PC HocasıİnternetGoogle Dökümanlar Artık Ses İle Yazı Yazabiliyor

Google Dökümanlar Artık Ses İle Yazı Yazabiliyor

 

Google son yaptığı güncelleme ile birlikte Dökümanlar’a artık sesli yazabilme özelliğini aktif etti. Artık kullanıcılar Google Dökümanlar‘a girdiklerinde konuşarak dilediklerini yazabilecekler.

GOOGLE DÖKÜMANLAR’IN SESLİ ÖZELLİĞİ NASIL KULLANILACAK ?

İşinizde veya bizler gibi sürekli editörlük işleri ile uğraşıyorsanız klavyeden yazmak yerine Google Dökümanlar‘ın yeni getirmiş olduğu sesli yazma özelliğini kullanarak kolayca yazılarınızı oluşturabilirsiniz. Sesli komut ile yazma özelliği bugünden itibaren Türkçe olarak da kullanılabiliyor.

Google’ın sağlamış olduğu bu güzellikten faydalanabilmek için ilk olarak mail adresiniz ile birlikte Google Dökümanlar‘a giriş yapın. Ardından Araçlar > Sesle Yazma sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Sağlıklı bir şekilde otomatik yazma işlemini kullanmak için şu şekilde kullanmanızı önermekteyiz:

* Sesin doğru akıp akmadığını anlayabilmek için mikrofonunuzu hazır tutun.

* Google Chrome tarayıcınızdan Google Dökümanlar‘a giderek yeni bir döküman açın.

* Araçlar sekmesinden Sesle Yazma‘ya tıklayın ve mikrofon kutusunu gördüğünüzden emin olun.

* Konuşarak yazmaya hazırsanız eğer mikrofona tıklayın.

* Günlük hayattaki konuşmalarınız gibi normal ve anlaşılabilir bir şekilde konuşun.

* Konuşmalarınız bittikten sonra tekrar mikrofona tıklayın.;

google-sesli-ceviri
ÖNEMLİ NOT: Şuanda Türkçe konuşma ve yazmada noktalama işaretleri kullanılamamaktadır. Ancak yine de kullanmak istiyorsanız aşağıdaki komutları söyleyerek noktalama işaretlerini dahil edebilirsiniz.

* Period (Nokta)

* Comma (Virgül)

* Exclamation point (Ünlem işareti)

* Question mark (Soru işareti)

* New line (Yeni satır)

* New paragraph (Yeni paragraf)

Google’ın bu yeni ve bir o kadar faydalı özelliği olan sesli yazma özelliği hakkında daha fazla bilgi alabilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

GOOGLE SESLİ ÇEVİRİ – VİDEO

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/google-dokumanlar-artik-ses-ile-yazi-yazabiliyor-4565/ linkinden 28.10.2021 21:10:19 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad