PC HocasıOyunPokemon GO’ya Dinamik Hava Koşulları Özelliği Ekleniyor!

Pokemon GO’ya Dinamik Hava Koşulları Özelliği Ekleniyor!

 

2016 yılının yaz aylarında çıkışını yapan ve kısa bir süre içerisinde tüm dünyayı adeta kasıp kavuran mobil oyun Pokemon GO için hâla güncellemeler yayınlanmaya devam ediyor. Geliştirici şirket Niantic, oyuna dinamik hava koşullarını içeren bir güncelleme yayınladı. Yeni güncellemeyle Pokemon GO oyuncuları, havanın yağmurlu olduğu zamanlarda harita modunda yağmur efekti görebilecek. 

Bilmeyenler İçin Pokemon GO’dan Kısaca Bahsedelim

Pokemon GO, geliştiriciliğini Niantic firmasının üstlendiği ve 2016 yılının yazında çıkışını yapan bir mobil vidyo oyunu. Çevrimiçi olarak oynanabilen bu oyunda amaç gerçek dünyadaki belirli yerlere giderek Pokemon toplamak ve bu yakalanan Pokemon karakterlerini geliştirerek kullanmak. Bu Pokemon’ları yakalamak için telefonlarımızın konum hizmetini açıp, gerçek hayattaki haritalar üzerinde belirlenmiş noktalara gitmemiz gerekiyor. Düşündüğünüz gibi bu noktalar kimi zaman birkaç metre ötemizde, kimi zaman da kilometrelerce uzakta olabiliyor. Bu durum da oyuna eşsiz bir deneyim kazandırıyor ve kendimizi adeta oyunun içinde hissetmemize sebep oluyor. 

Dolaştıkça yeni Pokemon‘lara rastlıyoruz. Bir Pokemon’a rastladığımızda telefonumuzun kamerasını açarak bu sanal kahramanlara telefon ekranımız üzerinden Poke Top adı verilen ufak kırmızı toplardan atarak onları yakalamaya çalışıyoruz. Yani kısacası Pokemon Go için, Pokemon dünyasını akıllı cep telefonlarımıza getiren bir oyun diyebiliriz. 

Hâlâ Geniş Bir Oyuncu Kitlesine Sahip

2016 yazında çıkışını yapan Pokemon GO, çok kısa bir sürede Türkiye de aralarında olmak üzere dünyanın her yerinde çılgınlar gibi yayılmaya başlamıştı. Durum o kadar ileri gitti ki, bir pokemon uğruna arabaya motora atlayıp kilometrelerce yolu geride bırakan oyunculara şahit olduk. 

Ben de ufak bir hikayemden bahsetmek isterim ki, bir keresinde yaşadığım şehrin bir hamamının içinde pokemon olduğunu gördüm. Hamamın kapısına yaklaşıp telefonu sağa sola tuttuğumda hamam görevlisi yetkili, şirin amca bana “Boş boş işlerle uğraşıyorsunuz. Pokemon mudur nedir, onu arayacağınıza gidin de faydalı işler yapın!” demişti. Ben de durumun şaşkınlığını yaşayarak yoluma devam etmiştim. 

Çıkışın üzerinden uzun bir zaman geçti ve bahsi geçen Pokemon GO oyunu zamanla büyük bir oyuncu kitlesini kaybetti. Bunun sebebini de oyundaki tek düzeliğe bağlayabiliriz. Fakat buna rağmen oyuna sımsıkı sarılan ve azımsanamayacak kadar büyük bir kitle vardı ki, hâlâ kapı kapı Pokemon aramaya devam ettiler.

İşte bu oyuncuları görmezden gelmeyen geliştirici şirket, Pokemon GO için yeni bir güncelleme yayınlamaya karar verdi. Bu güncelleme ile oyuncular gerçek hayattaki  hava koşullarını, oyundaki harita modu üzerinden de görebilecek. Yani örneğin; yaşadığınız şehirde o an yağmur yağıyorsa, oyunda da yağmur yağacak.

Gerçekçiliğe Bir Adım Daha…

Değişken hava koşullarının oyunculara yansıtılması, ekranda beliren yağmur efektinden daha fazlasını getirecek.  Hava koşullarına göre şekillenen Pokemon dünyasında oyuncular yakaladıkları Pokemon’ları bu hava koşullarına göre geliştirebilecek. Oyunun geliştirici ekibinde bulunan Matt Slemon, yapılan güncelleme sayesinde oyun ve gerçek dünya arasındaki bağların biraz daha sıkılaşacağını ve oyuncuların daha dinamik bir oyun deneyimi yaşayacaklarını belirtti.

Yapılan güncelleme, dinamik hava koşulları yeniliğinden ibaret değil. Hava şartları yeniliğiyle beraber oyuna 50’den fazla yeni Pokemon karakteri de eklenecek. “Saldır Cunkurabinkoooo” nidalarıyla sizlere eğlenceli dakikalar diliyorum. Attığınız Poke Top, gol olsun! 

Etiketler

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz