PC HocasıİnternetAdobe Flash Kalkıyor, Adobe Animate CC Geliyor

Adobe Flash Kalkıyor, Adobe Animate CC Geliyor

 

Milyonlarca bilgisayarda yüklü olan ve uzun zamandır kullanımda olan Adobe Flash Player‘a artık yavaş yavaş veda ediyoruz. Resmi olarak Adobe tarafından duyurulan bu habere başta şaşırsak da, yeni Adobe sürümü olan Adobe Animate çok yakında kullanıcıların karşısına çıkacak.

ADOBE ANIMATE NEDİR ?

Adobe Animate yeni sistem olan HTML5 alt yapısına uygun olarak hazırlanmış ve bundan sonra da HTML5 ile birlikte çalışacak olan yeni hibrit versiyon diyebiliriz.

Eski Adobe Flash sürümü tamamen Flash alt yapısına bağlı olarak çalıştığı için firma böyle bir karar alarak yeni sürüme geçme gereği duydu. Yani bundan böyle yeni sürüme geçtikten sonra Flash Player değil, HTML5 alt yapısı kullanan bir Adobe göreceğiz.

adobe-animate-html5
NEDEN HTML5’E GEÇİLDİ ?

Aslında bu sorunun cevabı çok net ve basit: İnternet ve online platformlarda HTML5 alt yapısı çok daha güvenilir ve mobil tarafta minimum sorun ile çalışan tek sistem şuanda HTML5. O yüzden Adobe’da şimdiye kadar mobil platformdaki güvenlik açıklarından çok çektiği için böyle bir karar aldığını düşünüyoruz.

Apple’ın kurucu ortağı olan ve 5 Ekim 2011 tarihinde vefat eden Steve Jobs, Adobe’nin yeni sürüme geçeceğinin sinyallerini yıllar öncesinden vermişti.

ADOBE ANIMATE’NİN AVANTAJLARI NELER ?

İlk olarak en geçerli neden güvenilir olması diyebiliriz. Diğer unsurlar ise Flash’a göre daha geliştirilebilir ve daha esnek olması tercih edilen sebepler arasında gösteriliyor. Ayrıca Adobe Animate tüm tarayıcılar tarafından destekleneceği için minimum sorun ile maksimum verim almak için Adobe çalışmalarını sürdürüyor.

Adobe Animate’nin çıkış tarihi ise 20 Ocak 2016 olarak gösteriliyor. Yani çok yakında tarayıcınızı açtığınızda “Adobe Animate ile tanışın!” ibareleri görürseniz “PC Hocası zaten demişti” dersiniz 🙂

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/adobe-flash-kalkiyor-adobe-animate-cc-geliyor-1703/ linkinden 22.10.2021 01:10:27 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad