Vestel Tarafından Üretilen Silahlı İnsansız Hava Aracı Karayel Uçuşa Hazır

Geçtiğimiz günlerde Vestel Teknoloji tarafından uzun süredir test ve takipleri yürütülen silahlı insansız hava aracı Karayel, bu ay içerisinde uçuşa hazırlanıyor. Karayel'in en büyük rakibi olan ABD'nin predarötlerine rakip olarak geliştirildiği belirtiliyor. Karayel hakkında detaylar haberimizde.

Silahlı ve İnsansız Hava Aracı Karayel

2011 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından onaylanarak imzalanan ve resmiyet kazanarak üretime geçirilen Vestel'in insansız hava aracı Karayel artık tamamen uçuşa hazır olduğu belirtiliyor. Test uçuşunun gerçekleşmesi için tam nitelikli son kontrolleri Mayıs ayında yapılacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenen yeni insansız hava aracı hakkında konuşan Ahmet Naif Zorlu müjdeli haberi geçtiğimiz aylarda vermişti. Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere silahlı insansız hava aracına sahip 3. ülke olacak olan Türkiye, Vestel tarafından yapılan insansız hava araçları için 3 adet yer istasyonu ve 6 adet uçak satın alınacak. Satın alınan yer istasyonları sayesinde Ankara merkezli komuta edilerek istenilen noktalara uçuş yapılacak.

Vestel-Karayel
25 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Vestel tarafından geliştirilen silahlı ve insansız hava aracı Karayel toplamda 25 milyon dolar yatırım aldı. Bu noktada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanacağı araçlar için onay verilmesi durumunda farklı ülkelere de uçuş sağlayarak görev yapabilecek.

Karayel Özellikleri

İnsansız hava aracı Karayel'in üretim aşamasında NATO'nun Sivil Hava Sahasında Uçuş için Elverişlilik Standardı olan 4671'e ve Amerika MUL standartlarına uyumlu olarak geliştirildi. Hiçbir kule ve pilot müdahalesi olmadan iniş ve kalkış yapabilen Karayel'in kanat açıklığı 10.5 metre olup, 97 beygir güçte motora sahip durumda. Kalkış anında 550 Kg ağırlığa sahip olan İHA'nın yük taşıma kapasitesi 70 Kg olarak belirlenmiş. Tüm bu özelliklerin arasında renkli gündüz kamerası, lazer mesafe tespit edici, lazer hedef işaretleyici, kızılötesi gece kamerası ve daha bir çok ekstrası bulunuyor.

Aşağıdaki videodan Vestel'in Karayel'i hakkında detaylar ve içerikleri izleyebilirsiniz.

 

İlgili Etiketler