PC HocasıYazılımAMD RSR’yi Etkinleştirme Nasıl Yapılır? FPS Farkı Ne Seviyede?
AMD RSR

AMD RSR’yi Etkinleştirme Nasıl Yapılır? FPS Farkı Ne Seviyede?

   

AMD RSR teknolojisini sonunda kullanıma sunuldu. Ocak ayında yapılan tanıtımdan beridir bunu merakla bekliyorduk. Henüz çok yeni bir özellik olduğu için AMD RSR’yi etkinleştirme işleminin nasıl yapıldığını bilmeyebilir ve öğrenmek isteyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde de yeni özelliği nasıl etkinleştirebileceğinizden söz edeceğim. Ayrı zamanda AMD tarafından paylaşılan FPS fark verilerine de bakacağız.

Adım Adım AMD RSR’yi Etkinleştirme

İlk yapacağınız şey yeni Adrenalin yazılımını indirmek olacak. Önce bu adımdan başlayarak neyi nasıl yapacağınızdan söz edeyim.

  • 1. Adım: Eğer henüz yeni yazılımı yüklememişseniz, buradaki bağlantı üzerinden AMD’nin sitesine gidebilir ve Adrenalin 22.3.1 güncellemesini indirebilirsiniz.

AMD RSR’yi etkinleştirme

  • 2. Adım: Güncellemenizi yaptıktan sonra, masaüstünüze sağ tıklayarak Adrenalin Edition’ı başlatın.

AMD RSR’yi etkinleştirme

  • 3. Adım: Sol kısımdan “Ayarlar” bölümüne tıklayın ve ardından da “Ekran Kartları” kısmını seçin.

AMD RSR’yi etkinleştirme AMD RSR’yi etkinleştirme

  • 4. Adım: Burada en üst kısımda yer alan “Radeon Süper Çözünürlük” sekmesini göreceksiniz. Sekmeyi aktif edin.

AMD RSR’yi etkinleştirme

  • 5. Adım: Henüz işiniz tamamlanmadı. Artık oyununuza girme zamanı. Oyuna girdikten sonra, çözünürlük ayarlarına gelin ve yerel çözünürlük ayarını düşürün. Maksimum yerel çözünürlükte oyunu oynuyorsanız AMD RSR çalışmayacaktır. Bunun için çözünürlüğü aşağı çekin.
  • 6. Adım: Artık AMD RSR’yi etkinleştirme işlemi tamamlanmış olacak. Görüntü yükseltme sayesinde, yüksek çözünürlük kalitesinde daha iyi FPS değerleri alacaksınız. Özelliğin çalıştığını doğrulamak adına “Alt+R” kombinasyonunu yaparak, AMD Adrenalin yazılımını açın. RSR ayarını açtığınız yerin hemen altında, RSR’nin etkin olduğunu ve yükseltilen çözünürlük değerini göreceksiniz.

AMD RSR nasıl aktif edilir öğrendiğimizi düşünüyorum. AMD’nin paylaştığı değerlendirmeye bakmadan önce, burada merak edebileceğiniz bir soruya da cevap vereceğim.

AMD RSR Hangi Ekran Kartlarında var?

Üzücü haber burası. Tüm modellerde RSR desteklenmiyor. RX 5000 serisi ve üzeri ekran kartlarına sahip olmanız lazım. Buna karşın oyun desteği konusunda ise herhangi bir sınırlama durumu söz konusu değil.

FPS Değerleri Ne Kadar Değişiyor?

İlerleyen dönemde kullanıcı testlerine de yer veririz ama önce AMD’nin paylaştığı veriden bir söz edelim.

AMD, bu konuda çeşitli oyunlarda testler yapmış. Radeon RX 6800 XT ekran kartının kullanıldığı testlerde sonuçlar aşağıdaki gibi.

  • Dirt 5 oyununda RSR kapalıyken Native 4K’da 82 FPS alınmış. 1440p – 4K yükseltmesinde 116 FPS’e kadar çıkış sağlanmış. 1080p – 4K yükseltmesinde ise 160 FPS’e kadar çıkılmış.
  • Warframe oyununda RSR kapalıyken Native 4K’da 108 FPS alınmış. 1440p – 4K yükseltmesinde FPS değeri 185 FPS olmuş. 1080p – 4K yükseltmesinde ise 255 FPS olmuş.
  • Borderlands 3 oyununda yine Native 4K’da 56 FPS alınmış. 1440p – 4K yükseltmesinde 100 FPS görülmüş. 1080p – 4K yükseltmesinde ise 156 FPS gözükmüş.
  • Shadow of the Tomb Raider oyununda Native 4K’da 66 FPS alınmış. 1440p – 4K yükseltmesinde 117 FPS değeri, 1080p – 4K yükselmesinde ise 199 FPS değeri alınmış.

AMD RSR’yi etkinleştirme

Görüldüğü gibi AMD RSR’yi etkinleştirme ile beraber oyunlarda çok ciddi FPS artışı sağlanabiliyor. Şimdi sırada FSR 2.0 var. Onu da heyecanla bekliyoruz. 🙂

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/amd-rsryi-etkinlestirme-nasil-yapilir-fps-farki-ne-seviyede-125003/ linkinden 27.05.2022 14:05:08 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertorial