Spotify, En Çok Dinlenenler Listesini Açıkladı!

İsveçli bir müzik veri akışı servisi olan Spotify; her yılın sonunda yaptığı gibi bu yıl da en çok dinlenenler adı altında bir liste yayınladı. Popüler çevrimiçi müzik hizmeti, listeyi farklı başlıklar altında şekillendirmiş bulunmakta. En çok dinlenen sanatçılar, gruplar, şarkılar ve albümler olarak sınıflandırılan liste, 2018 Türkiye'sinde hemen her yerde kulağımıza ilişen parçalar ve sanatçılarla dolu. 

2018 yılına veda etmemize sayılı günler kaldı. Bu bir yıl içerisinde hayatımıza yepyeni parçalar, yepyeni sanatçılar dahil oldu. Bu yeni parçaları dinlemek için sıkça kullandığımız Spotify da, bir yıl boyunca en çok dinlediğimiz şarkıları ve sanatçıları açıkladı.

Listeyi farklı başlıklar altında toplayan Spotify yetkilileri, Türk halkının bu yıl benimsediği müzik anlayışı ve zevki hakkında bazı ipuçları veriyor. Ya da en azından Spotify kullanıcıları nelerden hoşlanıyor, anlamış oluyoruz.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan açıklanan listeye bir göz atalım.

Yılın En Çok Dinlenen Şarkıları

1 Numara: Geceler (Ezhel)

2 Numara: Heyecanı Yok (Gazapizm)

3 Numara: Yalnız Çiçek (Aleyna Tilki)

4 Numara: İmkansızım (Ezhel)

5 Numara: Elbet Bir Gün (Canbay & Walker)

En çok dinlenen şarkılara baktığımızda listenin %80'ini Rap parçaların doldurduğunu görüyoruz. Bu durum da ülkemizdeki Rap kültürünün giderek arttığına somut bir kanıt niteliğinde.

Yılın En Çok Dinlenen Sanatçıları

1 Numara: Ezhel

2 Numara: Sezen Aksu

3 Numara: Yüzyüzeyken Konuşuruz

4 Numara: Teoman

5 Numara: Sagopa Kajmer

Birinci sırada yine Ezhel'i görüyoruz. Ünlü Rap sanatçısını Minik Serçe'miz Sezen Aksu takip ediyor. Yüzyüzeyken Konuşuruz isimli müzik grubu da, listenin 3. sırasında yerini almış durumda. 

Yılın En Çok Dinlenen Albümleri

1 Numara: Müptezhel (Ezhel)

2 Numara: Dua Lipa (Dua Lipa)

3 Numara: Maya (Mabel Matiz)

4 Numara: An (Edis)

5 Numara: Akustik Travma (Yüzyüzeyken Konuşuruz)

2018 yılının en çok dinlenen albümlerine baktığımızda, pop müziğin revaçta olduğuna şahit oluyoruz.

Yılın En Çok Dinlenen Grupları

1 Numara: Yüzyüzeyken Konuşuruz

2 Numara: Imagine Dragons

3 Numara: Duman

4 Numara: Mor ve Ötesi

5 Numara: Adamlar

Yüzyüzeyken Konuşuruz'u bu sefer listenin başında görüyoruz. 2018 yılında Spotify üzerinden en çok dinlenen grup olmayı başaran topluluk, özellikle bu yıl hatrı sayılır bir popülerlik kazandı.

Açıklanan liste bu şekilde sevgili hocalar. Özellikle Ezhel'in bu yıl gösterdiği başarı, Spotify'ın en'ler listesinin çoğu yerinde boy göstermesine sebep olmuş. Sevelim sevmeyelim, takdir ediyoruz...

İlgili Etiketler