PC HocasıYazılımFTP Unutulan Şifre Nasıl Öğrenilir ?

FTP Unutulan Şifre Nasıl Öğrenilir ?

 

Site sahiplerinin her zaman kullandığı programlardan birisi de FTP‘dir. Buradan web sitelerine bağlanarak tüm bilgileri ve içerikleri düzenleme yetkisine sahip olur. Ancak kimi zaman FTP’de kayıtlı şifreleri unutabiliyoruz. Hatta FTP programını açtığımızda şifre istemeden direkt bağlanabildiğimiz de oluyor ancak programı kaldırdığımızda şifreyi bilmediğimiz için sıkıntılar olabiliyor. Peki FTP programında kayıtlı olan şifreyi nasıl öğrenebiliriz ?

Web sitesi sahiplerinin aktif olarak kullandığı FTP programları arasında Filezilla ve CuteFTP benzeri bir çok program bulunmaktadır. Bu programlarda siteye bağlanmak için kullanıcı adı, şifre ve sunucu adresi yazılır. Bir kere şifreyi girip kaydettiğiniz zaman unuttuğumuzda ise bilgiler gizlidir ve görünmez. Ancak bu şifreyi bulmanın farklı bir yöntemi bulunmaktadır. Dilerseniz FTP şifresini unuttuğumuzda atacağımız adımlara bakalım.

Bilgisayarda Kayıtlı FTP Şifresini Nasıl Bulabiliriz ?

İlk olarak Bilgisayarım > Yerel Disk C veya D ( FTP nerede kurulu ise ) > Kullanıcılar >Bilgisayar Kullanıcı Adınız > AppData > Roaming > Filezilla klasörüne giriş yapın. Eğer AppData klasörünü girmenize rağmen göremiyorsanız “gizli dosyaları göster” seçeneği ile görebilirsiniz.

ftp-sifre
Girdiğimiz klasörün içerisinde yer alan sitemanager.xml dosyasını notepad + veya not defteri ile açıyoruz. Notepad ile açmış olduğumuz dosyanın içeriğinde “pass” yazan bölüm FTP alanında kayıtlı olan şifremizdir. Buradan bilgilerinizi alarak giriş yapabilirsiniz.

ftp

Yukarıdaki sitemanager.xml dosyasını açtığımızda FTP şifremize erişmiş oluyoruz. Şifrenizi öğrendikten sonra FTP programından “eski bağlantı bilgilerini sil” demeyi unutmayın.

ftp-sifre-bulma

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ftp-unutulan-sifre-nasil-ogrenilir-4837/ linkinden 30.07.2021 13:07:27 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement