PC HocasıHaberlerAlmanya Ulusal Düzenleyici Kurumu İle Google Davalık Oldu !

Almanya Ulusal Düzenleyici Kurumu İle Google Davalık Oldu !

 

Google’ın e-posta hizmeti Gmail, elektronik haberleşme hizmeti olarak sınıflandırıldı

 

Almanya Telekomünikasyon Kanununa (TKG) göre, herhangi bir kişi, kar amaçlı elektronik haberleşme hizmetinin sunması halinde, düzenleyici kurum BNetzA’ya bu faaliyetlerini bildirmekle yükümlüdür. Bu çerçevede BNetzABNetzA (Bundesnetzagentur-Almanya Ulusal Düzenleyici Kurumu), 2010 yılı Mayıs ayında Google’dan, Gmail hizmetini BNetzA’ya bildirmesini istemiş ve 2012 yılında da 2.000 avro ceza uygulayacağını bildirmiştir. Google’ın konuya ilişkin itirazı BNetzA tarafından 2014 yılı aralık ayında reddedilmiş ve takip eden süreçte, Google’ın Köln İdare Mahkemesi’ne yaptığı itiraz da Mahkemenin 11 Kasım 2015 tarihli kararı ile reddedilerek Google’ın e-posta hizmeti Gmail, Alman Telekomünikasyon Kanununa göre bir kamu telekomünikasyon hizmeti olarak kabul edilmiştir. Google, Federal Mahkemeye başvurmuştur.

 

Google, sadece e-posta hizmetini kontrol ettiğini ve mesajların gönderildiği IP şebekesini control etmediğini iddia etmektedir. BNetzA ve Köln İdare Mahkemesi ise, iletişimin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini iddia etmektedir. Mahkeme kararında aynı zamanda, AB Adalet Divanının bir kararında (UPC vs. NMHH) yer alan “işletmeciye ait olmayan bir altyapı aracılığı ile sinyal iletimi, hizmetin tabi olarak sınıflandırılmasıyla ilgili değildir.” şeklindeki tespitine atıf yapmıştır. Mahkemeye göre, Google’ın reklamlardan kazanç elde etmesi nedeniyle, Gmail kullanıcılarını ücretlendirip ücretlendirmemesinin bir önemi bulunmamaktadır.

 

Hizmetin elektronik haberleşme hizmeti olarak sınıflandırılması durumunda, düzenleyici kuruma bildirilmesine ilaveten, işletmecilerin tüketicilerin korunması, veri saklama ve denetim yükümlülüklerine de tabi olmasını gerektirmektedir.

 

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video