iOS 12 ile iPhone’a Gelen En Yeni Özellikler

WWDC' konferansında, iOS 12'nin performansları iyileştirmek ve hataları ortadan kaldırmak için önemli yeni özelliklere ve daha fazla yeni özellikler geleceği ile ilgili bir çok duyum almıştık ve bu, Apple'ın bugün açıkladığı yeni özelliklerden belli olmakta.  Aple yazılım mühendisliği başkanı VP Craig Federighi, “iOS 12 için performanstan ikiye katlanıyoruz” dedi. Ancak, iPhone'lar ve iPad'ler için yapılan yeni güncelleme, bu sonbaharda yüklediğinizde (veya beta’ya katılırsanız daha önce) fark edeceğiniz bazı değişiklikler ve geliştirmeler içediğini belirtti. iOS 12, iOS 11'i alan tüm cihazlarda kullanılabilir olacağını açıkladı.

Bu Güncellemede Performansa Büyük Önem Verildi

Apple, iOS'u daha hızlı kullandırmak için çalışıyor - özellikle eski iPhone'larda ve iPad'lerde. Federighi, uygulamaların yüzde 40 daha hızlı başladığını, sistem klavyesinin yüzde 50 daha hızlı geldiğini ve kameranın açılmasının eski cihazlarda yüzde 70 daha hızlı olduğunu söyledi. Apple, yük altındayken ve yoğun olarak kullanıldığında tüm iOS cihazları için iyileştirmeler yapmak için çalışıyor.

Ekran Zaman Özelliği

Google gibi, Apple da kullanıcılara gadget'lar ve hayat arasında daha iyi ve daha sağlıklı bir denge sağlamaya yardımcı olmaya çalışıyor. IOS 12'deki yeni bir Ekran Zaman özelliği, cihazınıza ne kadar zaman harcadığınızı ve bireysel uygulamaları kullanarak ayrıntılarını sunacaktır. Uygulama kullanımını kategoriye göre (oyunlar, sosyal medya, vb.) Bozabilir ve hangi uygulamaların size en çok bildirim gönderdiğini izleyebileceksiniz. Ekran Saati kullanım alışkanlıklarınızın haftalık bir özetini sunacaktır.

Android P’ye benzer şekilde, her uygulama için zaman sınırlamaları belirleyebilirsiniz. Her uygulamaya verdiğiniz zamanın azalması durumunda iOS otomatik olarak sizi bilgilendirir. Sayaç bittiğinde bir “zaman doldu” mesajı görüntülenecektir. Bu uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, sadece daha fazla zaman talep edebilirsiniz. Apple, bu bol miktarda kullanım verisini ebeveyn kontrollerine de uygulayarak, ebeveynlerin çocuklarına bir ekranda ne sıklıkla baktıklarını daha iyi kontrol etmelerini sağlıyor.

Gruplanmış Bildirimler

Apple, karmaşık bildirimlerin durumunu düzeltmek için büyük ve gecikmiş bir adım atıyor : iOS 12, gruplandırılmış bildirimleri destekleyecek, böylece aynı uygulamadan aynı anda birden fazla bildirimle etkileşime girebilecek veya bunları dağıtabileceksiniz. Gruplanmış bildirimler, size kaç kişinin beklediğini anlamanız için bir yığın halinde gösterilir. Apple, kullanıcılara, telefonlarını titreşen bildirimleri göndermek için hangi uygulamaların izin verildiği konusunda daha fazla kontrol sağlıyor. “Sessiz” bildirimler Bildirim Merkezi'nde görünür, ancak kilit ekranınızda görünmez. Ayrıca ses çıkarmaz ya da herhangi bir şekilde sizi rahatsız etmezler.

Dil Tespiti İle Yeni Animoji

İlk kez iPhone X ile giriş yapan Animoji karakterlerinin listesi bir hayalet, koala, kaplan ve tyrannosaurus rex ile yeniden genişliyor. Ve iOS 12'den başlayarak, Animoji dilinizi dışarıda bıraktığınızı ve bunu taklit ettiğinizi algılayabilecektir.

Memoji: Sana Benzeyen Özel Emoji

Ancak kişiselleştirilmiş avatarların etrafındaki büyük gelişme, Apple'ın Memoji'yi aradığı şey. IOS 12'de kendi görünümünüze sahip, ten rengi, saç stili ve Memoji'nizi aksesuarlarla donatan karakterler yaratabileceksiniz. Bitmoji ve Nintendo'nun Mii karakterleri arasında bir haç gibi. Samsung, Galaxy S9 ile böyle bir şeyi karma incelemelerle tanıştırdı, ancak Apple Memoji'ye çok fazla iş çıkarmış gibi görünüyor.

Grup Facetime

Apple'ın görüntülü sohbet uygulaması yakında birden fazla bire bir görüşmeye ev sahipliği yapabilecek. iOS 12, şaşırtıcı bir 32 kişiye kadar yer alan grup FaceTime oturumlarını tanıtacak. Grup FaceTime, iOS ve macOS'ta desteklenecektir. Bir aramada birden fazla kişi olduğunda, video pencereleri konuştuklarında daha da büyürler ve olmadıklarında daralırlar. Yüzünüzün biraz sıkıcı olduğu konuşmalar için, aramalar sırasında Animoji ve Memoji karakterlerini kullanabilirsiniz.

Daha İyi Artırılmış Gerçeklik Deneyimleri

Apple, artırılmış gerçeklik uygulamaları için özel olarak tasarlanmış yeni bir dosya biçiminde Pixar ile çalışıyor. Buna USDZ deniyor ve Federighi bunu “AR Quick Look gibi bir şeye” benzetiyor. Adobe, Autodesk ve Sketchfab gibi bir çok şirket zaten USDZ'nin etrafındaki uygulamaları entegre edip geliştireceklerini duyurdu.

Uygulamayı Ölçme

iOS 12'nin daha güçlü artırılmış gerçekliği, Measure olarak adlandırılan yeni bir Apple uygulamasında hemen kullanıma sunuldu. Adından da anlaşılacağı gibi, yazılım çevrenizdeki nesneleri veya duvarları doğru şekilde ölçmenizi sağlar. Nesneyi kamera çerçevesine yerleştirirsiniz, bir çizgiye dokunup sürükleyin ve onu ölçer. Birkaç üçüncü taraf uygulaması ARKit kullanarak bu işlevselliği zaten sunuyor, ancak şimdi Apple kendi modelini yaratıyor ve iOS'un yeni sürümünde daha hassas AR özelliklerinden faydalanıyor. Yarışmaya bir ayak bastıracağını söyleyebilirim.

ARKIT 2

Apple, bu güncelleme ile ayrıca artırılmış gerçeklik konusundaki sohbete sahip olmaya çalışıyor ve iOS'un, AR'ın olanaklı kıldığı benzersiz, karma dünya deneyimleri için öncülük eden platform olarak iOS'u kurmaya çalışıyor. Şirket ARKit çerçevesini güncelliyor ve geliştiricilere paylaşılan deneyimler oluşturma olanağı veriyor; Farklı iPhone'lardaki iki kullanıcı, aynı uygulamayı çalıştırırken aynı şeyi görebilir.

Fotoğraflar

IOS 12'deki Fotoğraflar uygulaması, otomatik olarak arama önerilerini sunacaktır. Ve yeni bir “For You” sekmesi, çektiğiniz resimlere uygulamak isteyebileceğiniz filtreler ve efektler önerecektir. Fotoğraflar artık paylaşım önerileri de yapacak. Bu yeni özelliklerin birçoğu Apple’ın Google Fotoğraflar’ı yakalaması için açık bir girişimdir.

Siri Daha Fazla Uygulamaya Hizmet Vermeye Başlıyor

Apple, Siri'nin dünyanın en popüler dijital asistanı olduğunu iddia ediyor ve bu liderliği güçlendirmeye yardımcı olmak için geliştiricilere iOS 12 ile daha fazla entegrasyon sağlıyor. Üçüncü taraf uygulamaları, Siri'nin popüler hızlı eylemleri gerçekleştirmesine izin vermek için kısayollar oluşturabilir. Apple basit bir “Hey Siri, anahtarlarımı kaybettim” Çini izleme cihazı için oluşturulmuş bir kısayolun örneği olarak gösterdi.

Kısayollar Özelliği

Güç kullanıcıları için bir rüya olabilecek olan Apple, kullanıcıların tek bir özel Siri isteğiyle tetiklenebilecek birden çok eylemi birbirine bağlayabilmelerini sağlayan yeni bir Kısayollar uygulaması sunuyor. Bu, yine, Google ve Amazon'un halihazırdaki dijital yardımcılarıyla yaptığı gibi bir şeye benziyor. Ancak, özel bir Kısayollar uygulaması, iOS 12'nin gönderildiği anda kullanıcıların bu yeni işlevselliği denemelerine yardımcı olacaktır.

Carplay, Google Haritalar Ve Waze'den Destek Alıyor

Apple, araç içi platformunun CarPlay'in, iOS 12'nin lansmanından sonra en popüler iki navigasyon uygulaması olan Google Haritalar ve Waze'den ikisi için destek kalacağını duyurdu.

Apple Haberler

Apple News uygulaması yeni bir Gözat sekmesi gibi küçük iyileştirmeler alıyor.

Tamamen Yenilenmiş Stoklar Uygulaması

Yıllar içinde ilk kez, Apple iPhone'un yerleşik Stoklar uygulamasına gerçek bir iş yapıyor. IPad'e geliyor, satış sonrası hisse senedi fiyatlarını destekleyecek ve şimdi Apple News'ten mevcut yatırımlarınızla ilgili veya pazarınızı etkileyebilecek içerik içerecektir.

Sesli Notlar ipad'e Geliyor Ve icloud Senkronizasyonu Ekleniyor

Apple, Sesli Not uygulamasının da benzer şekilde yeniden tasarlandığını ve iOS 12'nin piyasaya sürülmesiyle iPad'e geldiğini duyurdu. Ayrıca, iCloud senkronizasyonu sayesinde kayıtlarınız artık cihazlarda sunulacak.

Ibooks Apple Kitaplar Oluyor

Apple, e-kitap uygulamasını iBooks'tan Apple Books'a yeniden pazarlıyor. İsim değişikliği ile birlikte yepyeni bir tasarım geliyor.

İlgili Etiketler