Cumartesi, Nisan 13, 2024

Yerli Otomobil TOGG’un Teknik Özellikleri Açıklandı!

Paylaş

silkroad gaminggentr

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli üretim elektrikli otomobilin teknik özelliklerini resmi olarak açıkladı. Bir süredir TOGG hakkında çeşitli haberler ve görsel paylaşımlarının ardından nihayet elle tutulur bir bilgi edinmiş olduk.

Mehmet Gürcan Karakaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Samsun E-Dergi’nin yeni sayısında yer alacak olan TEKNOFEST sayfası için bir demeç verdi. Karakaş verdiği demeçte otomobil ile ilgili önemli açıklamalar paylaştı.

“TOGG, bir otomobilden daha fazlası olacak”

togg pch
Yerli Otomobil TOGG'un Teknik Özellikleri Açıklandı! 4

Samsun Belediyesine verdiği demece “bir otomobilden daha fazlası” sloganıyla başlayan Mehmet Gürcan Karakaş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ekosistem, sözlük anlamıyla canlı ve cansız varlıkların etkileşimleriyle oluşan ve birbirlerini besleyerek süreklilik arz eden bir düzeni tarif ediyor. Mobilite ekosistemi ise bütün ulaşım alternatiflerinin ve hayatımıza değer katacak her türlü hizmetin birbirine akıllı bir şekilde bağlı ve interaktif olduğu bir dünya demek.

Otomotiv endüstrisi de büyük bir hızla mobilite ekosistemine dönüşüyor, oyunun kuralları değişiyor. Bugünün otomobil dünyası ürün konseptini oluşturma, aracı geliştirme, üretme, satış ve sonrasındaki işleyişlerle ilgileniyor. Bizim işimiz ise klasik araç üreticilerinin işinin bittiği yerde başlıyor, biz otomobili yeni nesil akıllı cihaza dönüştürüyoruz. Çünkü değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda geçmişte telefonda yaşanan dönüşüm bugün otomotivde yaşanıyor”

Mehmet Gürcan Karakaş

TOGG’un küresel pazarlardaki ismi için ticari marka tescili yapıldı!

1577446952 TOGG4
Yerli Otomobil TOGG'un Teknik Özellikleri Açıklandı! 5

Mehmet ayrıca verdiği demeçlerde otomobil hakkında konuşurken küresel pazarlarda sahneye çıkacak aracın özel bir isme sahip olacağını ve bu isim için gerekli ticari marka tescillerinin yapıldığını da vurguladı:

“Başından itibaren akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımladık. O nedenle de başından itibaren her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi bu şekilde oluşturduk. İngilizcede ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması kullanılıyor.

Ama bu bizim için yeterli değildi. Bunun başına ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekledik çünkü bizim yaptığımız, yapacağımız işin farkını bu kavramlar tanımlıyordu. Ortaya İngilizcesi ‘USE-CASE Mobility’ olan bir kavram çıktı ve biz de küresel rekabete hazırlandığımız için biz kavramı Togg adına ticari marka olarak dünya çapında tescil ettirdik.” 

Mehmet Gürcan Karakaş

Avrupa pazarına bir buçuk yıl sonra giriş yapacak!

TOGG
Yerli Otomobil TOGG'un Teknik Özellikleri Açıklandı! 6

CEO Mehmet Gürcan Karakaş, ilk akıllı otomobil modelinin 2023 yılının birinci çeyreğinde ülkemizde, 18 ay sonrasında yani yaklaşık bir buçuk yıl sonra ise Avrupa pazarında satışa çıkacağının altını çizdi.

“300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’likversiyon 7,6, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecektir. Türkiye’nin şarj alt yapısını güçlendirmek üzere de bir şirket kurmuş, bu amaçla bin adet hızlı şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalarına başlamıştır

Mehmet Gürcan Karakaş

Zeliha Yılmaz
Zeliha Yılmaz
Teknoloji dünyasının içerisinde kaybolmuş, Radyo Televizyon bölümü mezunu yazmaya sevdalı bir girişimci.

Yorumlar

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler