PC HocasıYazılımGithub, İran Pazarına Giriyor

Github, İran Pazarına Giriyor

 

2019 yılında GitHub, İran’daki yazılım geliştiricilerin Amerika Birleşik Devletleri yaptırım yasalarına uyması için engellendi. GitHub bugün, İran’daki geliştiricilere GitHub hizmetini sunabilmek için Amerika Birleşik Devletleri hükümetinden bir lisans aldığını duyurdu. İran’daki bireysel ve kurumsal geliştiriciler artık GitHub geliştirici hizmetlerinden yararlanabilir.

Konuyla ilgili olarak GitHub CEO’su Nat Friedman, şu sözleri dile getirdi: “İki yıl boyunca, GitHub’ın geliştiricilerin kullanımının insani ilerlemeyi, uluslararası iletişimi ve ifade özgürlüğünü ve serbest bilgi akışını teşvik eden kalıcı ABD dış politikasını nasıl ilerlettiğini gösterebildik. Geliştiriciler için bu harika sonuca yol açan etkileşim için OFAC’a minnettarız. İran’daki geliştiricilere yönelik tüm kısıtlamaları geri alma ve etkilenen hesaplara tam erişimi yeniden etkinleştirme sürecindeyiz ”dedi.

Teknoloji ve yazılım devi Microsoft’a ait olan GitHub, Kırım ve Suriye’deki geliştiriciler için de benzer lisansları güvence altına almak için Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile birlikte çalışma sergiliyor.

Video