Windows 10’daki Dokunma Uyumlu Office Programları Beklemeye Alındı

Hem kişisel bilgisayarlarda, hem de mobil cihazlarda Microsoft tarafından geliştirilen Office programları; Windows 8.1 ile beraber dokunma ile kontrol edilebilir hale getirilmişti. 5 yıldan fazla süredir işleyişine devam eden dokunma uyumlu Office programları, Microsoft şirketi tarafından beklemeye alındı. Bu süre zarfında herhangi bir güncelleme almayacak olan dokunma uyumlu Office programları, işleyişine aynen devam edecek. Yani kullandığımız dokunmatik uygulamalar, henüz sonlandırılmış değil.

Programlar Aktif Olmaya Devam Edecek

Hayatımızın her alanında yoğun bir şekilde kullandığımız Microsoft Office programları; tüm popülerliği ile yoluna devam ediyor. Bilgisayar ile doğan bu yazılımlar; teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tabletler ve akıllı telefonlar için de geliştirildi. Bu sayede kullanıcılar; hemen her platformda Office işlemlerini yerine getirebildi.

Dokunmatik ekrana sahip cihazlar için de beş yıldan fazladır aktifliğini koruyan Microsoft, Windows 8.1 ile birlikte dokunarak kontrol edilebilen Office programları geliştirmişti. 

Mobil cihazlar için de dokunmatik uyumlu yazılımlar geliştiren şirket; diğer yazılımlarına öncelik verme gerekçesi ile Windows 10 Mobil yazılımlarındaki çalışmalarını durdurmuş ve bu programları beklemeye almıştı.

Bu süre zarfında kullanıcılar, halihazırda bulunan Office programlarını mobil cihazlarında kullanmaya devam edebildi fakat bu yazılımlara herhangi bir güncelleme gelmedi.

İşte aynı durum; Windows 10'daki dokunma uyumlu Microsoft Office yazılımlarında da geçerli olmaya başladı. Şirket; Windows 10 üzerinden kullanılan dokunma destekli Office programlarını beklemeye aldı. Bu durum bozulana kadar; hiç bir geliştirme veya onarım güncellemesi ile karşılaşmayacağız.

TheVerge sitesinin yaptığı paylaşıma göre Microsoft şirketi; Office programlarının şuan kullanımda olan Android ve iOS sürümlerine öncelik verileceğini ifade ediyor. Dokunma destekli Office programlarını Windows 10 üzerinden kullanmaya devam edebileceğiz. Belki ilerleyen dönemlerde verilen öncelikler değişir de Windows 10'un dokunma destekli Office sürümleri geliştirilmeye devam eder.

Kullanım oranları göz önüne alındığında; Microsoft şirketinin Android ve iOS platformuna öncelik vermesi gayet doğal görünüyor. Sonuçta piyasada yoğun olarak kullanılan Windows 10 Mobile işletim sistemine sahip cihaz, iki elin parmaklarını geçmez.

Fakat yine detamamen sonlandırılmamış bir yazılım, zamanı geldiğinde gerekli desteği görecektir diye düşünüyoruz. Bekleyip görelim diyoruz; sevgili PCH okurları.

İlgili Etiketler