PC HocasıYazılımTeamViewer’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

TeamViewer’da Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

 

Kimi zaman eşe dosta yardımcı etmek için kimi zaman ise uzakta yer alan bilgisayarımıza erişim sağlamak için kullandığımız uzaktan masaüstü bağlantı programı TeamViewer‘da çok tehlikeli bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu açığı keşfeden ve faydalanan kötü niyetli kişiler sistem şifrelerini ele geçiriyorlar.

Genellikle Windows kullancılarının daha sık tercih ettiği uzaktan masaüstü bağlantı uygulaması TeamViewer, son sürümü ile kullanıcılarını büyük bir tehlikeye atıyor. Eğer sıkı bir TeamViewer kullanıcısıysanız ya da bilgisayarınızda TeamViewer yüklü ise bilgisayarınızı kontrol edin.

Şirkette yazılımı geliştiren ekip, yakın zaman içerisinde TeamViewer yepyeni bir sürüm yayınladılar ve bu sürümde, patlatılması durumunda saldırganların sistem şifrenizi çalmasına ve kişisel bilgisayarınızı tehlikeye atmasına sebep olabilecek çok ciddi güvenlik açıkları kapatıldı.

Zararlı sitelere girmenizi zorluyor

İnsanların gündelik problemlerini çözmeye odaklı uygulamada ortaya çıkan açığın asıl endişelendirici kısmı kurbanın çok fazla etkileşim yapmasına gerek kalmadan sadece virüs bir internet sitesini ziyaret etmesi ile otomatik bir biçimde bilgisayara bulaşması.

Sistem nasıl işliyor?

Açık oldukça basit işliyor; saldırgan, bir web sitesi aracılığı ile TeamViewer’ın URL şemasını hacklenecek kurbanın bilgisayarındaki kurulu programı kaldırıyor ve virüslü programı yükleyerek uzaktan SMB paylaşım bağlantısı başlatabiliyor.

Video