Pazar, Haziran 16, 2024

Spam Site Nedir, Nasıl Engellenir ?

Paylaş

silkroad gaminggentr

Web sitesi sahiplerinin ve firmaların en çok şikayet ettiği noktalardan birisi de spam siteler ve bu spam sitelerin nasıl engelleneceği konusu. Arama motorlarından, yönlendirici sitelerden veya sosyal medya aracılığı ile gelen bu siteler trafik açısından siteye “sahte” trafik yollayarak spama neden olmaktadırlar.

Son yıllarda çokça rastladığımız bu spam siteler kişilerin emeklerinin önüne geçebilmek amacı ile veya anlaşma yapmış oldukları firmalara sahte trafik yollamak amacı ile kazanç elde etmelerinden ibarettir. Peki bu spam siteleri nasıl engelleyebiliriz ?

htaccess-spam

EN BÜYÜK KOZ “.HTACCES”

Tüm altyapılarda kurulu olan, açılımı hypertext acces file olarak bilinen, tüm site içeriği hakkında sunucu üzerinde ayarlamalar ve uygulamalar yapan dosya çeşidine verilen isimdir. Özellikle WordPress altyapısı kurulu olan milyonlarca sitenin en büyük avantajlarından birisidir.

.htacces olarak uzantıya sahip bu dosya türü üzerinde bir çok düzenleme yapılabilmektedir. Bu düzenlemelere örnek verecek olursak;

* Klasörlere erişim izni

* Klasörleri listelemek

* Dosyaları sıkıştırmak

* Dosyaları gizlemek

* 404 sayfalarını ayarlamak

* Hotlinkleri engellemek

* Spam sitelerden gelen trafikleri engellemek

* Dil kullanımını ayarlamak

* Şifre korumalarını ayarlamak

* Ön tanımlı sayfaları değiştirmek gibi bir çok işleve sahiptir. Biz de bugün son zamanlarda başımızın belası olarak adlandırılan “spam sitelerden gelen trafikleri” nasıl engelleyeceğimizi inceleyeceğiz. Htaccess ile engelleyeceğimiz bu sitelerden artık web adresinize trafik gelmeyeceği gibi, Analytics, Web Visor gibi izleme araçlarında da göremeyeceksiniz.

.HTACCESS İLE SPAM TRAFİK NASIL ENGELLENİR ?

İlk olarak .htaccess dosyasına erişmemiz ve sağ tıklayarak “metin editöründe aç” dememiz gereklidir. Dosya metin belgesinde veya notepad ++'da açıldıktan sonra aşağıda vermiş olduğumuz kodları aynen htaccess dosyasına yazmanız gereklidir.

WordPress kullanan kullanıcılar için .htaccess dosyası FTP'da görünmeyebilir. Bunu görmek için Filezilla programı ile FTP'ye eriştikten sonra üst menüden Sunucu > Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Ardından httpdocs > wp content > .htaccess.php dosyasına erişebilirsiniz.

htaccess-ftp

 

Yukarıdaki WordPress FTP erişiminde gördüğünüz gibi .htaccess dosyasına erişebiliyorsunuz. Sağ tıklayıp Göster/Düzenle dediğinizde not defteri açılacak ve karşınıza eklemek istediğiniz veriler için metin belgesi açılacaktır. Şimdi spam trafiği kesmek için aşağıdaki kodları htaccess dosyanızın içine aynen yapıştırın.

Önemli NOT: Aşağıdaki vermiş olduğumuz örnek sitelerdir. Size gelen siteleri aynı şekilde oraya kopyala yapıştır şeklinde ekleyerek işleyebilirsiniz.

RewriteEngine on
Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*adf.ly.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*tinyurl.com.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*bit.ly.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*bc.vc.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*tik.tl.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*tr5.in.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*1tk.us.*$ [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} .*tr6.in.*$ [NC,OR]

RewriteRule .* – [F]

<IfModule mod_setenvif.c>
# Set Referrer Spam as spambot
SetEnvIfNoCase Referer adf.ly spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer tinyurl.com spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer bc.vc spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer tik.tl spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer tr5.in spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer 1tk.us spambot=yes
SetEnvIfNoCase Referer tr6.in spambot=yes
## add all the SPAM sites you wantOrder allow,deny
Allow from all
Deny from env=spambot
</IfModule>

Evet, yukarıdaki örnek spam siteleri htaccess dosyamıza ekleyerek gelen sahte spam trafiği engellemiş oluyoruz. Bu şekilde güncel olarak sitenize gelen spam trafiği engelleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz bir soru veya takıldığınız yer varsa yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Taner AYDOS
Taner AYDOS
PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorumlar

5 YORUMLAR

  1. Bende de geçen haftadan beri copu right diye bir siteden trafik geliyor bir türlü çözemedim. Htaccess ile çözülür değil mi kesin olarak hocam?

  2. Htaccess ile engelledim ama bazı trafikler gelmeye devam ediyor bunun kesin bir çözümü var mı hocam ? Teşekkür ederim şimdiden ilginiz için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler