Yenilenmiş Bilgisayar ve Konsol Satışları

Yenilenmiş Bilgisayar ve Konsol Dönemi Başlıyor! Fiyatlar Düşer mi?

  Google News

Yenilenmiş cihazların giderek yaygınlaşmaya başladığını biliyoruz. Akıllı telefonlarla başlayan yenilenmiş cihaz akımı, ülkemizde de giderek genişlemeye devam ediyor. Yenilenmiş akıllı telefonlar için yatırımlar da artarken, bu alanda yeni bir adım daha geldi. Refurbished yani yenilenmiş cihazlar için kapsamlar genişletildi. Artık sadece yenilenmiş akıllı telefon ve tablet görmeyeceğiz. Bunun yanında yenilenmiş bilgisayar ve yenilenmiş oyun konsolu satışlarını da göreceğiz.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karara göre, bundan sonraki dönemde kapsam daha da geniş olacak. Dilerseniz daha fazla uzatmadan kararın detaylarına bir bakalım.

Yenilenmiş Bilgisayar ve Konsol Satışları Ne Zaman Başlayacak?

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karara göre, bundan sonra yenileme merkezleri bilgisayar, akıllı saat, oyun konsolları ve modemler için de yenileme yaparak bu cihazların satışlarını gerçekleştirebilecekler.

Yani artık sadece akıllı telefon ile tablet sınırı yok. Yenilenmiş bir bilgisayarı da satın alabileceksiniz. Tabii ki tüm bu yenileme çalışmalarını yine yetki belgesine sahip olan yenileme merkezleri yapabilecek. Hangi merkezler bu adımı atar ya da yenilenmiş olan cihazlar için satışlar ne zaman başlar bunu da bilemiyoruz.

Yenilenmiş Bilgisayar ve Konsol Satışları

Yenilenmiş Telefonlar için Yeni Şartlar da Var?

Resmi Gazete’de yayınlanan aynı karara göre, yenilenmiş akıllı telefon satışları için de bazı değişiklikler getirildi. Buna göre;

  • Yenilenmiş akıllı telefonlarda pil sağlığı %85’in altına düşen akıllı telefonların yeniden satışa sunulması için pillerinin değiştirilmesi gerekecek.
  • Yenileme yetki belgesi almak için ödenmiş sermaye şartı 10 milyon TL yerine 30 milyon TL seviyesine çıkarıldı. Ayrıca ödenmiş sermayesi 30 milyon TL altında kalan şirketlerin de 1 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmiş sermaye miktarlarını 30 milyon TL’ye tamamlamaları gerekecek.

Yenilenmiş bilgisayar, yenilenmiş oyun konsolu ve yenilenmiş olan giyilebilir teknoloji ürünleri. Görünen o ki bu yeni kategoriler yakın zamanda yüksek fiyatlar için yeni alternatiflerin ortaya çıkmasını sağlayacak. Tabii ki tüm bu ürünler ne kadar yaygınlaşır ya da kaç yenileme merkezi bu işe el atar belli olmaz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video