PC HocasıYazılımGüvenlikFotoğrafınızı çeken bir hacker olabilir

Fotoğrafınızı çeken bir hacker olabilir

   

Dünyada büyük ilgi gören fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, kısa süre içinde Türkiye’de de popüler uygulamalar arasına girdi. İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan ve indirilme oranı milyonlara ulaşan Prisma gördüğü ilgi üzerine Android kullanıcıları için Google Play Store’da da yer aldı.Google Play’de Prisma’nın yasal olmayan versiyonlarını tespit eden ESET araştırmacıları, bu popüler uygulamanın sahte indirilme linklerine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

 

1470395709_Gorsel_1

 

Prisma Lab. tarafından geliştirilen ve ilk yayınlandığı iOS platformunda büyük beğeni toplayan fotoğraf filtreleme uygulaması Prisma‘yı Android kullanıcıları dört gözle bekliyordu. Android cihazlar için uygulamanın resmi yayınlanma tarihi belirtilmesine rağmen sabırsız kullanıcıların aklını çelecek sahte uygulamalar Google Play Store’dayer almaya başlamıştı.

 

Hackerlar fırsat peşinde

 

ESET Kötü Amaçlı Yazılım Araştırmacısı Lukáš Štefanko “Google Play Store’da bir çoksahte Prisma uygulaması belirlediklerini söyledi. Štefanko sahte Prisma uygulamalarının fotoğraf düzenleme şöyle dursun, sadece reklam oynatıp, sahte anketler ve uyarılarla kullanıcıların kişiselbilgilerini almaya çalıştıklarını belirtti. Google Play Store’da piyasaya sürülen en tehlikeli sahte Prisma uygulamasının ESET tarafından Android/TrojanDownloader.Agent.GY. olarak tespit edildiğini ifade eden Štefanko, ESET Mobile Security‘in bu ve benzeri uygulamaları Android/Sahte Uygulama olarak tespit edip, kullanıcıları koruduğunu söyledi.

 

ESET Uzmanlarından Öneriler

 

  • Sadece güvenilir kaynaklardan indirme işlemi yapın.

 

  • Kullanıcı yorumlarını dikkatlice okuyun ve olumsuz yorumlara odaklanın.

 

  • Pozitif yorumların üretilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın

 

  • Uygulamanın kullanıcı sözleşmesi bölümünü mutlaka okuyun ve izinler kısmına dikkat edin

 

  • Lisanslı mobil güvenlik çözümleri kullanın.
Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/fotografinizi-ceken-bir-hacker-olabilir-22024-12546/ linkinden 28.06.2022 15:06:55 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video