PC HocasıİnternetLi-Fi Nedir, Li-Fi Avantajları Nelerdir ?

Li-Fi Nedir, Li-Fi Avantajları Nelerdir ?

 

Teknoloji artık internet erişimlerinde de değişimlere neden oluyor. Yıllardır kablosuz internet adı altında kullandığımı Wi-Fi, değişime uğrayarak Li-Fi adı verilen sistem ile 100 kat daha hızlı internet erişimi sağlandı. Yapılan testler sonucunda alınan bu verimin ilerleyen dönemlerde yerini Li-Fi teknolojisine bırakacağı şimdiden kesinleşmeye başladı. Peki Li-Fi nasıl çalışıyor ve avantajları nelerdir ?

li-fi-nedir

Li-Fi NEDİR ?

Yeni internet bağlantı teknolojisi olarak bilinen Li-Fi, radyo dalgalarını kullanmak yerine verileri iletebilmek için görünür ışık tayfını kullanıyor. Bu yöntem ile radyo dalgalı Wi-Fi bağlantılarına göre 100 kat daha hızlı internet erişimi sağlanıyor.

İlk test olarak Estonya’nın başkenti Tallinn’de bir ofis içerisinde Li-Fi bağlantı testi yapıldı. Bu test için standart bir LED lambasına benzer bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve foto dedektör gerekmektedir.

Testi gerçekleştiren Velmenni firması, Li-Fi testini yapabilmek için uygun bir hale getirilen ampül sayesinde 1 Gbps ( saniyede 1 Gigabit ) internet hızına ulaşmayı başardı. Bu testin ardından laboratuar testleri ile bu yöntem geliştirilerek 225 Gbps ( saniyede 225 Gigabit ) kadar internet hızına ulaşılabileceği ispatlanmış oldu.

lte-li-fi
Li-Fi NE ZAMAN GELECEK ?

Şuanda test aşaması tamamlanıp geliştirme sürecine giren Li-Fi, Vellmenni yöneticisi olan Deepak Solanki tarafından yapılan açıklamada “üç yıl” içerisinde tam anlamı ile kullanılabileceğini belirtti.

İlk olarak Avrupa ve Orta Doğu’da kullanılabileceği belirtilen bu teknoloji normal internet hızına göre kat kat fazla erişim imkanı sağladığı için insanların talebi bu teknolojiye çok fazla olacak gibi.

Li-Fi AVANTAJLARI NELERDİR ?

Li-Fi’nin en büyük avantajı Wi-Fi teknolojisi gibi diğer sinyallerden etkilenmeden iletişim kurması. Bu nedenle uçaklar gibi sinyallerin karışma olasılığı bulunan yerlerde de Li-Fi teknolojisi kullanılabilecek.

Ancak eksi yönü olarak da güneş ışığı sinyalini bozacağı için şimdilik dışarıda kullanılamıyor. Ayrıca bu teknoloji duvardan da geçemediği için sadece “aynı ortam” içerisinde iletişimde kalabiliyor. Tabii ki teknoloji henüz çok yeni olduğu için gelişme aşamalarında mutlaka bu sorunlara çözümler bulunacaktır.

Görünür Işık Tayfı Nedir ?

Işık tayfı, beyaz bir ışığın prizmadan geçerken kırılması ile oluşan renklerin dalga boyları ve frekanslarını sıralayarak elde etmesinden ortaya çıkmaktadır. Bu ışık tayfı insan gözü tarafından görülebildiği gibi, tayfın ortasında yer alan ışığın seçilmesi biraz zorlaşıyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/li-fi-nedir-li-fi-avantajlari-nelerdir-1531/ linkinden 22.10.2021 00:10:49 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

8 Yorum

 • LiFi teknolojisinin bize gelmesine daha çok var ancak wifi kolay kolay bırakılmaz gibi

 • Bu teknoloji ampül ile nasıl çalışıyor ben anlamadım bir de yan odadayım ben oradan kullanamayacak mıyım mesela ?

 • LiFi teknolojisi kenanın dediği gibi uzun bir süre geliştirmede kalacak ve kolay kolay gelmeyecek. Şuanda zaten sistem hız üzerine kurulu değil. Hele TTNET gibi firmaların internet alt yapıları felaket durumda. Turkcell Super Online tavsiye ederim her zaman.

 • Bu li fi denen teknoloji türkiyeye gelmez amerikada internet alt yapısı için uygun

  • Merhaba Erşad,

   Li-Fi teknolojisi Türkiye’ye de gelecek ancak bu epey bir süre alacak gibi, zaten şuan için bu teknoloji geliştirme aşamasında devam ediyor 🙂

 • Başta ne olduğunu anlamadigim internet teknolojisidir. Açıkçası korkutmuyor değil beni

 • ya hu adamlar yukarıda ne de güzel açıklamsını yapmış okuyun bir zahmet yok şu olacak mı bu ve saire amma da okumayı sevmeyenler toplumu olduk vre..

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad