PC HocasıSosyal MedyaYouTubeMaliye Bakanlığı YouTube Kanallarını Vergiye Bağlama Kararı Aldı

Maliye Bakanlığı YouTube Kanallarını Vergiye Bağlama Kararı Aldı

   

Ülkemizde de popüler YouTube kanalları aylık olarak iyi cirolar elde ederek geçimlerini bu şekilde sağlıyorlar. Ancak artık Maliye Bakanlığı YouTube kanalları için vergi sistemini devreye sokuyor. Yeni YouTube vergi sistemi hakkında detaylar haberimizde.

Yeni YouTube Vergi Sistemi Nasıl Olacak ?

İnternet üzerinde YouTuber‘lar kendi konularını belirleyerek çekimlerini gerçekleştiriyor ve kendi fan kitlelerinden para kazanıyorlar. Ayrıca hiçbir gelirin vergisi ödenmediği gibi, Maliye Bakanlığı son zamanlarda giderek popülerleşen YouTube olayına el atarak vergi sistemini aktif etme kararı aldı.

Geçtiğimiz aylarda da sosyal medya reklamlarından vergi alınması olayı patlak verdikten sonra, bu kez de YouTube kullanıcıları için açıklama yapıldı. Hal böyle olunca, çok yakın zamanda tüm YouTube kanalları kazanmış oldukları tüm gelirlerden vergi ödemek zorunda kalacak. Verginin yüzdesi 2016 gelir sistemine göre hesaplanacağı gibi, %18 olarak hesaplanacağı söyleniyor. Yani ayda 1000 TL kazanan bir YouTuber bu paradan 180 TL‘sini devlete vergi olarak ödemek zorunda kalacak. Cebine kalacak para ise 820 TL olacak.

YouTube
Vergiden Kaçmak İçin Kuzey Kıbrıs’ı Tercih Edenler Var

Her gün YouTube üzerinde binlerce video yükleniyor ve izleniyor. Bu videoların sahipleri ise vergiden kaçmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkeleri tercih ederek vergiden kaçma girişimlerinde bulunuyorlar. Ancak Maliye Bakanlığı KKTC‘ye kaçan vergi kaçaklarını da belirlediği gibi, bu vergilerin ödenmesi için çalışmaların yapıldığı belirtiliyor.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/maliye-bakanligi-youtube-kanallarini-vergiye-baglama-karari-aldi-22030-10791/ linkinden 05.07.2022 07:07:35 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

6 Yorum

 • Bi vergi almadığınız bu kalmıştı bundanda alın. Adam gidiyor kendi emeğiyle bir video çekip atıyor sen geliyorsun parasına konuyorsun. Verginin de suyunu çıkarın. Aferin size…

 • vergi kaçakları? 😀 paraları bitti heralde nereden koparacaklarını şaşırdılar

 • Ayda 20tl kazandami vergi verecek birde adsensedenmi kesilecek yoksa maliyedenmi odenecek

  • Merhaba,

   O konu hakkında henüz bir netlik bulunuyor. Maliye Bakanlığı’ndan açıklama bekliyoruz.

 • Bu haberleri uğraşarak yayinliyorsunuz ama bunu ben sizden başka yerde duymadım yada gormedim bu haberin doğru olduğunu emin misiniz ? Yada başka kaynak gosterirmisiniz ?

  • Merhaba,

   YouTube vergi kanunu henüz yasalaşmadı. Ancak bunun ile ilgili pek çok gazete ve haber siteleri haberlerini geçti. Resmileşmeden resmi gazetede yayınlanmadığı için onaylanması beklenmektedir.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video