PC HocasıHaberlerIntel CEO’sundan komik açıklama: İşlemci pazar payı çokta önemli değil

Intel CEO’sundan komik açıklama: İşlemci pazar payı çokta önemli değil

Intel işlemci pazar payı hakkında gün geçtikçe komik olaylara imza atıyor. Şimdi de Intel CEO‘su tarafından yapılan açıklamada “işlemci pazar payı çokta önemli değil.” şeklinde bir yanıt geldi ve hepimiz ağzı açık bir şekilde olayları izlemeye başladık. Siz de benim gibi “Nasıl önemli değil abi?” diyorsunuz biliyorum ama, Intel kanadında durum şuan için böyle.

“Intel daha büyük planlara sahip”

Öncelikle şunu kabul edelim; AMD bu sene Intel‘i işlemci konusunda geride bıraktı. Ryzen platformu sayesinde Intel’in yıllardır sürdürdüğü artık 4 çekirdek muhabbetleri rafa kalkarken, insanlar artık Intel işlemci yerine AMD işlemci tercih ediyor. Bunu Amazon’un en çok satanlar kategorisinde de geçen hafta sizlere burada açıklamıştım.

Şimdi ise Intel CEO‘su Bob Swan: “Intel çok daha büyük planlara sahip. Şirket daha büyük işler için gerekli kapasiteye sahip. İşlemci pazar payı Intel için önemsiz.” şeklinde açıklamada bulundu. Şahsi fikrim olarak ben bir şirket CEO’suna karşı böyle bir açıklamayı samimi bulmadım.

Hani nerede tatlı rekabet?

Şimdi Bob Beyciğim, tamam yıllardır tekel sizdiniz doğru. Kaliteniz de tartışılmaz kesinlikle orası da doğru. Fakat AMD fiyat/performans skalasındaki  yeni işlemcilerini duyururken, siz de biraz geride kaldınız kusura bakmayın. Ayrıca fiyat konusunda da AMD her zaman avantajı elinde tuttu. Şimdi ise ne yazık ki satışlarda Intel işlemci göremiyoruz. Toplanan sistemlerin yarısından fazlası bile AMD’ye döndü.

Hani AMD ve Intel arasında yıllardır tatlı rekabet vardı? Şimdi yenilgiyi kabul etmeyip bu şekilde bir açıklama yapmak doğru mu? tartışılır.

“CPU tarafında büyümek şirkete zarar veriyor”

Intel CEO’su Bob Swan ayrıca işlemci kanadında büyümenin şirkete zarar verdiğini ve artık bu tarafta pazar payını kovalamayacaklarını söyledi. Bu kadar büyük bir pazarda kaç tane işlemci üreticisi var? AMD ve Intel. Başka var mı a dostlar siz söyleyin? Şimdi bu açıklamayı yapıp, yıllardır tekelken istediğiniz şekilde fiyatları veriyordunuz. Şimdi AMD üstün olunca böyle açıklamalar geliyor.

Intel 5.3 GHz hızında çalışan yeni i7-10700K işlemcisini duyuracak

2017 yılında 59.4 milyar gelir

Çok uzaklara gitmeyelim. Hatırlayın; Intel 2016 yılında pazarın %91’ine hakimdi. 2017 yılında ise 59.4 milyar dolar gelir elde etti. İşlemci pazarında o yıl toplam gelir ise 66 milyar dolardı. Yani burada 6.6 milyar dolar AMD’ye kalıyordu. Bu kadar arada fark varken kâr üstüne kâr açıklanırken her şey iyiydi, şimdi tam tersi mi oldu?

Çalışanlara net bilgiler verildi

Intel CEO’su işlemci tarafında çalışanlara net bilgiler verdi. Bugüne kadar %90 pazar payına sahip oldukları düşüncelerini yok etmek istediğini ve Intel’in sanki pazar payının %30 olduğunu düşünerek çalışanların o şekilde işe gelmelerini söyledi. Aslında bu iyi gibi görünse de iyi bir şey değil. Zira şirket içerisinde bu departmanda bir sorun varsa, CEO tarafından çalışanlara uyarı olarak aktarılmış olabilir.

CEO’nun diğer açıklamaları ise şu şekilde;

“%90 oranında pazar payına sahip olduğumuz düşüncesini yıkmak için çabalıyorum. Bu durum bizi sınırlıyor. Fırsatları ise görmeden kaçırıyoruz. Daha fazla inovasyon gerektiği için, daha gelişmiş teknolojiler üretmek adına %90 pazar payını korumaya odaklanmış durumdayız. Bu yanlış. Teknoloji geçişlerini büyük oranda özlüyoruz. Artık hem ofis içerisinde, hem de ofis dışında pazar payının %30 olduğu şeklinde davranmaya başladık. Bir kaç yıl içerisinde müşterilerimizin beklentilerini karşılamak için büyük rol oynayacağımızı düşünüyorum. Bu düşünceler sadece CPU alanında geçerli olmadığı gibi, 5G, GPU, yapay zeka ve bulut depolama alanında da büyük ses getirecek ürünler üretmek için çabalıyoruz.”

Intel’in AMD karşısındaki rekabeti kaybetmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Intel gerçekten bu konuda samimi davranmış olabilir mi?

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • AMD ile rekabet edemediler doğru. Ama Intel nedense daha güvenli geliyor bana. Bir AMD ısınamadım ya

    • Hocam aslında doğru marka geçmişi de çok önemli benim geçmişte yaşadığım AMD problemleri ve malzeme kalitesizliği Intel’den ayrılmama sebep oluyor ki yeni mimaride Intel’in boş durmayacağını hala paran varsa en iyi işlemcilerin Intel’de olduğunu görebiliyoruz

  • Şu an bu makaleyi Avrupa standartlarında olan bireyler gibi okusaydık, İntel’in bu açıklamaları bizim için önemli olmazdı, çünkü para varsa daima intel. Türkiye gibi teknolojiyi tavan fiyattan kullanan bireyler olduğumuz için f/p bizim için en önemlisi, AMD bu vaadini bence fazlasıyla yerine getiriyor.

    • Ekran kartı kanadı için aynısını söyleyemem ama AMD işlemcide her zaman bir numaraydı benim için. Öyle olmaya da devam edecek.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement