı olursa, o kadar hızlı şarj olur.

Şarj Portunu Temiz Tutun

Daha önce iPhone’unuza bakım yapmadıysanız düzgün bakım yapmaya ihtiyacınız olabilir. İlk olarak iPhone’unuzun şarj giriş çıkışlarını düzenli olarak temizlemelisiniz.

İPhone’unuzu kirli bir bağlantı noktasıyla şarj etmeye çalışırsanız, yanlış bağlantı nedeniyle yavaşlama sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunun da ötesinde, şarj giriş çıkışları kirliyse şarj bileşenlerine gerçekten zarar verebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Mete Ülken

Mete Ülken

Bilgisayar oyunları ve espor ile ilgilenen birisiyim bunları yazıya dökmeyi severim.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Advertisement