PC HocasıWindowsWindows 10 S Ne İşe Yarar?

Windows 10 S Ne İşe Yarar?

 

Windows ailesine en güncel Windows 10 dan sonra an itibariyle Windows 10 S de katılacak. Peki bu Windows 10 S‘in Windows 10‘dan farkları nelerdir, ne gibi faydalar sağlar? Aslında adının Windows 10 Cloud olması beklenirken Microsoft ters köşe yaptı ve Windows 10 S olarak sundu. Temelinde kolay bir Windows 10 sürümü olan S versiyonu, Chrome OS’a rakip olarak çıkmış ve daha çok üniversite öğrencilerini ve basit kullanıcıları hedef almakta.

Kısaca anlatmak gerekirse yüksek donanımlı bilgisayarlardan ziyade düşük ve orta donanımlı bilgisayarlara hizmet verecek olan Windows 10 S‘in (S sürümünün) asıl kitlesi oyuncu olmayan, bilgisayarını daha çok sosyal ağ ve internet amaçlı kullanan kesim. Chrome OS gibi basit işlemleri gerçekleştirmek için tasarlanan S sürümünün Windows 10‘un tasarımından herhangi bir farklılığı bulunmuyor.

Önemli özelliklerinden birisi de standart olarak yalnızca Windows Store‘da bulunan uygulamaları çalıştıracak olması beklenen S sürümü, donanımı fazla “harcamadığından” her türlü bilgisayarda kolayca çalışabilecek. Windows Store odaklı olması da güvenlik açısından iyi bir şey fakat istenilirse ayarlardan bu kısıtlama kaldırılabilecek.

Öğrenci ve internet kullanıcılarını hedef alan S sürümü, ayarlardan kısıtlamanın kaldırılmaması durumunda herhangi bir sıkıntı çıkartmayacaktır. Windows Store‘da da herhangi bir virüslü uygulamanın bulunmamasından dolayı S sürümünün daha güvenli bir Windows sürümü olacağı belli olmakta.

 

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video