Türk Telekom Türkiye’nin En Büyük Siber Güvenlik Merkezini Kurdu!

Türkiye'nin en büyük siber güvenlik merkezi Türk Telekom tarafından açıldı.

Artık insanlar saldırılarının teknoloji üzerinden gerçekleştirebiliyor. Buradaki saldırılar insanların özellerine kadar indiği için daha tehlikeli bir hal amaya başladı. Oradaki bir güvenlik açığı insanların herşeyini ortaya dökebilirken, tüm kontrolüde kaybettirebiliyor.

Ülkemizde bu hareketlerin hızlanması oldukça iyi bir şey olurken büyük adımlardan birisi Türkiye'nin telekom şirketlerinden olan Türk Telekom'dan geldi. Türkiye'nin en büyük siber güvenlik merkezini kuran Türk Telekom, bu merzi 1500 metrekarelik bir alana yaydı.

Türk Telekom Genel Müdürlüğünde olan törende konuşan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, teknolojinin hayatı kolaylaştırdığını ancak birçok saldırıyıda beraberinde getirdiğini belirtti. Yine Yusuf Kıraç konu hakkında şu sözleri dile getirdi:

"Türkiye, yaklaşık yüzde 3 ile 9'uncu sırada. Dünya genelinde atak oranı her geçen gün artıyor. 2017'de yüzde 2,1 atak ülkemizi hedef almış. 2018'in ilk yarısında dünyada ise 2,8 milyon DDoS atak gerçekleşmiş. Aylık oranda bunlar artmaya başladı." 

Gerçekleştirilen toplantıda Türk Telekom Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ümit Önal'da şu sözleri söyledi:

"2009 yılından beri müşterilerimize kurumsal güvenlik servisleri sunan Türkiye’nin siber güvenlik sağlayıcısı konumundaki ilk telekom operatörü olarak 7/24 hizmet veren uzman teknik kadromuzla siber tehditlere karşı mücadelede tüm kurumların yanındayız. Siber Güvenlik Merkezimizde siber olay yönetimi, siber tehdit istihbarat servisleri, hizmet sürekliliğinin izlenmesi gibi müşterilerin ihtiyaç duyabileceği tüm siber güvenlik hizmet ve ürünleri, Türk Telekom tecrübesi, güvencesi ve kalitesi ile müşterilerimizle buluşturuyoruz. Biz, Türkiye’yi geleceğe bağlamak için durmaksızın çalışmaya ve bunu yaparken de kamu kurumlarından özel şirketlere, hatta son tüketiciye kadar tüm müşterilerimizin siber güvenliğini de sağlamaya devam edeceğiz."

Türk Telekom gibi bir şirketin böyle bir adım atması bizim elbette çok hoşumuza gitti. Umarız böyle hareketler diğer firmalar tarafındanda gelir.