PC HocasıHaberlerCep Telefonlarında Ekstra Garanti Paketleri, Müşteri Lehine Değil!’

Cep Telefonlarında Ekstra Garanti Paketleri, Müşteri Lehine Değil!’

   

‘Beyaz eşyalar ve televizyonların kullanım süreleri ortalama 10 yıl olduğu için uzatılmış garanti paketleri yarar sağlarken, yılda 12 milyon satış âdeti olan ve ortalama kullanım süresi 1,5 yıl olan cep telefonları için artı garanti paketleri müşteri lehine değil.’

Türkiye de ilk kez elektronik cihazlara yönelik satış sonrası hizmetler sunan ve sektörde 12 yılını dolduran Cepkask A.Ş. firmasının Genel Müdürü Tayfun Gülgeç cep telefonları için artı üç yıl garanti paketi sunmanın müşteri lehine olmadığını söyleyerek konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Girl hand touching screen on modern mobile smart phone. Close-up image with shallow depth of field focus on finger.

 

Gülgeç: ‘Ülkemizde başta cep telefonları olmak üzere farklı isimler altında uzatılmış garanti paketleri satılmakta. Çoğunlukla bu paketler de 2 yıllık yasal garantinin sonunda başlayan ve artı 3 yıllık ek garanti ve ilk yıl için de sigorta teminatı bulunmakta. Ancak bu paketler incelendiğinde görülecektir ki günümüzde kimse aynı cep telefonunu 5 yıl kullanmıyor. Türkiye de aynı cep telefonunu kullanım süresi ortalama 1,5 yıl olarak hesaplarsak + 3 Yıl uzatılmış garanti paketleri ne kadar faydalı? Yıllık 12 milyon civarında gerçekleşen cep telefonu satış adetlerine bakıldığında da değişim oranı zaten ortada. Ayrıca ilk yıl bir sigorta teminatından faydalanan tüketici +3 yıllık ek garanti hizmet hakkını da kaybetmekte.’ dedi.

 

 

Garanti-Paketleri-Müşteri-Lehine-değil-o3

‘Fiyatlar Astronomik!’

Özellikle cep telefonları için uzatılmış garanti paketlerinin müşteri lehine cazip ve kullanışlı olmadığını söyleyen Gülgeç; ‘Beyaz eşyaları ve TV’leri bu tespitin dışında tutmamızda fayda var. Bu ürünlerin kullanım sürelerini ortalama 10 yıl kabul edersek uzatılmış garanti paketleri kullanışlı olabilir. Satış sonrası hizmet sektöründe 12 yıllık geçmişe sahip ve Türkiye de ilk olmamız sebebiyle edindiğimiz tecrübeyi hem sektör ile hem de tüketici ile paylaşmamızın bizim görevimiz olduğunu düşünüyorum. Biz Cepkask olarak müşterimizin hiç bir yanlış anlamasına sebep olmayacak kadar şeffaflıkla hizmet veriyoruz. Cepkask bir yıllık hizmet için ortalama 150 TL’ye satılırken, uzatılmış Garanti Paketleri ortalama 450 TL’ye satılmakta. Ancak satanın ve +3 Yıl uzatılmış garanti paketlerinin adı büyük olunca fiyatı da büyük olmakta’ açıklamasında bulundu.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/akilli-telefonsara-ekstra-garanti-paketleri-musteri-lehine-degil-220101-11447/ linkinden 28.06.2022 14:06:24 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video