PC HocasıDonanımSıvı Soğutmalı Modem Ön İncelemesi

Sıvı Soğutmalı Modem Ön İncelemesi

   

Geçtiğimiz haftalarda sıvı soğutmalı modem için sayfamızda bir görsel paylaşmıştık. Bu görselde yer alan sıvı soğutma sistemini bugün detaylı olarak iç aksamları ile birlikte inceliyoruz. Öncelik olarak “sıvı soğutma sistemi” ne işe yarar bir göz atalım.

SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ NEDİR, NASIL ÇALIŞIR ?

Hava soğutma sistemlerinin yetmediği yerlerde veya kasa toplarken biraz daha geleceğe yönelik adımlar atmak için tercih edilen sistemdir sıvı soğutma. Hepimizin bildiği üzere donanım açısından hava soğutmalı sistemlerde alüminyum gövde ile birlikte işlemci üzerinde bulunan termal macun entegredir. Maksimum 3 adet fan ile birlikte desteklenen bu sistemde sirkülasyon doğru sağlanmadığında ısınmalar meydana gelir.

Sıvı soğutma sistemlerinde ise tüm yük boruların içerisinden akıp giden “su” olarak nitelendirilen sıvıdadır. Bu sistemler toplamda üç kısımdan oluşur; işlemciye temas eden su bloğu, borular ( pompa ), ve radyatördür. Bu kısımların birleşmesi ile birlikte soğutma sistemi borular aracılığı ile taşınmaktadır.

Konumuz da sıvı soğutmalı modem olduğu için en çok ısınan cihazlar arasında yer almaktadır. Hâl böyle olunca artık günümüzde sıvı soğutma sistemleri giderek yaygınlaşmaktadır.

su-sogutmali-modem-4

TERMAL BANT VE SU SOĞUTMA BLOĞU

Sıvı soğutmalı sisteme sahip olan tüm cihazlarda su döngüsünün başarılı bir şekilde sağlanabilmesi için genişletilmiş borular kullanılarak maksimum sıcaklıklar hesaplanır. Eğer verilen sıcaklıklardan daha düşük bir sıvı soğutma sistemi olursa borulardan geçen sıvı zamanla ısınarak soğutmamaya başlar.

Genel olarak bilgisayar sistemlerinde görmeye alışmış olduğumuz sıvı soğutma sistemleri artık farklı cihazlarda da kullanabilmektedir. Ön incelemesini gerçekleştirdiğimiz D-Link X-RV7 routerda da sıvı soğutma sistemi ile karşılaşmak mümkün.

su-sogutmali-modem

SIVI SOĞUTMALI MODEM NASIL ÇALIŞIR ?

Yukarıda görmüş olduğunuz sistemde iki adet sıvı soğutma için borular yer almaktadır. Bu boruların sağ tarafından gelen sıvı, tekrar içeride soğutma işlemini gerçekleştirdikten sonra döngüye girmektedir. Bu döngü tamamlandığında sol borudan çıkış tahliyesi sağlanarak bu döngü içerisinde devam eder.

Router‘in üzerinde görmüş olduğunuz mavi segment ise pompa görevi görmektedir. İçeriye doğru gelen sıvıyı tekrardan tahliye edebilmek ve sorunsuz bir şekilde döngüyü tamamlamak için konuşlandırılmıştır. Bakır plakadan oluşan bu sistem, hava akımını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Water 3.0 Extreme kontrol yazılım sistemleri genellikle tüm sıvı soğutmalı sistemlerde yer alır. İşlemcinin veya cihaz üzerindeki devrelerin ( ısınmaması gereken tüm alanların ) geniş bir yelpaze içerisinde soğut görevini üstlenmektedir.

su-sogutmali-modem-2

Sıvı soğutmalı sistemler ile normal hava üflemeli sistemleri karşılaştırdığımızda ortaya %43 performans fazlası gibi bir veri çıkıyor.

Yani hava sirkülasyonunun yetmediği yerlerde artık yeni sistemler olarak sıvı soğutma sistemleri kullanılmaya başlanmıştır. Doğru iletişim haznesine sahip bir sıvı soğutma sistemi -10 dereceye kadar soğutabilme kabiliyetine sahiptir.

su-sogutmali-modem-5

NE TÜR SOĞUTMA SİSTEMLERİ VAR ?

 

Soğutma sistemleri toplamda 5 farklı alandan oluşmaktadır. Bu sistemleri sırasıyla yayınlayacak olursak;

* Hava Soğutma

* Sıvı Soğutma

* Gaz Soğutma

* Gaz + Su Soğutma

* Termal Soğutma olarak nitelendirilebilir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/sivi-sogutmali-modem-incelemesi-1110/ linkinden 28.05.2022 00:05:21 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial