PC HocasıHaberlerKirin 1020 İddialı Özelliklerle Geliyor
Kirin 1020

Kirin 1020 İddialı Özelliklerle Geliyor

 

Kirin 990 serisini Mate 30 amiral gemisi modelinde kullanan Huawei, işlemci performansı ile dikkat çekmişti. Başarılı işlemcilerin 5G desteğinin de olması bir hayli beğeni topladı. Kirin 990 için gelen yorumlar bir yana, şu sıralar markanın Kirin 1020 üzerinde çalıştığı da ortaya çıktı.

Açıkçası yeni işlemci için ortaya çıkan ilk bilgiler, çok daha iddialı bir işlemci serisi ile karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Üretim teknolojisi kısmında da yenilenecek bir seri geliyor.

Kirin 1020, 5 nm üretim sürecinden çıkacak

Yeni nesil ARM Cortex A78 çekirdeklerini kullanacak olan Kirin 1020 işlemcilerinin 5 nm üretim sürecinden geçmesi bekleniyor. Bu sayede performans artarken, güç tüketiminin de aynı oranda azalmasına olanak verilecek.

Kirin 1020

Serinin içerisinde ARM Cortex A78 çekirdeklerinin kullanılması ise bu işlemcileri rakiplerinin önüne taşıyacak. Öyle ki şu an yeni tanıtılan amiral gemisi işlemci modeli Snapdragon 865 serisinde bile ARM Cortex A77 çekirdeklerinin kullanıldığını görmekteyiz. Böyle baktığımız zaman Kirin 1020 rakiplerini geride bırakacak gibi duruyor.

Şimdilik saat hızı ya da çekirdek sayısı konusunda bilgiler yok ancak bu modelin Mate 40 akıllı telefon modeliyle beraber tanıtılması beklentisi var. 2020 Eylül ayında tanıtılacak olan Huawei Mate 40 modellerinden hemen önce Kirin 1020 işlemcileri için mini bir tanıtım yapılması beklenmekte. Serinin ne derece iddialı özelliklerini görmek için 2020’yi beklemek gerekiyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

1 Yorum

  • İnsallah ceker de bizimkiler ozaman program yazmaya baslar belki , zora girmeden uretmiyoruz nedense

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video