Robotik (Akıllı) Otopark Sistemi Balıkesir’de Kullanılmaya Başlandı

İlk olarak Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan robotik otopark sistemi Türkiye'de ilk kez Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılmaya başlandı. Robotik Otopark Sistemi hakkında detaylar ve video haberimizde.

Robotik (Akıllı) Otopark Sistemi Nedir ?

Genelde kalabalık şehirlerde otopark sorununu ortadan kaldırmak amacı ile araç park edilmesine olanak tanıyan ve katlı olarak inşa edilen robotik akıllı otopark sistemi yurt dışında yaygınlaşırken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından da Türkiye'de bir ilk olarak kullanılmaya başlandı.

Türk firması San Park tarafından 2015 Kasım ayında yapımına başlanan akıllı otopark sistemi 183 metre kare alana kurulu olduğu gibi, 84 araç kapasitesine sahip. Bu araç kapasitesini katlı olarak değil de geniş bir alandan hesaplayacak olursak 2 bin metre kare alana ihtiyaç duyuluyor. Yetkililerden yapılan açıklamalara göre otoparkın 8.5 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olduğunu belirtti.

Akıllı robotik otopark sistemi toplamda 4.2 milyon TL gibi ciddi rakamlara mal edilmiş olsa da, teknoloji anlamında Balıkesir'li vatandaşların işini kolaylaştırıyor. Kişiler park ederken 80 saniye içerisinde araçlarını teslime edip yerine yerleştirmiş oluyor. Balıkesir Belediyesi tarafından çekilmiş olan robotik otopark sisteminin çalışma videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

İlgili Etiketler