PC HocasıPCLaptop Batarya Testi ve Programı

Laptop Batarya Testi ve Programı

   

Laptopları kullanırken özellikle sıfır alan kullanıcıların başına en çok gelen batarya sorunu gündemden düşmüyor ne yazık ki. Laptop bataryaları kullanıma, aldığı darbe veya sarsıntılara, fazla elektrik yüklenmesine ve bunun gibi bir çok soruna dayalı olarak zaman içerisinde laptop bataryalarının performansı ve kullanım süreleri düşebiliyor. Bizde bugün laptop bataryalarını test edebileceğiniz bir uygulamadan bahsedeceğiz.

Batarya Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

Şuanda internet üzerinde batarya kontrolü ve batarya testi yapan bir çok uygulama mevcut. Ancak en doğru bilgiyi verebilecek uygulamaları bulmak zamanınızı alabilir. O yüzden bir çoğunu denediğimiz ve test ettiğimiz batarya test programlarından BatteryBar pil ölçüm programını laptoplarınız için kullanabilirsiniz. Programın kurulumu çok basit olduğu gibi, Windows’un Xp dahil bir çok sürümü ile sorunsuz çalışıyor.

battery-bar-2
Uygulamayı kurduktan sonra Windows’un en sağ alt köşesinde yeşil bir pil simgesi görüyorsunuz. Üzerine geldiğinizde bataryanız hakkında detaylı bilgiler ve ne kadarlık kullanım süresi kaldığını size anlık olarak bildiriyor. Üstelik diğer programlara göre en iyi özelliğinin laptopunuza ait bataryanın yıpranma durumunu da gösteriyor olması.

Eğer bataryanızın yıpranma durumu %25‘in üzerindeyse durumu “orta” demektir. Bu rakam eğer giderek artıyorsa, laptop bataryanızın tehlike çanları çalmaya başlamış anlamına gelir. Uygulamanın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir:

batarya-uygulamasiş

 

BatteryBar isimli uygulamayı marka ve model fark etmeksizin indirerek kurabilirsiniz. Kurulumu başlatmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/laptop-batarya-testi-ve-programi-21523-8010/ linkinden 17.08.2022 23:08:59 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

16 Yorum

 • Sizin tavsiyenizle programı kurup çalıştırdım. Görev çubuğundaki görüntüsü hoşuma gitmediği için kaldırmak istedim programı ve hali hazırda bazı oyunlarında yüklü olduğu HDD üzerinden programı kaldırdıktan sonra, programlar kalsörünün %95’nin silindiğini gördüm. Neyseki windows SSD ye kurulu. Sizin bu konuda bir tecrübeniz var mıdır? Ya da belirteceğiniz bir şey?
  Teşekkürler.

 • bununla pek ilgili değil ama benim laptopun bataryası gömülü bende prize takılı kullanıyorum bir sürü şey okudum acaba doğrumu yapıyorum

  • evet doğru yapıyorsunuz ancak laptobunuzun şarjı 100 iken şarja takın ve kullanın laptop şarjda olduğu için batarya fazla birşey yapmaz ve batarya döngüsü artmaz bu yüzden piliniz daha uzun süre gider pil döngüsü:1 pil döngüsü bataryanın %100 kullanımıdır pil döngünüz artmadığı zaman piliniz resmen kullanılmamış gibi sapasağlam olur

 • selam programı kurdum yıpramam yüzde 0 diyor ancak pc yi şarjdan çektiğimde bilgisayarım kapanıyor.

  • Pil orjinalliğine göre veri okuyabiliyor.Benim asus taki orjinal pili okuyor,ama hp deki sonradan taktığım pilin yıpranma raporunu vermiyor.

 • Bendede robloxa girince şar %10’a düşüyor ben anlamadım diğer oyunu oynuyorum şarj düşmüyor silip yeniden yükledim olmadı bir keresinde bilgisayarı kapatcam kapatılıyor kodları sızdı görüntü alamadım ama kapanıyor yanında çalıştır vardı yani pile noldu yazarmısınız

 • merhaba yaklaşık bir yıldır laptop kullanıyorum(sıfır ürün) daha düne kadar pil konusunda hiçbir şikayetim olmadı oyun oynmadığımda 2 3 saat rahatlıkla gezinebiliyordum fakat dün aninden şarz aletini çıkardığımda cihazım kapandı, şarz aleti takılı değilken de açılmıyor .batarrybar kurdum ve sonuç yüzde yüz dolu bataya batarya yıpranması %17 .sorunu ne olabilir

 • çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk güzzzzeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeel uygulamaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 • merhabalar benim batarya direk gg olmuş %100 gösteriyor peki şuan bataryam için ne yapmam gerek??

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video