PC HocasıCep TelefonuNokia Telefon Üretimine Devam Etme Kararı Aldı ve HDM Global İle Anlaştı

Nokia Telefon Üretimine Devam Etme Kararı Aldı ve HDM Global İle Anlaştı

 

Microsoft ile anlaşması bulunan Nokia şirketi işler yolunda gitmeyince satılma kararı alınmıştı. Şimdi de Finlandiyalı HMD Global şirketi ile anlaşmaya varan Nokia firması, akıllı telefon üretimlerini Tayvan’da üretmeye başlayacak. Detaylar haberimizde.

Nokia Artık Tayvan’da

Alınan kararlar doğrultusunda Nokia firması yeni kurulan Finlandiya uzantılı şirket ile lisans anlaşmasına vardı. Yeni akıllı telefonlar Tayvanlı Foxconn firması tarafından üretilecek. Geçtiğimiz hafta sizlerle burada paylaştığımız haberimizde, Microsoft‘un Nokia firmasını bırakacağını duyurmuştuk.

Yeni imzalanan marka ve lisans anlaşmasına göre HMD Global şirketi yeni nesil tablet, telefon ve akıllı cihazlarını Nokia markası ile piyasada satışa sunacak. Bir diğer habere göre 2014 yılında Nokia Microsoft‘a bağlanarak “feature phones” adı altında basit cep telefonlarında Nokia markasını kullanabilmek için Microsoft hakları da satacak. Ek olarak Nokia’nın yeni akıllı cihazlarının Android platformu ile yayınlanacağı da belirtildi.

Nokia-HMD-Global
Toplam Yatırım Bütçesi 500 Milyon Dolar

Yeni yapılan anlaşmaya göre HMD Global şirketi cep telefonu ve tablet üretmek için on yıl boyunca harcayacağı bütçenin 500 milyon dolar olacağını belirtti. Nokia firmasının hisse sahibi olmayacağı HMD Global şirketi toplamda beş kişilik yönetim kurulu ile Nokia firmasını temsil edecek. Bir nevi Nokia şirketinin HMD Global‘e kiralandığı belirtilebilir. Dün yapılan açıklamalar ve atılan imzalardan sonra Nokia hisseleri %2 oranında değer kazanarak yükselişe geçti.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/nokia-telefon-uretimine-devam-etme-karari-aldi-ve-hdm-global-ile-anlasti-21643-8927/ linkinden 29.07.2021 08:07:56 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

10 Yorum

  • Nokia hologramig teknolojiyle girerse belki tutar adamların 10 yıllık mazisi silinecek androide geçerse yada uzun sarj , bukulebilir ekran teknolojisi ki panel dede samsung dünya devi argesini pil ve ekran konusunda en çok bütçe ayıran firma samsung ki bunların önüne geçebilecek ve android mobil sektöründe birinci olabilecek bir teknolojiye imza atmalidir nokia..

  • Nokıa çok geç kaldı çok daha önceden android yazılımı kullansaydı şuan piyasada samsung kadar yaygın kullanıcıya sahip olucaktı kendi kendini yok etti.

    • inş çıkarda telefon fıyatları bı nebze olsun düşer. SAMSUNG başını aldı gıdıyor piyasasyı samsung belirliyor malesef..

  • Beyler nokia camera ve lens secimlerinde cok basarili firma androidin 1 yasindan sonra yavaslama sorununa cozum bulunursa ve en onemlisi batarya problemlerine cozum uretirseler etkin bir kesime hitap edebilir diye dusunuyorum..

  • Selamlar Öncelikle markanın geri dönmesinden çok mutluyum 1998 yılından buyana Nokia satış sonrası hizmetlerini vermekteyim bir çok kurumsal firmayla çalışma imkanımız oldu şunu net belirtmek isterim Nokia nın anakart ve kullanılan malzemeleri hiçbir markada şuana kadar rastlayamadım umarım stratejileri iyi planlayarak efsanenin geri dönüşü kullanıcıları mutlu edecektir. İlk model Nokia P1 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video