PC HocasıTeknolojiSamsung, GPU’lar için 24 Gbps GDDR6 DRAM Teknolojisini Tanıttı!

Samsung, GPU’lar için 24 Gbps GDDR6 DRAM Teknolojisini Tanıttı!

   

Güney Kore merkezli teknoloji üreticilerinden Samsung Electronics, 24Gb/sn işlem hızına sahip sektörün ilk 16-gigabit Grafik çift Veri Hızı 6 (GDDR 6) DRAM’ini örneklemeye başladığını açıkladı. 10nm EUV işlem teknolojisi üzerine inşa edilen teknoloji dizüstü bilgisayar ve konsol GPU’larının performansını arttırmayı hedefliyor.

Yeni nesil DRAM yongası, evrensel uyumluluk sunacak ve böylelikle grafik birimi üreticileri arasında geniş bir pazar kabülüne sahip olabilecek.

Veri sızıntısının önüne geçilecek ve yüzde 30 daha yüksek hız sunulacak

Samsung HQ’nin mühendis ekibinden Suwon’un demeçlerine göre, veri sızıntısını en aza indirmek için yenilikçi bir devre tasarımı ve High-K Metal Gate (HKMG) olarak adlandırılan son derece gelişmiş bir yalıtım malzemesi geliştirildi ve bu malzeme sayesinde GDDR6 DRAM’in önceki modellere göre yüzde 30 oranında daha yüksek hızlar sağlayacağı anlamına geliyor.

Samsung’un tanıttığı GDDR6 serisi, dizüstü bilgisayarlarda daha uzun pil ömrü sunabilmek için bazı düşük güç seçenekleri sunuyor olacak. Performans gereksinimlerine uyum sağlayan dinamik voltaj anahtarlama teknolojisi kullanan yonga seti 1,35V endüstri standardı yerine 1.1V’de çalışan 20Gbps ve 16Gbps işleme hızları sunacak.

Samsung Bellek Ürün Planlama Ekibi Başkan Yardımcısı Daniel Lee, bu kadar yüksek işlem hızlarının sebebinin yapay zeka ve meta veri tabanı tarafından yönlendirilen veri işlemeye günümüzde ihtiyaç duyulduğundan kaynaklandığını açıkladı. Şirket şu anda yeni platformu örneklemekte yani “GPU platform lansmanlarına uygun olarak piyasaya çıkabilmesi için son kullanıcı senaryoları için halen test ediliyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/samsung-gpular-icin-24-gbps-gddr6-dram-teknolojisini-tanitti-129949/ linkinden 15.08.2022 23:08:18 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video