PC HocasıİncelemePC Hocası GG4 Sistem Toplama Rehberi

PC Hocası GG4 Sistem Toplama Rehberi

 

Düşük bütçeli sistem toplama rehberlerimizi merakla beklediğinizi biliyoruz. Bu konuda fiyat performans serisi, piyasaya inat fiyatlarla hazırladığımız bir sistem toplama serimiz var. Takip edenler çoktan tahmin etti GG serisinden söz ediyoruz. İşte şimdi inceleme masamızda yeni GG sistemimiz PC Hocası GG4 konuğumuz olacak.

Yine fiyat performans sistem ailesinin bir üyesi olan GG4 serisini de Gaming Gen TR iş birliği ile hazırladığımızı belirtelim ve geçelim sistemin bileşenlerine ve oyun testlerimize.

Kaçırmayın: Gaming Gen TR PC Hocası GG3 Sistem İncelemesi

PC Hocası GG4 Tüm Bileşenler ve Bileşenlerin Özellikleri

Sistemde yer verdiğimiz bileşenlerin özelliklerine geçmeden önce yine bir detayı paylaşarak başlamak isterim. Şimdi bir sistem oluşturduk evet ama bu sistemi her zaman olduğu gibi özelleştirmek size kalmış. RAM miktarı, depolama birimi gibi kısımlarda değişiklikler yapabilirsiniz. Bu detayımızı da verdiğimize göre ilk parçadan başlayabiliriz.

PC Hocası GG4

Anakart Tercihi: ASUS Prime H410M-E

Evet çok üst düzey bir anakart tercih etmedik. Zaten böyle bir tercih yapmış olsak sistem fiyat performans dengesinden çıkardı, o da ayrı mevzu. 🙂 Ama mevcut sistem için gayet ideal bir anakart tercihinden söz ediyoruz. Kullandığımız model ASUS Prime serisine ait olan bir model.

10.nesil Intel işlemcileriyle uyumlu olan model, birkaç önemli özelliği ile kendisini öne çıkarmayı başarıyor. Bu önemli özelliklerden söz edelim.

PC Hocası GG4

Digi+ VRM: Yüksek hassaslıkta dijital güç kontrolü yapılmasını sağlayan Digi+VRM, voltaj düşüşlerinde de sürekli olarak bir kontrol içerisinde. Bu şekilde güç verimliliği ayarlarının en iyi şekilde otomatik olarak yapıldığını görüyoruz.

EPU: Daha önce yine ASUS anakartlarını ele alırken, bu konuda bilgiler vermiştik. Enerji verimliliği sistemine sahip olan anakart, güç tüketimini otomatik olarak en iyi düzeye göre optimize ediyor.

Fan Xpert 2+ Yazılım: Yine birçok ASUS anakart modelinde gördüğümüz artılardan birisi de Fan Xpert 2+ yazılımı. Yazılım sayesinde sisteminizde yer alan fanlarda üst düzey bir kontrol imkanını elde etmiş olacaksınız.

M.2 Slotu: Anakart üzerinde 16 Gbps’e kadar destekleyen PCIe 3.0 X2 M.2 yuvası da yer almakta. Hızlı depolama birimi kullanmak isteyenler için yine bu da önemli bir detay.

SafeSlot Core: Yine ASUS’a özel olan bir artıdan daha söz edeceğiz. ASUS bu seride de özel bir PCIe yuvası kullanıyor. Yuva anakarta özel bir kanca ile tutturuluyor ve 1.6 kata kadar fazladan eğilme direncine sahip oluyor.

PC Hocası GG4

Yani dayanıklılık konusunda çok daha iyi. Bunun dışında DRAM yüksek akım koruması, yüksek voltaj koruması, LanGuard gibi yine dayanıklılığı öne çıkaran özellikler de var.

Anakart Detay Özellikler

 • RAM: 2 adet slot ile maksimum 64 GB RAM desteği. RAM hızı 2933 MHz seviyesine kadar.
 • Genişleme Yuvası: 1 adet PCIe 3.0×16 ve 2 adet PCIe 3.0X1 yuvası
 • Depolama Birimi: 1 adet M.2 soket ve 4 adet SATA 6 GB/s
 • LAN Desteği: Realtek RTL8111H
 • USB Portlar: Arka kısımda 2 adet USB 3.2 Gen 1, 2 adet USB 2.0, Ön kısımda 2 adet USB 3.2 Gen 1, 4 adet USB 2.0

PC Hocası GG4 sistemi, anakart tercihimiz için sona geldik. Anakart için zaten çok fazla söylenecek bir şey yok. Asıl merak ettiğiniz kısmın oyun testleri olduğunun farkındayım. 🙂 Şimdi işlemci ile devam edelim.

PC Hocası GG4

İşlemci Seçimi: Intel Core i3-10100F

Fiyat performans serilerinde bu işlemciye alışmaya başladık. AMD ile kıyaslandığı zaman, şaşırtıcı bir şekilde bir tık fiyat avantajı var. Haliyle fiyat performans modellerinde daha öne çıkacak işlemci modellerinden biri. Sistemimiz için de bulunduğu sınıf değerlendirildiği zaman gayet yeterli bir işlemci.

2020 yılının 4.çeyreğinde satışa çıkan işlemci için özelliklere geçtiğimiz zaman, 4 adet çekirdek kullandığını görüyoruz. Bu 4 çekirdeğe 8 iş parçacığı eşlik ediyor ve genel olarak performansı yeterli seviyeye taşıyor.

Temel saat hızı olarak 3.60 GHz seviyelerini gördüğümüz işlemcinin, maksimum saat hızı ise 4.30 GHz seviyesine kadar ulaşıyor.

10.nesil işlemcinin önbellek kapasitesi ise 6 MB olarak belirlenmiş. Tabii ki 10.nesilde gördüğümüz Intel Smart bellek kullanılmış durumda. Veri yolu hızı olarak 8 GT/s değerlerini gören i3-10100F işlemcimizin TDP değeri ise yakmıyor kokluyor denecek cinsten. 🙂

65W TDP değeri görüyoruz. 14 nm üretim sürecinden geçen işlemci için söyleyebileceklerimiz bu kadar.

PC Hocası GG4

İşlemci Teknik Detaylar

 • Üretim: 14 Nm üretim süreci
 • Çekirdek Sayısı: 4 çekirdek 8 iş parçacığı
 • Temel Saat Hızı: 3.60 GHz
 • Maksimum Saat Hızı: 4.30 GHz
 • TDP Değeri: 65W
 • Önbellek miktarı: 6 MB önbellek

PC Hocası GG4

İşlemci ve anakartı bir ikili gibi görelim. Beyin takımı artık tamam. PC Hocası GG4 sistemde beyin takımı tercihimizin nasıl olduğunu gördünüz. Şimdi geçelim artık sistemin haylaz çocuğuna yani ekran kartına.

Ekran Kartı Tercihi: ASUS TUF GTX 1650 Gaming OC

Gönül isterdi ki aynı fiyata RTX 3080 ya da RTX 3070 modelleriyle bir sistem sunmak. Ama şu şartlarda bu mümkün değil. Fiyat performans odaklı olarak sunabileceğimiz en iyi ekran kartlarından birini seçtik. Zaten oyun performanslarında da üzmeyen bir ekran kartı olacağını göreceksiniz. Hemen hızlıca bir özelliklerden söz edelim.

PC Hocası GG4

Tasarım

TUF serisinin tasarımını her zaman sevmişimdir. Oldukça oturaklı bir tasarım yapısına yer veriliyor. GTX 1650 Gaming modelinde de aynı oturaklı tasarım yapısı var. Seride ön kısımda çift fan yer aldığını görüyoruz.

Ön bölümde yer alan bu çift fan, gri renkli desenlerle hareketlendirilmiş.

Yine fanların birinin üzerinde ise TUF logosu birinde ASUS yazısı dikkat çekiyor. Bunun dışında koruyucu arka plakanın da metal olması güzel bir gelişme. Ayrıca braket kısmında da paslanmaz çelik malzeme tercih edilmiş.

Daha önce de yer verdiğimiz üretim teknolojisi olan Auto Extreme teknolojisinin de kullanıldığı ekran kartının, hem sağlam hem de oturaklı bir tasarımı olduğunu görüyoruz.

PC Hocası GG4

Teknik Özellikler

PC Hocası GG4 sistemin can damarlarından biri olan ekran kartında, 4 GB GDDR6 bellek yer almakta. GDDR6 bellek teknolojisinde olması bile güzel olan serinin CUDA çekirdek sayısı 896 CUDA olarak belirlenmiş.

Tabii ki son nesillerle yarışamaz ama fiyat performans özelinde değerlendirme yapmak ve göre yorum eklemek lazım.

Çekirdek hızlarına gelince, OC modunda 1785 MHz değerine kadar çıkan ekran kartı, oyun modunda ise 1755 MHz değerlerini görüyor. Günümüz oyunlarına göre orta iyi seviyede performans gösterebilecek teknik özellikler.

Teknik Özellik Detay

 • Bellek: 4 GB GDDR6 bellek
 • Bellek Hızı: 12.000 MHz
 • CUDA Çekirdek Sayısı: 896 CUDa çekirdek
 • Çekirdek Hızı OC: 1785 MHz
 • Çekirdek Hızı Oyun: 1755 MHz

PC Hocası GG4

Soğutma Sistemi

Parça kalitesi dışında TUF serisi ekran kartlarının en önemli artısı soğutma sisteminin başarılı olması. Yine TUF GTX 1650 Gaming ekran kartında da bunun artısını görüyoruz. Bir kere fanlar IPX5 sertifikasına sahip. Bu da demek oluyor ki toza karşı dayanıklı.

Uzun kullanımlar sonrasında fanları, tozun kilitlemesiyle performans düşüşü gibi bir durum yaşanmayacak. Diğer taraftan yine fanlarda uzay sınıfı yağlayıcı malzeme kullanılmış. Bu da standart yağlara göre çok daha uzun süre dayanıyor ve fanın performanslı, sessiz bir şekilde çalışmasına izin veriyor.

Evet ekran kartı için de sona geldik. PC Hocası GG4 oyun testlerinde neler yapabiliyor bunu zaten göreceğiz. Teknik açıdan ekran kartını paylaşmış olduk. Sona çok yakınız. Geçelim depolama ve RAM kısmına.

PC Hocası GG4

Depolama ve RAM Seçimi: 2x8GB (16GB) Silicon Power 3200MHz CL16 ile Kingston A2000 500GB NVMe M.2

Depolama birimi ve RAM konusunda yukarıda bir şey söylemiştim. Kendiniz de özelleştirme yapabilirsiniz. Size uymuyorsa kapasiteleri değiştirebilirsiniz.

Biz fiyat performans anlamında, özellikle oyun konusunda çok sorun yaşamayacağınız bir RAM seçimi ve yeterli gördüğümüz depolama birimi seçimi yaptık.

RAM kısmında 16 GB Silicon Power serisi 3200 MHz değerine kadar çıkan CL16 DDR4 RAM seçtik.

Pasif soğutmalı RAM’lerimizde RGB aydınlatma olmamasına karşın mavi bloklar kullanıldığı için mavi bir renk var. Depolama birimi ise Kingston A2000 serisi. Artık her yerde gördüğümüz bu depolama birimi de tam bir fiyat performans canavarı. Depolama biriminde de 2200 MB okuma hızı ve 2000 MB yazma hızı görüyoruz.

PC Hocası GG4

Kasa ve PSU Seçimi: Vento VG04FE kasa ve FSP 550W 80+ (550-51AAC)

Vento model kasa seçtiğimiz PC Hocası GG4 sistemde, kasamızda önde 3 arkada 1 olmak üzere toplamda 4 fan yer alıyor. Sabit RGB aydınlatmanın olduğu fanlar, sonradan değiştirilebilir RGB ışıklandırma sunmuyor. Yani yazılımla ya da herhangi bir tuş ile renkleri değiştiremiyorsunuz.

Bunun yanında kasamızın yan kısmı temperli cam. Aslında bakarsanız ön kısmı da temperli cam. Sadece ön kısımda temperli camın yanlarında ek havalandırma ızgaraları yer alıyor.

Son olarak kasanın üst kısmında bir güç tuşu, kulaklık girişleri ve 3 adet USB girişinin yer aldığını ekleyelim.

 • PSU: FSP 550W 80+ (550-51AAC)

PC Hocası GG4

PC Hocası GG4 sistem toplama rehberimizde sona geldik. Artık bileşenler tamamlandı. Şimdi oyun testleri vakti geldi. Oyunlarda nasıl bir performans gösterildiğini görmek adına her zaman dediğim gibi videoyu izlemeniz lazım. Biz yine de yazımızın içerisine de oyun testlerinin görsellerini ekliyor olacağız.

PC Hocası GG4 Oyun Testleri

 

CS:GO ( Full HD – En Yüksek Ayarlar)

PC Hocası GG4

Rainbow Six ( Full HD – En Yüksek )

PC Hocası GG4

DOOM ( Full HD – Yüksek ( en yüksek ayarlar değil))

PC Hocası GG4

PUBG ( Full HD – Yüksek Ayarlar (en yüksek değil) )

PC Hocası GG4

Rust ( Full HD – Orta Seviyede)

PC Hocası GG4

Forza Horizon 4 ( Full HD – Yüksek )

PC Hocası GG4

Red Dead Redemption 2 ( Full HD – Orta )

Valorant ( Full HD – En Yüksek )

PC Hocası GG4 Sistemi Son Sözler

Malum günümüzde fiyatlar belli. En ucuz ekran kartlarında bile 4-5 bin TL fiyatları gördüğümüzü düşünecek olursak güzel bir fiyat performans serisi sistem oldu. Tabii ki serilerimiz devam edecek. Bir sonraki sistem toplama rehberinde görüşmek üzere diyelim.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/pc-hocasi-gg4-sistem-toplama-rehberi-118122/ linkinden 28.10.2021 17:10:55 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad