Salı, Haziran 25, 2024

İnternetten Video ve Müzik Kopyalama Rehberi

Paylaş

silkroad gaminggentr

Milyonlarca web sitesi günde binlerce içerik, video veya galeri ekliyor. Yeri geldiğinde müzikler veya dosyaları indirme ihtiyacımız bulunuyor. Bugün ise hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde internetten video ve müzik kopyalama rehberini paylaşıyoruz.

NASIL VİDEO İNDİREBİLİRİZ ?

Yöntem 1: Öncelik olarak sırayı video indirmeye veriyoruz. Çoğu zamanlarda Torch Browser‘ı kullanmak yeterli oluyor. Bu, indirme işlemleri için özelleştirilmiş, Chrome tabanlı ve ücretsiz bir web tarayıcısı. Herhangi bir ek yazılım, dönüştürme uygulaması ve eklenti gerektirmeyen bu tarayıcı ile medya yakalama özelliği çok gelişmiş olduğu için tercih ediyoruz. Chrome Store'dan kısa süre içerisinde yükleyebilirsiniz.

tor-browser-indirme

Çoğu zaman tek bir düğmeye basarak videoları indirmeye başlayabiliyorsunuz. Kullanımı ise çok basit: Yukarıda da görmüş olacağınız üzere Torch Browser üzerinden istediğiniz video veya ses içeren web sayfasını açın. Torch sayfadaki medyayı indirebilecek duruma geldiğinde sağ üst köşede “medyayı indir” seçeneği aktif hale gelecek. Seçeneğe tıkladığınız andan itibaren indirme işlemi başlayacaktır.

Yöntem 2: Eğer ki Chrome tarayıcınızdan vazgeçmek istemiyorsanız İnternetten veya Chrome tarayıcı üzerinden video indirmenize olanak sağlayan Video Downloader professional eklentisini önermekteyiz. Eklentiyi kurduktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın ve video indirmek istediğiniz sayfaya gidin.

video-downloader-professional-chrome

Şu durumu da belirtmemde fayda var: YouTube verdiği hizmetler konusunda korumacı bir tutum sergilemeye devam ediyor. YouTube tarafında çalışan ekip, her ay yeni güncellemeler yayınlayarak indirme işlemlerinin nasıl önüne geçebilecekleri konusunda güncellemeler yayınlamaktadır.

YouTube'dan Eklentisiz Video İndirme

Anlatacağım bu işlem çok pratik olduğu gibi, on saniye gibi kısa bir süre içerisinde videoyu çeşitli formatlarda indirmenizi sağlıyor. Diyelim ki YouTube üzerinde gözümüze bir video kestirdik ve indirmek istiyoruz. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulayın:

* YouTube linkinin https:// alanından sonraki www.'yi tamamen silerek yerine “ss” ekleyin. Ekledikten sonra videonuz buradaki örnek gibi olacaktır. ( https://ssyoutube.com/watch?v=ARM42-eorzE )

* Enter tuşuna basarak yönlendirmeyi bekleyin.

* Yönlendiğiniz alandan “İndir” sekmesine tıklayarak videoyu kısa süre içerisinde indirebilirsiniz.

video-indirme-youtube

YİNE DE TATMİN EDEMEDİYSEK

Anlatmış olduğum bu örnekler eğer sizin için tatminkar seviyede değilse “Any Video Recorder” denemenizi öneriyoruz. Bu video programı sadece Windows sürümlerinde çalıştığı gibi, ekranda oynayan her şeyi kaydetmenizi sağlıyor. Yani sadece YouTube videolarını değil, dilediğiniz tüm platformlardaki hareket eden nesneleri kaydedebiliyorsunuz.

Özellikle televizyon dizileri ve programları söz konusu olduğunda neredeyse tüm TV kanallarının web sitelerinde zengin bir arşiv yer alıyor. Ancak hiç birini ücretsiz olarak indiremediğiniz için bu gibi durumlarda Any Video Recorder programını deneyebilirsiniz.

any-video-recorder


HAKLARINIZ VE YASAL SINIRLARINIZ

Bir video veya ses dosyasını indirmeye karar verdiğinizde sorumluluklarınızı da bilmeniz gerekir. Ses ya da video internette ücretsiz olarak yayınlanmış olsa bile, o eserin hakları her zaman sahibine aittir. İndirdikten sonra o eseri dilediğiniz gibi kullanamazsınız.

Ancak bunun tek bir istisnai yöntemi bulunuyor: Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun 38. maddesine göre “Bütün fikir ve sanat eserlerinin kâr amacı güdülmeksizin şahsen kullanmaya mahsus ve çoğaltılması mümkündür.” Bu eserler üzerinden para kazanmadığınız ve kötüye kullanmadığınız sürece aynı üslup üzerinde kullanabilirsiniz.

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

2 YORUMLAR

  1. Adamsın hoca Youtube video indirmek için ss koyup böyle bir şeyin olacağı aklımın ucundan geçmezdi helal olsun. Diğer çalıntı siteler örnek alsınlar sizleri çok daha iyi yerleri hak ediyorsunuz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler