PC HocasıAndroidAndroid N Nedir ? Tüm Özellikleri ve Yenilikleri Nelerdir ?

Android N Nedir ? Tüm Özellikleri ve Yenilikleri Nelerdir ?

 

Google’ın uzun süredir geliştirmelerine dahil ettiği Android N, cihazlara gönderilmeye başlandı. Android N’in tüm özellikleri ve Android N ile birlikte gelen yenilikler haberimizde.

Android N Nedir ?

Android için geliştirilen ve en yeni özelliklere sahip sürümü olan Android N, merakla beklenen özellikler ile dün cihazlara gönderilmeye başlandı. İlk olarak General mobile 4G ile listeye dahil edilen Android N‘in bir çok yeniliği bulunuyor.

İlk olarak Android M ile tanıştığımız bu seri 2016 yılında Android N ile devam ediyor. Bu serinin en ilgi çekici yanlarından birisi ise isminin Nutella olacağı konusuydu. İlk ön izleme sürümünün yayınlanmasının ardından dilerseniz Android N‘in tüm özelliklerine ve yeniliklerine yakından bakalım.

Android N Özellikleri

Özelliklere geçmeden önce şöyle acı bir durumdan bahsetmek istiyorum. Ülkemizde hala bazı telefon üreticileri değil Marshmallow güncellemesi, Lollipop’u bile cihazlara gönderememiş durumdalar. Buna büyük firmalar da dahil tabii ki. Doğal olarak kullanıcılar da “bu saatten sonra gönderme kardeşim.” moduna çoktan girdiler. Minimum 1000 TL’den almış olduğumuz cihazlara bu denli güncellemelerin verilmiyor olması çok acı gerçekten.

Biz Marshmallow güncellemesini beklerken, Google tabii ki boş durmadı ve Android N sürümünü geliştiricilere duyurdu. İlk olarak kendi telefonları olan Nexus modellerine gönderildiği gibi, ikincil olarak hangi cihazlara verileceğini henüz bilemiyoruz. Peki Android N bizlere neler getiriyor ?

Kurulum Ekranındaki Değişimler

Android N‘i kullanmaya başladığınız andan itibaren kurulumu yaparken ekranın size biraz yabancı geldiğini fark edebilirsiniz. Kurulum ekranını gerçekleştirirken dil seçiminizi yaptıktan sonra uygulamalarınızı, verilerinizi veya yedeklerinizi ayarlama seçenekleri karşınıza geliyor. Ardından kablosuz ağ kurulumunu yaptıktan sonra Gmail hesabınız ile oturum açmanız isteniyor.

Kullanmış olduğunuz Android telefonda parmak izi okuyucu sistemi varsa Gmail’den önce bu kurulumu yapıyorsunuz. Buraya kadar farklı bir ekran görünmüyor. Ancak ek olarak yeni simgeler, ekran kilit seçeneklerindeki tasarım değişiklikleri göze çarpabiliyor. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ana menüye ulaşabiliyorsunuz.

Bildirim Ekranındaki Yenilikler

Android N‘in bildirim ekranında da bir çok yenilik bulunuyor. Notification Shade alanının elden geçirildiğini ilk görüşte anlayabilmek mümkün. Ayrıca ekranın tümünü kaplayan bildirimler, tepedeki hızlı erişim menüleri (Wi-Fi, rahatsız etme modu, el feneri, bluetooth, mobil veri vs) ve sistem kullanıcı arayüzü menüde göze çarpan yenilikler arasında gösteriliyor.

Arayüzde kullanıcılar değişiklik yaptıklarında yeni düzenleme butonları da doğrudan arayüz üzerinden yanıt verebiliyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlayacağınız üzere ufak bir pop-up menü tarzında açılan bildirim ekranı kısa yoldan uygulamalara daha kolay erişebilmek için düşünülmüş. Biz de bu yeni erişim menüsünü çok beğendik.

android-n-bildirim-ekrani


Resim İçerisinde Resim Özelliği

Bu özellik aslında bize yabancı değil. Daha önceden iPad’de görmeye alıştığımız resim içinde resim özelliği Android N sürümüne de dahil edilmiş. Bu özellik sayesinde bir köşede video veya resim açıkken, diğer uygulamaları da çalıştırmaya izin veren önemli bir özellik. Kısacası bu özellik cihazın dahili video oynatıcısını kapatmadan videoyu boyutlandırmaya, ekranın dilediğiniz bir köşesine çekip birden fazla işlem yapmanıza olanak sağlıyor.

Çoklu Pencere Özelliği

Çoklu pencere özelliğini aslında kullanıcılar çok beklemiş, Android M ön izleme sürümünde görünmüş, fakat herhangi bir açıklama yapılmadan Android Marshmallow sürümünde kaldırılan bu özellik tekrar Android N sürümü ile karşımıza çıktı. Çoklu pencerenin isminden de anlayacağımız üzere farklı modda ve aynı anda iki uygulamayı birden çalıştırmaya izin veriyor.

Bu özelliği kullanırken aradaki ayrıcı sürükleyerek uygulamaları yeniden boyutlandırabilmeniz de mümkün. Bu özellik şuanda varsayılan olarak gelmemektedir. Geliştirici ayarlarına girerek özelliği aktif etmeniz gerekiyor.

andorid-n-ekran


Doze Modundaki İyileştirmeler

Android cihazların en büyük sıkıntısı durup dururken telefonu kullanmasak bile fazladan batarya gücü harcayarak şarjın çabuk bitmesiydi. Android Marshmallow sürümü ile daha da geliştirilen ve kullanıma sunulan Doze modu sayeinde güç koruma özelliği devreye alınmıştı. Ancak yine de bir yerlerde eksikliklerin olduğunu fark edebilmek mümkündü. Android N sürümünde Doze modu geliştirilerek cihazı kullanmadığınız durumlarda işlemci gücü otomatik olarak azalarak uygulamalar için sürekli internet kullanımını da kısıtlayacak.

Night Mode Tekrar Bizlerle

İlk olarak Android M geliştirici ön izleme sürümünde gördüğümüz ardından Marshmallow da kaybolan bir diğer özellik gece moduydu. Bu mod Android N ile birlikte tekrar dönerek bizleri umutlandırdı. Koyu tonlarda duvar kağıtları kullanan kişilerin hoşuna gitmeyen beyaz ayarlar menüsü gece modu ile birlikte son buluyor.

Eğer bu moda geçmek istiyorsanız elle ayar yapmaya gerek kalmadan akşam olduğunda otomatik olarak koyu temaya geçiş yapıyor. Android N sürümü için en beğenilen özelliklerden birisinin bu mod olduğunu söylememizde fayda var.

android-n-gece-modu


Ayarlar Menünü Yenilendi

Sıkça kullandığımız ayarlar menüsü yenilenerek farklı bir görünüm elde edilmiş. Bu menüde artık “geri butonu” bulunmadığı gibi, ismine “hamburger menü” gibi saçma bir isim takılmış. Bu menüde kısa uzantıların bulunduğu ve uygulamalara çok daha hızlı erişebileceğimiz bir platform gibi düşünebilirsiniz.

Soldan kaydırarak çıkan bu menü ayrıca “rahatsız etme” modu gibi uygulamaları açmak istediğinizde cihazı korumak amacı ile bir kaç öneri gösteriyor. Ekrana çıkan bu önerilerin nereden kapatıldığını henüz çözebilen çıkmadı. Android N sürümünün en sevmediğimiz özelliği kısaca bu oldu.

android-n-ayarlar-menusu android-n-ayarlar


Veri Tasarrufu Modu

Android N sürümünün en can alıcı noktalarından birisindeyiz şuanda. Özellikle sona bıraktığımız veri tasarrufu modu “işte yenilik bu” diyebileceğimiz cinsten bir özellik. İsminden de anlaşılacağı gibi, mobil internet veya kota işlemlerinde arka planda gizlice internetimizi sömüren uygulamaları tek tek tespit ederek veri kullanımını engelliyor.

Böylece mail, mesajlaşma, oyun güncellemeleri ve uygulamalarda mobil verimiz daha tasarruflu olarak kullanılabiliyor. Kimi zaman da açık unuttuğumuz mobil veri, veri tasarrufu modu ile artık güven altına alınıyor. Cihazınızda yüklü olan tüm uygulamalar için ayarlayabileceğiniz bu mod, Android N sürümünün en iyi güncellemelerinden birisi.

Bu yazımızda Android N ile ilgili yenilikler ve tüm özellikleri aktarmaya çalıştık. Şuan için Google kendi akıllı telefonlarına Android N‘i açtığı gibi, kısa süre içerisinde (sorun çıkmazsa) diğer Android cihazlara da Android N sürümünü indirmeye sunacaktır.

android-n-data-saver-modu

 

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/android-n-nedir-tum-ozellikleri-ve-yenilikleri-nelerdir-21369-5279/ linkinden 29.07.2021 07:07:44 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

    • Sorma kardeşim bende de lg g2 var android n bizim neyimize daha lolipop gelmedi ki 🙂

  • Android N nutella olarak kabul ediliyor ama resmi bir açıklama yok bunun için: )

  • Hocam on numara anlatım olmuş teşekkür ederim. Android n için bir çok özellik devreye alındı ama benim en çok dikkatimi çeken veri tasarruf modunun iyileştirmeleri oldu. Kullanmak için sabırsızlanıyorum şahsen 🙂

  • General mobile one 4G dual telefonuma android N i yükledi m bakalım ne olacak şimdi )))

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video