AMD Ryzen 2300X İlk Benchmark Test Sonuçları Yayınlandı

Şuanda güncel AMD Ryzen 2000 serisi işlemcilerde Zen + Dört çekirdekli işlemciler eksik durumda. Bu durum yakında Ryzen 2300X ve orta sınıf B450 anakartların piyasada yaygınlaşması ile birlikte değişmek üzere. Yurt dışı kaynaklar Türkiye'ye göre her zaman yeni modellere daha erken ulaşabildiği için, Ryzen 2300X işlemcisinin ilk test sonuçları da yayınlandı.

AMD Ryzen 2300X Neler Sunuyor?

Vega grafikleri içerek Ryzen G serisi modeller yakın zamanda karşımıza iGPU olmadan alternatif olarak çıkacak. Yani 2300X modelinden bu durumu çıkartabilirsiniz. Ryzen 2300X için ise geri sayım devam ederken, Chiphell işlemciyi erkenden temin ederek testler gerçekleştirmiş.

Henüz piyasada yerini almayan Ryzen 2300X ile birlikte bir Biostar X370 anakart üzerinde yapılan testler bize işlemcinin Overclock ile birlikte 4.2 GHz hızlarına rahatlıkla çıkabildiğini, biraz daha manuel müdahaleler ile isterseniz 4.315 GHz hızlarına da stabil bir şekilde çıktığını gösterdi. Ancak soğutma çözümü olarak stok fan yerine, farklı bir soğutucu kullanmanız gerekebilir.

TDP'de Değişiklik Yok

AMD yeni nesil Ryzen ailesinde yine sözünü tutmaya devam ettiği gibi, Türkiye'de nitelendirdiğimiz "az yakar, çok kaçar" mantelitesi Ryzen 2300X modeli için de geçerli. Bu dört çekirdekli işlemci bizlere 65W TDP sunduğu gibi, şuanda 700 TL civarında satış fiyatı bulunan Ryzen 1300X işlemcisinin yerini almayı hedefliyor.

Çok yakında yeni orta sınıf SKU'ların B450 anakartlar ile birlikte piyasaya sürülmesi hedefleniyor. Ryzen 3 2300X işlemcisinin ise Türkiye'de 800 TL'den satılmasını tahmin ediyoruz. İşlemci test ofisimize ulaştığında ise detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Etiketler