PC HocasıWindowsWindows 10’un Yenilenen Clipboard Arayüzü ile Tanışın!

Windows 10’un Yenilenen Clipboard Arayüzü ile Tanışın!

 

Şu anda, kullanıcılar genellikle sosyal medya sitelerine medya içeriği eklemeyi ve Windows 10 uygulamalarında biçimlendirmeden metin yapıştırmayı zor buluyorlar. Microsoft, Windows 10 Sun Valley güncellemesi ile birlikte, işletim sisteminin en önemli özelliklerinden biri olan Windows Clipboard‘u iyileştirmeyi planlıyor.

Bir sonraki güncelleme ile birlikte, emojiler, GIF’ler ve biçimlendirmeli veya biçimlendirmesiz panonuzdan içerik eklemenize olanak tanıyan gelişmiş pano geçmişi menüsüyle yeni bir “Pano” deneyimi sunacak. Yenilenen Pano yöneticisi de şirketin işletim sisteminde kullanmayı tercih ettiği Fluent Design tasarım akımını kullanıyor ve daha önce Windows 10X’te görülen dokunmatik dostu yeni bir arayüzle birlikte geliyor.

Yeni pano deneyiminin, kullanıcıların Outlook, Gmail, Facebook, Twitter gibi hemen hemen tüm uygulamalarda mesajlarına medya içerikleri eklemesini kolaylaştırması bekleniyor. Seçtiğiniz uygulamadaki herhangi bir metin alanının içinde, pano menüsünü görene kadar Windows düğmesine ve V tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Menü açıldığında, metin alanına eklemek için herhangi bir emojiye veya GIF’e tıklayabilirsiniz. Veya daha fazlasını bulmak için listede gezinmek için arama çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Yeni kopyala ve yapıştır deneyimi

Yıllar boyunca, istenmeyen biçimlendirme olmadan e-postalara, belgelere ve uygulamalara metin yapıştırmak bir sabır testiydi. Microsoft Office gibi uygulamalarda, metinleri biçimlendirerek veya oluşturmadan kolayca yapıştırabilirsiniz.

Diğer tüm uygulamalarda, Windows 10, uygulama geliştiricilerinin desteğini gerektiriyordu. Neyse ki, Microsoft kullanıcıların geri bildirimlerini duydu ve yerleşik pano yöneticisi, kullanıcılar tarafından uzun zamandır beklenen “düz metin olarak yapıştır” seçeneğini geri getirecek.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Windows 10 panosu şu anda Wikipedia gibi bir siteden metin yapıştırdığınız zaman biçimlendirmeyi (bağlantıları, yazı tiplerini, farklı dilleri, sayıları, tabloları ve adresleri tanıyabilir) koruyabiliyor. Windows 10 Sun Valley güncellemesi ile birlikte, Pano menüsünü (Win + V) açabilirsiniz ve kopyaladığınız herhangi bir biçimlendirme içeren bir şeyi yapıştırmaya çalıştığınızda “Metin olarak yapıştır” adlı yeni bir seçenek görebilirsiniz.

Bu yeni düğme, kopyalanan metni yeniden biçimlendirmek ve istenmeyen bağlantıları veya kalın / italik metinleri kaldırmak istediğinizde oldukça kullanışlı olacak. Microsoft, dahili yapılarda Pano yöneticisi için daha fazla iyileştirme test ediyor ve değişiklikler bu yılın sonlarında kullanıma sunulmaya başlayacak.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video