PC HocasıYazılımÇin, Kendine Ait GitHub Servisini Kuruyor: Gitee

Çin, Kendine Ait GitHub Servisini Kuruyor: Gitee

 

Trump yönetiminin başını çektiği Çin ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerin gittikçe daha kırılgan hale geldiği günümüzde, Çinli geliştiricilerin ABD merkezli bir kaynağa bağımlı olması için dünyanın en iyi zamanı değil.

Çin ise Amerika Birleşik Devletleri ile arasındaki polemiğin daha büyük hale geleceğini düşündüğünden kendine ait bir GitHub alternatifi servis kuruyor. Code Cloud Gitee isimli servisi ile Çin, Microsoft’un GitHub servisine meydan okuyor.

Devlet destekli bir platform

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kısa süre önce, yerel açık kaynak ekosistemini hızlı şeride taşımak amacıyla bir kamu-özel ortaklığı olan 2020 Açık Kaynak Barındırma Platformu projesini başlattı.

Sözleşme, Pekin Teknoloji Enstitüsü ve Güneybatı Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden 10 üniteden oluşan bir konsorsiyum tarafından kazanıldı. Konsorsiyum, Çin için ulusal Açık Kaynak Barındırma Platformunu oluşturmak için Code Cloud Gitee’yi kullanmayı planlıyor.

Dünyanın ikinci en büyük açık kaynak platformu

Code Cloud Gitee hali hazırda 5 milyondan fazla geliştiriciye ve 100.000 şirkete hizmet sunuyor ve platformda 10 milyon açık kaynaklı projeye ev sahipliği yapıyor ve bu da onu dünyanın en büyük ikinci kod barındırma platformu yapıyor.

Gitee’nin kurucusu HongShu, Code Cloud Gitee’nin 7 yıllık bir çalışmanın sonucu olduğunu ve kendilerini Github’ın yerini alacak bir yer olarak görmediklerini, bunun yerine “dünyanın çiçek açan ve parlak yüz çiçek olması gerektiğini” belirtti.

Gitee, Çin’in bilgi teknolojisi endüstrisinin seviyesini yükseltmesinin tek yolunun açık kaynak geliştirme olduğunu söylüyor.

HongShu, “Yıllar süren aralıksız çalışmaların farkına vardıktan sonra, tüm şirketimiz bundan heyecan duyuyor ve aynı zamanda omuzlarımızdaki büyük misyonun derinden farkındayız ve daha cesur bir şekilde ilerlemeye mecburuz,” dedi. .

Video

Almanak