PC HocasıWindowsMicrosoft, Virüsleri Çalıştıran Windows Defender Açığını Düzeltti!

Microsoft, Virüsleri Çalıştıran Windows Defender Açığını Düzeltti!

 

Teknoloji ve yazılım devlerinden Microsoft, Windows işletim sisteminde sunduğu güvenlik duvarı uygulaması Windows Defender’da kullanım esnasında aktif olarak sömürülen bir kusuru giderdi. Microsoft Defender Uzaktan Kod Yürütme Güvenlik Açığı (CVE-2021-1647), Windows Defender’ın saldırgana dönüştüğünü ve kötü amaçlı yazılım tarandığında kötü amaçlı yazılımı karantinaya alıp silmek yerine yürütmesini tetikliyordu

Bu önemli güvenlik açığı, bir dosyanın e-posta veya USB sürücü ile gönderilebileceği ve indirilip otomatik olarak tarandığında hemen tetiklenebileceği anlamına geliyordu. Mevzu bahis güvenlik açığı saldırısı, 12 Ocak Salı günü Windows Defender‘a yapılan yamanın bir parçası olarak düzeltildi ve bu yama ile birlikte ele alınan 80 zafiyetten sadece biriydi.

Bilgisayarınızın korunup korunmadığını kontrol etmek için, başlat menüsünü açarak Windows Güvenliği’ni aratın, uygulamayı açın ve Ayarlar menüsünün altından Hakkında sekmesine giderek Windows Güvenlik uygulamasında tarama motorunun sürüm numarasını kontrol edin. Eğer ki mevcut sürüm 1.1.17700.4 ve üzeri ise, zafiyetlere açık değildir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video