reklam
PC HocasıHaberlerNASA’nın Opportunity Uzay Aracından Aylardır Haber Alınamıyor

NASA’nın Opportunity Uzay Aracından Aylardır Haber Alınamıyor

NASA, 2003 yılında Mars’a gönderdiği 400 milyon dolara mal olan Opportunity uzay aracından 2 aydır haber alınamıyor. 400 milyon dolara mal olan Opportunity’nin Mars’taki dev fırtına etkinlendiği söyleniyor.

NASA, 2003 yılında Mars‘da çeşitli araştırmalar yapmak ve oranın yaşayışını anlamak amacıyla Opportunity uzay aracını göndermişti. Geçtiğimiz 10 haziranda iletişim kesilen uzay aracından halen sinyal alınamıyor. NASA, toz fırtınasının dinmesinin ardından Opportunity ile iletişimin sağlanabileceğini düşünüyor.

Opportunity uzay aracı, kış uykusu (hibernation) ismi verilen bu moddayken gününü çoğunlukla uykuda geçiriyor. Sonrasında ise zaman zaman uykusundan uyanıp güç durumunu kontrol ediyor ve bataryaları hala sarj olmamışsa tekrar uyku moduna geri dönüyor.

Valorant Challenge 2 Turnuvasının Şampiyonu Belli Oldu

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuarı’nda çalışan mühendis Michael Staab, “Bizimle konuşana kadar onu aramaya devam edeceğiz.” dedi.

NASA yetkilisi Andrew Good ise, “Opportunity konusunda şu an için herhangi yeni bir bilgi yok. Bilim insanlarımız Eylül ayının ortalarına doğru gökyüzünün tekrar aydınlanacağını düşünüyor. Sonrasında Opportunity’nin de bataryalarını sarj etmesini ve Dünya’yla iletişime geçmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yazar Hakkında

Oğuzhan Yener

Oğuzhan Yener

Teknoloji ile yakından ilgilenen birisi. PcHocası video editörü ve teknoloji yazarı.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz