PC HocasıHaberlerTurkcell 4.5G’de 1200 Mbps hıza ulaştı !

Turkcell 4.5G’de 1200 Mbps hıza ulaştı !

 

4.5G İhalesi’nde (IMT-A Beynelmilel Mobil Telekomünikasyon Yetkilendirmesi İhalesi) en fazla frekansı alan Turkcell, Türkiye’de 5 taşıyıcı birleştirilerek gerçekleştirdiği ilk 4.5G testinde 1200 Mbps hıza erişerek rekor kırdı. Turkcell’in sahip olduğu frekansların kullanıldığı testte, Huawei’nin geliştirdiği yeni teknoloji, Türkiye’de ilk kez başarılı bir şekilde test edildi. Turkcell’in Küçükyalı’daki merkezinde yapılan test esnasında erişilen 4.5G hızının piyasadaki en aktüel akıllı telefonların desteklediği maksimum hızın 4 katından daha yüksek olması dikkat çekti.

 

Kuruöz: “Turkcell en hızlı olmaya devam edecek”

 

4.5G’de Türkiye’de ilk kez 5 taşıyıcı birleştirme teknolojisi ile 1000 Mbps hızların aşıldığı testin hemen peşinden konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “4.5G ihalesinin ardından, aldığımız frekanslar ile önümüzdeki senelerde cep telefonunda 1000 Mbps’in üzeri hızlara sunmaya başlayacağımızı söylemiştik. Bugün burada bunun Türkiye’deki ilk, dünyadaki ise ilk testlerinden birisini muvaffakiyet ile gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Eriştiğimiz rekor hız yalnızca 4.5G’nin en hızlısı değil, 5G’nin lideri olduğumuzu göstermesi açısından da oldukça ehemmiyetli. 4.5G’de en fazla frekansı almış olmamız hem önümüzdeki dönemde bize çok esnek bir oyun alanı sunacak hem de rakiplerimize göre hep daha yüksek mobil internet hızlarını sunabilmemizi sağlayacak ehemmiyetli bir araç olacak.” diye konuştu.

 

“375 Mbps ile başlayacağız, 1000 Mbps üzeri hızlarla devam edeceğiz”

 

Gelecekte çoklu taşıyıcı birleştirme teknolojisinin frekansların etkin kullanımında çok ehemmiyetli bir özellik olduğunu sözlerine ilave eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Kuruöz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kullanılacak frekans miktarı ne kadar fazla olursa sunalacak hız da o kadar yüksek olacak. 1 Nisan’da 4.5G’yi 3 taşıyıcıyı birleştirerek 375 Mbps’lere varan hızlarda sunabilen tek oyuncu olacağız. Sonrasında 5 taşıyıcı ile 1000 Mbps üzeri hızları sunabilen yeniden ilk oyuncu Turkcell olacak. Bugün buradaki testte kullandığımız çeşitlilik genişliği rakiplerimizin elinde yok. Teknolojinin gelişmesi ile beraber çok da uzak olmayan bir gelecekte ise çok daha fazla sayıda frekansı, çok daha gelişmiş teknolojiler ile birleştirerek daha efektif kullanmaya başlayacağız. Bu yolculuğun sonu 5G’ye çıkacak.”

 

Turkcell 1000 Mbps üzeri hızlara nasıl erişti?

 

Türkiye’nin Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi (Carrier Aggregation) kullanılarak 5 taşıyıcılı internet teknolojisi ile yapılan ilk test dahilinde, Turkcell 4.5G ihalesinde aldığı yeni frekanlarla birlikte 1800 MHz bandından 29.8 MHz (20 MHz + 9.8 MHz), 2100 MHz bandından 30 MHz (20 MHz + 10 MHz) ve 2600 MHz bandından 20 MHz olmak üzere toplamda 79.8 MHz frekans kullanıldı. 4.5G’de yüksek hız ve kapasite sunmak için en fazla seçenek edilecek olan bantların kullanıldığı test neticeninde ele geçirilen 1000 Mbps üzeri hızların 2016 senesi sonu bakımından Turkcell ağında desteklenmeye başlanacağı izah edirken, bu teknolojiyi destekleyen ilk akıllı aletlerin ise 2017 senesi ortasına doğru satışa sunulacağını düşünülüyor. Böylelikle Turkcell’liler bugün 63.3 Mbps’ye varan 3G hızına göre yakın gelecekte 19 kata kadar daha hızlı mobil interneti kullanmaya başlayacaklar.

 

Akıllı aletlerin 4.5G’yi desteklemesi gerekiyor

 

Kullanıcılar 4.5G’de, kullandıkları akıllı aletlerin desteklediği maksimum hız sınırı kadar yüksek hızları görebilecekler. Bu vaziyetin vurgulayan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, “Biz de terminal tarafında desteklenen en yüksek hızları altyapı tarafında da destekleyeceğiz ve terminal tarafındaki gelişmelere paralel olarak 4.5G altyapımızı da daimi geliştireceğiz. Emelimiz yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın en kuvvetli 4.5G altyapılarından birisini Türkiye’de hayata geçirmek” diye konuştu.

 

Turkcell’in 1200 Mbps hıza eriştiği test Turkcell’liler için ne dile getiriyor?

 

  • Bugünün mobil internet hızı: Son zamanlarda kullandığımız mobil iletişim altyapısında ülkemizde erişilebilen en yüksek 3G mobil internet hızı olan 63 Mbps hıza Turkcell T50 ile erişilebiliyor. Diğer popüler akıllı telefonların 3G’de erişebildiği en yüksek hız ise 43.2 Mbps’ye kadar çıkabiliyor

 

  • 1 Nisan 2015’te 6 kat daha hızlı: 1 Nisan 2016 bakımından 4.5G altyapısı devreye girecek ve ilk etapta Turkcell’liler mobilden 375 Mbps’ye varan hızlara erişebilecek. Bugünün teknolojisiyle mukayese ettiğinde bu 6 kat daha hızlı mobil internet demek

 

  • 2017 ve sonrasında 19 kat daha hızlı: Turkcell’in 4.5G altyapısına yapacağı yatırımlarla kısa vakit içerisinde hedefi, Turkcell’lilere mobilden 1000 Mbps ve üzeri hızları sunmak olacak. Yapılan teste ulaşılan 1200 Mbps hızı destekleyen akıllı aletler 2017 seneninde kullanılmaya başlanacak ve Turkcell’lilerin mobil internet tecrübesi bugüne mukayese et takriben 19 kat daha hızlanmış olacak

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/turkcell-4-5gde-1200-mbps-hiza-ulasti-2619/ linkinden 16.06.2021 04:06:49 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video