Cuma, Temmuz 19, 2024

Popüler Instagram Reklam Nasıl Verilir ?

Paylaş

silkroad gaminggentr

Popülaritenin git gide arttığı ve mobilden bağlantıların kesilmediği Instagram‘da reklam vermek artık çok daha kolay. Facebook ara yüzünden bağlantı ile birlikte Instagram’da sponsorlu olarak reklam verebiliyorsunuz. Tıklama başına maliyetler, gösterim başına maliyetler ve dört farklı seçenek ile de Instagram reklamları kullanıcıların ara yüzüne sunuldu.

Milyonlarca kullanıcıya hitap edebileceğiniz uygulama sayesinde reklam verdiğiniz alanlardan direkt olarak insanları web sitenize yönlendirebiliyorsunuz. Geçtiğimiz haftalarda Instagram reklamları sadece belirli hesaplara verilirken, şimdi tüm hesaplara dağıtılmaya başlandı.

Reklam verirken arayüzü açtığınızda karşınıza “Instagram reklamları ile hedef kitlelerinize daha iyi erişin” gibi farklı senaryolar çıkabiliyor. Reklam vermek için dilerseniz bu seçeneklere, dilerseniz de “Power Editor” menüsüne tıklayarak giriş yapabiliyorsunuz. Buraya kadar anlatmış olduğum kısım Instagram reklamlarının sadece ön görününen bölümüydü. Dilerseniz adım adım reklamları nasıl verebileceğimizi aşağıdan detaylı olarak inceleyelim.

INSTAGRAM REKLAM NASIL AÇILIR ?

Instagram reklam açmak için öncelik olarak belirli adımları kontrol etmeniz gerekmektedir. Panelinize Instagram reklamları yansıdıysa bu yazımızı okuyup uyguladıktan sonra rahatlıkla uygulanabilecektir. Eğer panelinizde göremiyorsanız bir kaç hafta daha beklemeniz gerekebilir. Start verecek olursak Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz alanlardan “Reklam oluştur” veya “Reklamları Yönet” sekmesine tıklayın.

instagram-reklam

Reklamları yönet veya Reklam oluştur sekmesine tıkladığınız anda sizi Facebook otomatik olarak reklam paneline yönlendirecektir. Burada asıl yapmamız gereken ayarlar bölümleri yüklenmektedir.

Yine aşağıda görmüş olduğunuz resimdeki “Power Editor” sekmesine tıklayarak Instagram reklam açmak istediğimiz panelimiz yüklenecektir. Buraya kadar iki adımdan oluşan işlemimizi gerçekleştirdik. Şimdi ise reklam kurgusunu oluşturmak için yeni adıma geçiş yapalım.

facebook-power-editor

Power Editor aracına tıkladığımız zaman yaklaşık 30 saniye kadar bizi oyalayacak bir panel yüklenecektir. Eğer daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir reklam varsa kolayca yeni reklam oluşturma paneli gelecektir. Eğer ilk defa oluşturacaksanız “Hesap Seç” bölümünden reklam vermek istediğiniz hesabınızı seçerek “İndir” demelisiniz.

instagram-reklam-kampanya-olusturma1

Kampanya Oluştur sekmesine tıkladığımızda ise karşımıza hangi kategoride reklam oluşturabileceğimizi anlatan geniş bir sekme açılıyor. Eğer Instagram reklam vermek istiyorsanız “İnternet sitesine tıklamalar“,”Video görüntülemeleri” ve “Mobil Uygulama Yüklemeleri” seçeneklerinden birisini seçmeniz gerekmektedir.

E-ticaret sitesi iseniz insanları sitenize yönlendirerek satış yapabilir, viral videolarınızı duyurabilir veya mobil uygulamalarınızı indirterek kullanım sayınızı arttırabilirsiniz. Reklam verirken dikkat etmeniz gereken pek çok husus vardır. Dilerseniz yavaştan reklam kampanyasını oluşturmaya geçiş yapalım.

instagram-reklam-olusturma1

Diyelim ki biz E-ticaret sitesiyiz ve internet sitemize kişileri çekerek yayın yapmak istiyor ve satış sağlamaya çalışıyoruz. Bunun için “İnternet sitesine tıklamalar” seçeneğini seçerek bir sonraki adım olan reklam seti seçin ve yeni reklam oluşturun adımlarına geçiyoruz.

NOT: Instagram reklam verebilmek için satın alma türü mutlaka “Açık arttırma” olarak kalması gerekmektedir.

instagram-reklam-paneli
Oluştur dedikten sonra bizi panelimizde ayarların yapılabileceği bir pencereye daha götürecek. Bu bölümde kampanyamızın bitiş ve başlangıç tarihlerini, günlük ne kadar harcaması gerektiğini, tıklama başına veya görüntüleme başına vereceğimiz ücretleri, hedef kitlelerimizi ve yayın türlerimizi düzenleyeceğiz.

Kampanyanın bel kemiği olan “Hedefleme” sekmesine geldiğinizde ise bu ayarları sizin rakiplerinizin kimler olduğunu görmeniz ve tespit etmiş olmanız gerekmektedir. İyi bir hedef kitleniz var ise kampanyanızın dönüşü de o kadar sağlıklı olmaktadır. Bu durum hem instagram reklamları hem de Facebook reklamları için geçerlidir.

instagram-reklam-butce
Bu bölümde günlük harcanması gereken bütçeyi kendimize göre ayarladıktan sonra, kampanyanın başlangıç ve bitiş tarihlerini ayarlamamız gerekmektedir. Eğer bir bitiş tarihi belirtmezseniz reklamlarınız sürekli yayınlanabilir ve tanımlı olan kredi kartınızdan çekim gerçekleştirilebilir.

Ben açıkçası kampanyası yoğun olan E-ticaret firmalarında ve kişilerde çok denk geldiğim için ilk ayarlanması gereken bölümün “Yayın bitiş tarihi” olduğunu söylemem doğru olur. Çünkü bütçenizi yanlış yerlere harcamanız hem sizi, hem de firmanızı zor duruma sokabilir.

HEDEF KİTLE AYARLARI

Reklamların bel kemiği olan hedefleme bölümüne geldik çattık. Bu bölümde reklamlarınızı iyi hedefleyerek çok daha iyi dönüşler alabilirsiniz. Zaten bu reklamlar deneme yanılma yöntemleri ile doğru bir ray üzerine oturtulmaya çalışılmaktadır.

instagram-reklam-hedef-kitle

Yukarıda vermiş olduğum örnekte bir E-ticaret sitesi olduğumu ve kadın giyimi üzerine satış yaptığımı var saydım. Bu varsayım üzerine hareket ederek Facebook veya Instagram’da sayfa beğenisi yüksel olan ve “organik” olan birkaç sayfayı hedefledim. Burada yapmış olduğum hedefleme sayesinde toplamda ulaşmış olduğum potansiyel kitle 9 milyon 500 bin olarak karşımıza geldi.

Bütçeniz ne kadar çok olursa yapmış olduğumuz hedef kitlenin potansiyel ölçüsünü o kadar arttırabilirsiniz. Çünkü Facebook ve Instagram reklam algoritması “ne kadar çok para, o kadar çok müşteri” potansiyeli üzerine çalışmaktadır.

instagram-reklam-optimizasyon

Yukarıda eklemiş olduğum görüntüyü aynen birebir uygulayabilirsiniz. Herhangi bir alanı değiştirmenize gerek yoktur. Sadece Optimizasyon ve Ücretlendirme bölümünü dilerseniz tıklama başına ücret ödemeyi seçer, dilerseniz de gösterim başına ödemeyi seçerek kendiniz belirleyebilirsiniz.

Son adım olarak aşağıdaki resimde gördüğünüz adımları birebir uygulamanız gerekmektedir. Facebook sayfasını bağladıktan sonra Instagram hesabınızın da seçilmesi için işaretlemeniz gerekmektedir.

Reklam Oluştur” sekmesinde ise site adresinizi yazdıktan sonra müşterilerinizin görmesini istediğiniz metinleri yazınız. 300 karakter sınırına takılmadan çokta fazla metinleri uzatmadan yazmanızı tavsiye ederim. Görsel bölümünde ise görselinizin üzerinde çok fazla yazı olmaması gerekmektedir. Resimdeki gibi “Görsel şartnameleri” alanını okuyarak hareket etmenizde fayda var.

instagram-reklam-gonderisi


Instagram reklamları
hakkında sormak istediğiniz sorularınız var ise bize Sosyal Medya hesaplarımızdan ulaşabilir veya aşağıdaki yorum bölümünden yorumlarınızı yazarak kısa süre içerisinde cevaplanmasını bekleyebilirsiniz.

# GÜNCELLEME 1

Instagram reklamları artık Facebook panelinden ayrı bir reklama ihtiyaç duymadan verilebilmektedir. Yani siz FB reklamı vermek istediğinizde 1200×768 piksel değerinde görsel yüklüyorsanız, Instagram reklam seçeneğini seçtiğinizde otomatik görseli kırparak tekrar görsel yüklemek zorunda kalmıyorsunuz.

test yeni eklendi

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

73 YORUMLAR

 1. Instagram reklam vermek için Power Editor panelinize giriş yaptıktan sonra ayarları yapmakta zorluk çekiyorsanız lütfen iletişime geçiniz.

 2. Çok detaylı bir anlatım olmuş teşekkür ederim. Instagram reklamları konusunda Aklıma takılan bir kaç nokta bulunuyor. Mail adresinize mail gönderdim dönüş sağlayabilirseniz sevinirim.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar Ece Hanım;

   “Instagram reklamları yükleniyor” hatası alıyorsanız

   kullanmış olduğunuz tarayıcıdan kaynaklanan “Cache

   dolması” ve “Tarayıcı bozukluğu” olarak nitelendirilir.

   Burada yapmanız gereken işlem tarayıcınızın

   geçmişini temizleyerek tekrar denemektir. Eğer

   belirtilen şekilde düzelme olmaz ise ikinci bir yol

   deneyerek reklamlarınızı aktif edebiliriz.

 3. Merhaba,

  Instagram reklam verebilmek için facebook sayfamızın olması şart mıdır ? Ben panelden bakıyorum reklamlar görünüyor ancak biraz karışık geldi bana. Instagram reklam verebilmem için yardımcı olabilir misiniz ?

  • Merhabalar Merve Umut,

   Instagram’da reklam verebilmek için Facebook sayfanızın olması ve Instagram hesabınız ile birlikte bağlanması gerekmektedir. Instagram reklamı açabilmek için sayfanızı bağladıktan sonra toplamda 4 aşamada reklamlarınızı oluşturabilirsiniz.

   Saygılarımızla.

  • Merhabalar Aydın Bey;

   Instagram Sponsorlu reklam verebilmek için ilk olarak şahıs veya şirketinize ait bir Facebook sayfanızın olması gerekmektedir. Eğer hesabınız var ise Google Chrome’dan “Power Editor” seçeneğine tıklayarak reklamları incelemeniz gerekmektedir.

   Saygılarımızla.

  • Merhabalar Aydın Bey,

   Instagram reklam sekmesini açabilmeniz için “Power Editor” a giriş yapmanız gerekmektedir. Şuan için Power Editor sadece Google Chrome tarayıcısında çalışmaktadır.

   Saygılarımızla,

  • Merhabalar Onur Kaya,

   Instagram’da reklam verebilmek için tüm detayları anlattık aslında. Ancak yine de desteğe ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanızn [email protected] adresimize mail atmanızı rica ederiz.

   Saygılarımızla.

 4. Merhaba,

  Biz de şirketimiz için Instagram reklam verdik ancak tıklamalar çok düşük ilerliyor ve siteye az ziyaretçi geliyor. Acaba reklamları açarken hedef kitleleri çok mu tutuyoruz çözemedim.

 5. Merhaba, yayında olan bir reklamı aynı zamanda instagram için de yapabiliyor muyuz? Placement bölümünde İnstagram New olarak çıkıyor ama işaretleyince kabul etmiyor. sebei ne olabilir? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Ebru Hanım,

   Yayında olan bir reklamı Instagram reklamı için de açabilirsiniz. Power Editor’a giriş yaptıktan sonra yayında olan reklamı “düzenle” diyerek seçenekler alanından “Instagram” seçeneğini de işaretlemeniz gereklidir. Görsel ve metinleri otomatik düzelttikten sonra reklamınız 15 dakika içerisinde onaylanmaktadır.

   • Cevap için teşekkürler ancak denedim olmuyor. Hata veriyor sebebi olarak bu yazı çıkıyor: AdCreative is missing Instagram actor ID but the Instagram page type is selected: AdCreative is missing Instagram actor ID but the Instagram page type is selected. (#1772056)

  • Taygun reklamı yayınlamak için tüm işlemleri tamamladıktan sonra en son adıma gel en üstte değişiklikleri kaydet dedikten sonra yeni bir pencere çıkacak ve yayınla diyeceksin aynı yerden. Sonra 15 dakika içerisinde reklamlar yayına alınmaya başlayacak.

 6. Instagram reklamlarını aynen açtım birebir uyguladım ancak hedef kitleyi kafama göre yazdım dönüşler facebooka göre biraz düşük geldi bana. Detaylı anlatım için teşekkür ederim süpersiniz (Y) 🙂

 7. merhaba, biz facebook üzerinden instagram reklamı verdik ancak reklamın bildirimleri gelmiyor. yani ilk reklamımızı ajansımız vermişti bildirimler geliyordu,reklam postuna yapılan yporumlar beğeniler vs. şu anda maalesef alamıuoruz. ancak facebook reklam paneline girdiğimizde gönderiyi gör dediğimizde çıkıyor. hesabın bağlantısında sıkıntı yok.

  neden olabilir?

  teşekkürler,

  • Merhaba Zeynep Hanım,

   Bildirim gelmesine gerek yok aslında bakarsanız. Panelden manuel kontrol edebilirsiniz. Bunun için reklam verilen hesaba giriş yapın, sağ üst köşedeki çubuğa tıklayarak “reklamları yönet” sekmesinden “Power Editör”a tıklayın ardından aktif olan reklamlarınız en üstte görünecektir. Reklamların bildirim gelme olayı otomatik olduğu için belki de reklamlarınız pasife çekilmiş olabilir.

   Saygılarımızla,

   PCH ONLINE

   • Öncelikle yanıtınız için teşekkürler. Yayınım aktif görünüyor ancak bildirim gelmesi reklam görseli altına yapılan yorumları görmemize yardımcı oluyordu. Çıkamadım işin içinden 🙂 Teşekkürler

    • Merhaba Zeynep Hanım,

     Belirlemiş olduğunuz bütçe ne kadar ? Örneğin düşük bir bütçeli reklam açtıysanız o reklamın size bildirim oranı da düşüktür. Ne kadar çok etkileşim olursa o kadar çok otomatik FB bildirim sistemi çalışmaktadır 🙂

     Saygılarımızla,

     PCH ONLINE

     • Facebookta gönderiye baktığımda beğeni ve mentionları görüyorum ama anında bildirimden eser yok 🙂

 8. Merhaba, instagram reklamını, daha önce İnstagram’da da FB’de de yayınlamış bir gönderimizi kullanarak (Gönderi etkileşimi) verdik.
  Etkileşim oldugunu instagram hesabına fotograf begenmesi olarak alıyoruz. Arka arkaya begenmeler geliyor.
  Ama bu fotograf instagram hesabında sadece eski yayını ve eski begenmeleri ile duruyor.
  Yeni yayının (daha çok begeni almış hali) hesapta nasıl görünecek ?

  • Merhaba Eleni Pasa,

   Açmış olduğunuz her reklam Power Editör’de ayrı bir kampanyada görünmektedir. Eski reklam ile yeni reklamlarınızı Power Editor’a giriş yaparak görebilirsiniz.

   Saygılarımızla,

   PCH ONLINE

 9. instagram reklam verdim 100 TL harcadık açıkçası ne adam gibi beğeni geldi nede siteye ziyaretçi bence instagram reklam vererek paralarınızı boşa harcamayın arkadaşlar tavsiye facebook reklamlardan dışarıya çıkmamanızdır

 10. Bahsettiğiniz herşeyi yaptım. Hiç bir hata vermedi. Bakiyemde lira gösteriyor. Değişiklikleri yükle dedim sorunsuz yükledi. Bundan sonraki işlem nedir ? Reklamı nasıl yayına alacağım ?

  • Merhaba Melih Bey,

   Instagram reklamları açarken işlemleri tamamladıktan sonra menünün en üstünde “değişiklikleri kaydet” dediğinizde reklamınız onay sürecine gider ve onaylandıktan sonra yayına alınır.

 11. İnstagram ya da facebook da çıkan reklamlar görseline bir sürü kişi yorum yapıyor.Bunları nereden görebilir ve nasıl yanıtlayabiliriz?

  • Merhaba Burcu Hanım,

   Kampanyanız onaylandıktan sonra kapatmak için tekrardan açtığınız kampanyanın içine girerek mavi tiki kaldırmanız yeterlidir.

   İyi Çalışmalar Dileriz.

 12. merhaba, ınstagrama 1 günlük 100 tl’ya reklam verdik, deneyip performansını görme amacıyla. Kartta para var, reklam onaylandı. planlanan saati geçtiği halde “aktif” yerine “planlandı yazıyor ve etkileşim yok neden?

  • Merhaba Duygu Hanım,

   Vermiş olduğunuz Instagram reklamı henüz etkileşime geçmemiş ve yayına alınmamış. Taslakta kalıp kalmadığını kontrol ettiniz mi ?

     • Yayın durumunda “planlandı” yazıyor, 18.30’da reklamın başlaması gerekiyordu. Saat de geçti baya ama neden hala sadece planlandı yazıyor anlamıyorum.

     • Merhaba,

      Planlanması önemli değil, reklamın yayına girme süreci gecikebilir. Eğer saat olarak geciktiğini düşünüyorsanız birkaç saat daha beklemenizi tavsiye ederim. İlk kez reklam veren kişilerin reklamlarında bu tür gecikmeler yaşanabiliyor.

 13. ben instigramda reklam vericem ama video boyutu pikseli sorunu veriyor ve oyüzden yapamadım reklam veremedim bana yardımcı olabilir misin Taner Aydos abi ? teamviewerle yada göstereblirmisin

  • Merhaba,

   Instagram’da reklam verirken video boyutunu aşağıdaki gibi yapmalısınız. Eğer farklı boyutlarda girerseniz reklamınız gösterilmez. Şöyle ki;

   ❱ Video: H.264 video sıkıştırma, tercihen yüksek profil, kare pikselli, sabit kare hızı, tek seferde (progressive) tarama
   ❱ Kare Sayısı: En fazla 30fps
   ❱ Format: İdeal olarak başında moov atom ile .mp4 taşıyıcı, düzenleme listesi olmadan
   ❱ Tavsiye Edilen En Boy Oranı: 1,33:1 / 4:3 / SDTV, 1,375:1 / Film, 1,77:1 / 16:9 / HDTV, 1,85:1 / Film, 2,39:1 veya 2,40:1 / Geniş Ekran, üst-alt veya sağ-sol kenarlık olmadan
   ❱ Ses: Stereo AAC ses sıkıştırma, tercihen 128kbps üzeri
   ❱ Dosya Boyutu: En fazla 1,75 GB
   ❱ Bit hızı: İki geçişli kodlama kullanıyorsanız, dosyanızın boyutu 1 GB’ı geçmediği sürece bit hızı sınırı yoktur. Aksi halde, 1080p için saniyede 8 megabit ve 720p için saniyede 4 megabit.
   ❱ Uzunluk: En fazla 45 dakika

   • Merhaba facebook üzerinden instagrama reklam verdım . Fakat instagramda verdıgım reklamı sadece facebook tan gör dedıgımde görebılıyorum . normal ana sayfada ınstagramda bir türlü sponsorlu reklam olarak göremedım lutfen yardımcı olurmusunuz … teşekkürler

    • Merhaba,

     Instagram reklamlarında kendi reklamınızı görebilmeniz için biraz şans, biraz da bütçenizin geniş olması lazım. Mesela 10 TL’lik bir reklam verirseniz reklamı görmeniz imkansızdır. Şansa denk gelirse reklamı görebiliyorsunuz. Fakat reklamı yayınlamadan önce “ön izleme” yaparak görebiliyorsunuz.

 14. Ben Instagram da reklam vereceğim, fakat beğeniye göre ne kadar ücret alınması hakkında pek bir bilgim yok.
  Mesela, 500 beğeniye kaç tl verilir?
  1k?
  2k?
  5k?
  10k?
  bilginiz varsa lütfen cevap bekliyorum, teşekkürler.

 15. Merhabalar her şeyi yaptım ama en son reklam veirirken hem instagramda hem facebookta vereceğim yazıyor ama ben sadece instagramda reklam vermek istiyorum bu mümkün değil mi? İlla facebooktada reklam vermem mi gerekiyor? Teşekkürler

  • Merhaba,

   Sadece Instagramda’da reklam verebilirsiniz tabii ki. Reklam seçeneklerini işaretlerken en altta sadece Instagram tiki işaretli olması gerekmektedir.

   • İyi günler instagram facebook da ne yaptıysam reklam veremedim internet üzerinde bulunan tüm videoları izledim herşeyi yaptım ama birtürlü onaylanmıyor tüm ilkelere uymama ragmen facebook reklam ilkelerine uymuyor deyip onaylamıyor cıldııcam artık 0538 8600212 yardım edermisinz lütfen

    • Merhaba,

     Vermiş olduğunuz reklamın metni ve görseli çok önemlidir. Görselde çok fazla yazı varsa kabul edilmez. Aynı zamanda yazdığınız metinde .. iki nokta kullanamazsınız. Bu gibi detaylara dikkat etmeniz gereklidir.

     • Whatsapptan iletişim kurarsanız daha ayrıntılı gösteririm yayınlayamadıgım reklamı size hatta reklam veren başka bir mağazalarının aynısını yazdım ama olmadı lütfen yazarmısınız 0538 860 0212

     • Merhaba,

      O şekilde bir hizmetimiz yok ne yazık ki. Biz teknoloji haber platformuyuz sadece..

     • Burdan mı anlaşıcaz facebook adresiniz vs yokmu size gönderiyim 6 tane ayakkabının oldugu bir fotograf var altına da [Her çeşit Spor Ayakkabı mevcuttur
      Daha fazla çeşit ve fiyatlar için bize ulaşın.] yazdım mesela

 16. Merhabalar, az olmayan bi bütçeyle instagramda reklam veriyorum ama hep zaten takip etmekte olan kişilere çıkıyor, yani aynı kişilere, hedef kitle değiştirdim birkaç kere, ama lokasyon aynı. Lütfen yardmcı olun. Teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler