Alt Tire ( _ ) İşareti

Alt Tire ( _ ) İşareti Nasıl Yapılır?

  Google News

Alt tire ( _ ) işareti, telefonda ya da bilgisayarda herhangi bir doküman hazırlarken veya şifre girerken kullanabileceğiniz işaretlerden biri. Her ne kadar akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda çok sık kullanılıyor olsa da hala Alt tire ( _ ) klavyede nasıl yapılır bilmeyen kullanıcılar var. Neyse ki birkaç basit adımda alt tire nasıl yapılır öğrenmek mümkün.

Bu yazımızda da farklı cihazlarda bu işareti nasıl yapabileceğinizi ele alacağız. Hem PC hem de mobil cihazlar için bu işaretin nasıl yapılacağına geçelim.

PC’de Alt Tire Nasıl Yapılır?

Bunun için klavyenizde iki tuşlu bir kombinasyon yapmanız yeterli. Ama genel anlamda bakacak olursak 3 farklı seçeneğiniz var.

Alt Tire ( _ ) İşareti

  • Shift + orta çizgi (-) kombinasyonuyla beraber alt çizgiyi yapabilirsiniz.

Alt Tire ( _ ) İşareti

  • Ekran klavyesini açın. Üst + orta çizgi (tire) (-) tuşlarına basarak alt çizgi yapabilirsiniz.

Alt Tire ( _ ) İşareti

  • Windows arama çubuğuna “Karakter Eşlem” yazın. Sonrasında açılan uygulamadan “Gelişmiş Görünüm” kısmını aktif edin. Buradan “aranan” sekmesine alt tire yazabilir ve “_” sembolünü kopyalayabilirsiniz.

Bilgisayarımda Alt Tire İşareti Yapılmıyor!

Bu durumda cihazınızda dil ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Bilgisayarınızın dil ayarları değişmiş olabilir ve bu nedenle de kullandığınız kombinasyonlar farklı bir işaretin oluşmasına neden oluyordur. Cihazınızın dil ayarlarını kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Alt Tire ( _ ) İşareti

  • “Ayarlar > Zaman ve Dil > Dil > Klavye” yoluna gidin. Buradan Türkçe seçimini yapabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda Alt Tire İşareti Nasıl Yapılır?

Alt tire işaretini sadece bilgisayarlarda kullanmıyoruz. Mobil cihazlarda da kullanıyoruz. Telefonda alt tire yapmak bir hayli basit.

Bunun için telefonunuzun klavyesinden belirli alanlara gireceksiniz. Cihazlara göre değişmekle beraber genelde Android cihazlarda sol köşede “!#1” ya da “?123” sekmesiyle, iPhone cihazlarda ise “123” sekmesiyle alt tire ve benzeri karakterlerin kullanıldığı menünün açılması mümkün.

İşte bu kadar basit işlemlerle alt tire işaretini yapabilirsiniz. En genel ifadeyle doğru kombinasyonları yapmanız yeterli diyebiliriz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video