PC HocasıCep TelefonuSamsung, Ekran Altı Kamera Teknolojisini Yapay Zeka ile Güçlendirecek

Samsung, Ekran Altı Kamera Teknolojisini Yapay Zeka ile Güçlendirecek

 

Ekran altı kamera teknolojisine sahip ilk ticari cihaz olan ZTE Axon 20 5G, Aralık 2020’de piyasaya sürüldü, ancak beklendiği gibi ekranın altı ön kameradan alınan resimlerin kalitesi biraz hayal kırıklığı yarattı.

Samsung bir süredir teknoloji üzerinde çalışıyor, ancak henüz gerçek bir cihazda piyasaya sürülecek kadar olgunlaşmadı. Ancak şirket, teknolojisini 18-28 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında düzenlenen 2021 Elektronik Görüntüleme Konferansında Görüntü Sensörleri’nde sunmaya hazırlanırken yaklaşıyor olabilir.

Samsung Türkiye

Şirket ekran altı kameralarla ilgili iki bildiri sunacak.

“Kırınım telafisi yoluyla ekranın altında kamera görüntüsü kurtarma” başlıklı birincisi, fizik temelli bir yöntemdir, ancak uygulaması büyük olasılıkla daha kolay olan ikincisi, sihri yapmak için yapay zekayı kullanır.

“Derin öğrenmeyi kullanarak görüntü altında kamera Dört Bayer ham görüntü restorasyonu” başlıklı yöntem, gerçek dünya uygulamalarıyla gerçek zamanlı yüksek kaliteli restorasyon vaat ediyor. Samsung, selfie görüntülerini geliştirmek ve otomatik olarak filtrelemekle zaten oldukça ünlü ve ekran altı kameralar için AI (Yapay Zeka) tabanlı yöntem, gerçekte gerçeği yansıtan gerçek bir orijinal sürüm olmayacağı anlamına geliyor.

Samsung’un Note 21 için UDC (Under Display Camera) teknolojisine baktığı söyleniyor, ancak şu anda bu şüpheli görünüyor ve bunu iş başında görmek için 2022’ye kadar beklememiz gerekebilir.

Video