PC HocasıWindowsMicrosoft, Windows 10 için OpenCL ve OpenGL Uyumluluk Paketleri Yayınladı

Microsoft, Windows 10 için OpenCL ve OpenGL Uyumluluk Paketleri Yayınladı

 

Karantinada olduğumuz dönem Mart ayında, OpenCL 1.2 ve OpenGL 3.3 desteğinin tüm Windows ve DirectX 12 özellikli cihazlara geleceği bildirilmişti. Microsoft şimdi, varsayılan olarak OpenCL ve OpenGL donanım sürücülerinin yüklü olmadığı bir Windows 10 bilgisayarda herhangi bir OpenCL ve OpenGL uygulamasını çalıştırmanıza izin verecek bir uyumluluk paketi yayınladı. Windows 10 bilgisayarınızda yüklü bir DirectX 12 sürücünüz varsa, desteklenen uygulamalar daha iyi performans için donanım hızlandırma ile çalışır.

Şimdilik sadece belirli uygulamalar bu uyumluluk paketini kullanabiliyor. Microsoft bu konuya ek olarak, Windows Insiders’ın bu paketin daha fazla uygulamanın kullanmasına izin veren bir Insiders sürümünü alabileceğinden bahsetti. OpenCL ve OpenGL uyumluluk paketini buradan Microsoft Store’dan indirebilirsiniz.

OpenCL nedir?

OpenCL nedir diye soracak olursanız, açılımı Open Computing Language / Hesaplama Dilini Aç, 2008 yılında Apple tarafından kâr amacı gütmeyen teknoloji şirketleri birliği Khronos Group‘a karşı önerilen, kabul gördükten sonra spesifikasyonu pek çok şirketin katkılarıyla hazılanan heterojen hesaplama platformundan birisidir.

OpenGL nedir?

OpenGL nedir diye soracak olursanız, gelişmiş donanım desteğini kullanarak hem iki hem de üç boyutlu grafikleri bilgisayar ekranına çizmek için kullanılan ücretsiz bir grafik uygulama geliştirme arabirimidir. Windows, Linux, MacOS ve Solaris gibi birçok işletim sisteminde yaygın olarak ve oyun konsolu olarakta Playstation 3 başta olmak üzere bazı oyun konsolları tarafından destekleniyor.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/microsoft-windows-10-icin-opencl-ve-opengl-uyumluluk-paketleri-yayinladi-93427/ linkinden 21.06.2021 20:06:10 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video