PC HocasıİnternetMicrosoft Edge Tarayıcısına Ekstra Gizlilik Gelecek

Microsoft Edge Tarayıcısına Ekstra Gizlilik Gelecek

  arctis 7+  

Microsoft, Chrome tabanlı internet tarayıcısı Edge için uygulama başına DNS şifreleme özelliği getirecek. Tarayıcıya yüklediğiniz her bir eklenti kendine has DNS şifrelemesine sahip olacak ve kullanıcıya ekstra gizlilik sağlayacak.

Şifrelenmiş DNS, kullanıcıların yalnızca web trafiğinin içeriğini değil, aynı zamanda hedefini de gizli tutmasına olanak tanıdığından ötürü internet kullanıcılarına çok daha fazla gizlilik sağlayan ve günümüzde tartışmalara sebep olan bir teknolojidir.

Şirketin üzerinde çalışmalarına devam ettiği teknoloji, normal HTTPS trafiğinde DNS adresi aramalarını gizleyecek. Bu DNS adresi aramalarından önce düz metin içindeydi, yani ISS’niz ziyaret ettiğiniz şapka web sayfalarının bir profilini kolayca oluşturabilirdi. Eleştirmenler, bunun ISP’lerin web sitelerini engellemesini önleyeceği ve savunmasız kişileri güvende tutacağı konusunda endişelerini dile getirdi.

Haberimize konu olan Şifrelenmiş DNS özelliği Microsoft tarafından Edge tarayıcısının Canary sürümüne entegre edilerek testlerine başlanılacak.

Edge Canary’nin 86.0.612.0 derlemesi artık yeni bir özellik sunuyor: Güvenli DNS ve bir dizi alternatif şifreli DNS sağlayıcısı sunuyor.

Özellik oldukça iyi uygulanmış gibi görünüyor ve umarız bu önemli teknolojinin hızlı bir şekilde benimsenmesine yol açacaktır.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/microsoft-edge-tarayicisina-ekstra-gizlilik-gelecek-88852/ linkinden 23.01.2022 06:01:16 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner