Elon Musk Tesla’yı Uzaya Göndererek Yine Mükemmel Bir PR Çalışması Yaptı

Tüm dünyanın gözlerini Türkiye saati ile 23:30'da Elon Musk ve Space X'e çevirdiği bu efsanevi olayda yine Elon PR'ına PR kattı. Adamlarda zaten gani gani para olduğu için, yapılmamış serilerden devam etmeyi sürdürüyorlar. Bugün bir Tesla Roadstar uzaya gönderilerek yine bir ilk gerçekleştirildi.

Arabanın Uzayda Ne İşi Var?

Elon Musk'ın kafası aslında Türkiye'de bu zihniyet içerisinde olan kısıtlı insan sayısı ile aynı kafa. Adam mükemmel bir PR patronu. Nerede ve ne zaman nelerin yapılması gerektiğini iyi hesaplayabildiği gibi, gündemde de kalmayı sürdürüyor. Bugün Space X ile birlikte saat 23:30'da Falcon Heavy roketi uzaya fırlatıldı. ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üstü'nde gerçekleştirilen bu kalkış, dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti!

Uzay aracı ile birlikte gönderilen Tesla Roadstar'ın ise önemli bir özelliği vardı. Elon Musk kendi kullanmış olduğu şahsi aracını vererek böyle bir manyaklığa kalkıştı. Roket dünya atmosferinden ayrıldıktan sonra iki yan iticisi gövdesinden ayrıldı ve başarılı bir şekilde yörüngeye tırmanmış oldu.

Uçuştan hemen önce Elon açıklama yaparken, 'bu uçuşun %50 - %50 olduğunu belirtmemde fayda var. Roketler kalkar kalkmaz düşebilir de, başarılı bir şekilde kalkış da yapabilir.' yorumlarında bulunmuştu.

Ancak bunun da ben bir PR çalışmalarının parçası olduğunu düşünüyorum. Zira kesi başaracağız deseydi ve bir aksilik çıksaydı, Space X yine uzun süre eleştirilecekti. Şimdi alttan alıp başarılı olma yolunu deneyerek en iyisini yapmış oldu.

Başarılı İniş Gerçekleşti

Space X yetkilileri atmoster dışına çıkan Falcon Heavy'i canlı yayında sağlıklı bir şekilde geri inmeyi de başardı. Falcon'un üzerinde bulunan kameralardan bir tanesi ise yüksek sıcaklıktan dolayı bozularak görüntü vermeyi kesti. Yayın tüm dünya genelinde canlı olarak verildiği gibi, biz de yayını izlerken bir ilke tanıklık etmiş olduk.

Eğer uzaya gönderilen Tesla Roadstar'ın akibetini merak ediyorsanız aşağıdaki canlı yayın videosunu izleyebilir ve aracın öyle yavaaaş yavaaaş süzüldüğünü görebilirsiniz. Bakalım şimdilik yörünge dışında dolanan Roadstar bir kaç gün sonra ne durumda olacak biz de merak ediyoruz.

İlgili Etiketler