PC HocasıArama MotorlarıGoogle Penguin 4.0 Testleri Başladı

Google Penguin 4.0 Testleri Başladı

 

Google Penguin algoritması olarak bilinen ve arama motoru üzerindeki gelişmelerin habercisi olarak aldığımız güncellemelere bir yenisi daha olan Penguin 4.0 eklendi.

GOOGLE PENGUIN 4.0’DA NELER OLACAK ?

Şunu hiç bir zaman unutmamak lazım: “Google algoritmalarını değiştirirken ve işlemleri onaylarken mutlaka “doğal sonuçlar” görmek ve kandırmacaya yer vermeden arama sonuçlarında temiz içeriklerin barındırılmasını sağlamak amacı gütmektedir.

Google Penguin 4.0 algoritması yine bu düzen üzerine kurulu bir şekilde devam edecek. İlk analizler ve tahminler doğrultusunda 5 günlük ciddi dalgalanmalar yaşanmakta ve sıralamalar sürekli oynamaktadır. 

Bu süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekildedir:

Backlinklerinizi analiz edin: Almış olduğunuz backlinkler artık kelimeye yönelik “dofollow” olarak alınmaması gerekmektedir. 2020 yılında backlinkin bir önemi kalmayacağı ve markaya yönelik çalışmaların geliştirileceği ve Google botlarının buna göre entegre edileceği belirtildiği için hep bu yolda sitenizin adını ve markasını yükseltmeniz gerekir.

backlink-analizi
Örnek vermek gerekirse biz web sitemize PC Hocası kelimesinden değil de Donanım kelimesinden çalışacak olursak backlink analizimizde Anchor text “donanım” olarak görünecektir. Bu da Google’a şu mesajı verir “bu site donanım sitesidir, donanım içerikleri yayınlar ve donanım ağırlıklıdır.” Aynı şekilde bunun gibi 100 farklı kelimeye çalıştığınızı düşünecek olursanız Google sitenizin organik olarak gelişmediğini ve backlink edinmediğini çok kolay anlayabilir.

Yani markanıza önem vermeyip direkt trafik içeren kelimelere çalışırsanız sıralamalarda yükselmeniz ile düşmeniz bir olabilir. Arama motoru optimizasyonu işlemi tamamen doğal süreçlerden oluşması gerekir ve zaman ister. 6 ayda yüz binlerce backlink alırsınız, aldığınız gibi de cezaya girmeniz an meselesi olur. Emeklerinize yazık etmemek istiyorsanız Google Penguin algoritmalarına göre sitenizi revize etmenizde fayda var.

Gereksiz Linkleri Temizleyin: Hepimizin bildiği üzere Google’ın Disavow Link Tool aracı güncel olarak kullanılabiliyor. Eğer bu algoritma güncellemesi sürecinde çok fazla dalgalanma, trafik kaybı yaşıyorsanız mutlaka backlinklerinizi analiz edin. Trust, Citation ve Domain Rating değerleri düşük olan backlinkleri bu tool ile engelleyerek iyi bir adım atabilirsiniz. Engellediğiniz sitelerin yansıma süreci minimum 2 haftadan oluşmaktadır.

site-analiz-ahrefs
Sitenizi Güncel ve Özgün Tutun: Penguin 4.0 algoritmasının bir diğer temel amacı da web sitelerinin doğallık görünümüdür. Siteniz spam veya kopya makaleler ile de doluysa sitenize Google savaş açabilir. Bu konuda yapmanız gereken sürekli olarak özgün içerikler ve makaleler girmeniz gerekir.

İnsanlar web siteleri açarak bir amaca yönelik hizmet ederler. Eğer bu amacı kestirmeden götürüp, kısa yoldan bir şeyler elde edileceği düşünülüyorsa o arkadaşları 2008-2009 yıllarına almamız gerekir. Şuan ki güncel teknoloji ve algoritmalar bu yapıyı yıllar öncesinden bozarak web sitelerini yeni algoritmalara göre sürekli analiz etmektedir. Zararlı içerik, zararlı backlink veya spam içeriğe sahip siteler artık Google‘da barınamıyor ne yazık ki.

Web sitenizi sağlıklı bir şekilde analiz edebileceğiniz bir çok Tool bulunmaktadır. Ancak analiz Tool kullanımı için belirtli bir miktarda ücret ödemeniz gerekir. Şuanda en çok kullanılan analiz araçları arasında Ahrefs, Majestic ve Monitor Backlink gösterilebilir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/google-penguin-4-0-testleri-basladi-3416/ linkinden 16.10.2021 12:10:42 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

6 Yorum

  • Google artık seoyu bastan yazıyor ve reklam üzerine oynuyor arkadaş, neredeyse her 3 ayda bir güncelleme yapıyor. Önceden pagerank güncellemesi vardı şimdi o da kalktı sonumuz hayrolsun

    • Katılıyorum hocam benim sitede de sorunlar var sürekli dalgalanıyor 1 aydır anlamadım gitti hitler bir düşüyor bir çıkıyor demekki penguen 4.0 algoritmasından dolayıymış. Çok forumda okudum gelecek diyorlardı geldi sonunda hayırlısı olsun..

  • Hocam bu algoritmalardan gına geldi artık trafik düştü, sizde var mi düşüş artış?

  • bende trafik artışı oldu ama bu guncelleme benı rahatsız ettı e-ticaret ile ugrasıyorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad