Bilişim Şirketi IBM, Linux Ve Red Hat’i Satın Aldı!

Dünya'nın önde gelen bilişim şirketlerinden birisi olan IBM, Linux'u ve Red Hat'i satın aldı.

Hemen hemen tüm ülkelerde faaliyet gösteren ABD merkezli bilişim şirketi IBM, parasını verip Linux ve Red Hat'i satın aldı. Bilgisayarlar için bir işletim sistem olan Linux'u ve bir yazılım şirketi olan Rad Hat'i satın alan IBM gücüne güç kattı.

Aslına bakacak olursak IBM uzun zamandır faaliyet gösteren ancak piyasadaki rakiplerinin gücünden kaynaklı olarak bir türlü gündeme gelemeyen bir firma. Uzun zamandır Linux ile ilgilenen IBM sonunda hem Linux'u hemde Red Hat'i satın aldı.

Bu satın alım tarihe şimdiye kadarki en büyük yazılım şirketi satış işlemi olarak geçti. Çünkü IBM, Linux ve Red Hat'i satın almak için tam 34 Milyar Dolar, yani 190 Milyar TL ödedi. Bu rakam bu iki şirket için azımsanacak gibi değil...

Bu iki şirketi alarak çalışma alanlarını genişleten IBM artık daha büyük işler yapacak. Ancak Microfost ve Google gibi rakiplerinin arasından sıyrılması pekte kolay olmayacak. Hatta imkansız gibi diyebiliriz.

Tabi IBM ise çok gelişmiş bir bulut sistemi ile geleceğini iddia ediyor. Umarız Linux'u ve Red Hat'i satın alması firma için yararlı olur.

İlgili Etiketler