PC HocasıHaberlerUçak Kazalarını Önleyebilecek Yolcu Kabini

Uçak Kazalarını Önleyebilecek Yolcu Kabini

   

Dünya’nın neresine giderseniz gidin yapılan araştırmalar ve açıklanan verilere göre bir uçağın kaza yapması veya düşme ihtimali çok az olarak belirtilir. Ancak her zaman bir ihtimal olduğu için uçak kazalarında yolcuların hayatını kurtarmak amacı ile yeni bir devrim başlatıldı.


KAZALARI ÖNLEYEN YOLCU KABİNİ TASARLANDI

Şuan için en güvenilir taşımacılık olarak bilinen uçak seyahatleri, herhangi bir nedene bağlı olarak havada arızalanabiliyor ve düşebiliyor. Uçağın arızalanıp irtifa kaybetmesi ile birlikte düştükten sonra kurtulan insanlara şahit olmak çok düşük bir ihtimaldir.

Ancak Ukrayna’lı Mühendis Vladimir Tatarenko tarafından geliştirilen yolcu kapsülü sayesinde artık uçak havada  kayaşehir escort düşmeye başladığı andan itibaren deniz veya kara fark etmeksizin tüm yolcuların kurtulmasını sağlıyor. Pilot tarafından acil durumda uçağın arka kapakları açıklarak raylı sistemde bulunan yolcu kabini uçaktan aşağıya bırakılıyor. Yere yaklaştıktan sonra paraşütler sayesinde yumuşak bir iniş yaparak yolcuların kurtulması sağlanıyor.

ŞUANDA KONSEPT AŞAMASINDA

Şuan için konsept aşamasında bulunan bu projede kapsül biçiminde yolcuların raylı sistem üzerine yerleştirildiği görülüyor. Tehlike anında ise Pilot tarafından uçağın arka kapakları açılarak raylı sistem koltukları bırakıyor. Yere yaklaşıldığı anda otomatik olarak yavaşlatıcı roketler devreye giriyor.

Eğer bırakılan kapsül deniz üzerine düşecek olursa batmaması için şişme botlar ile de destekleniyor. Yüzlerce yolcuyu kurtarabilecek bu sistemin uçak firmalarının sıcak bakmaları durumunda hızlı bir şekilde denemelere başlanacağı belirtildi.

Önemli Not: Ancak bu projeyi incelerken aklıma şöyle bir soru geldi: “Tehlike anında diyelim ki pilot acil durum düğmesine basarak yolcuları bıraktı ve güvenli bir şekilde kurtuldular. Peki pilotlar ne olacak ?” sorusunu sormadan edemedim 🙂

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ucak-kazalarini-onleyebilecek-yolcu-kabini-1025/ linkinden 29.06.2022 04:06:09 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • onay düğmesi pilot kabininde olsun.fırlatma butonu yolcu kabininde bulunsun.pilot onay verince mürettebat hızlı şekilde kabine giderek fırlatma butonuna tek düğme ile işlem başarılı olabilir böylece herkez kurtulmuş olur.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video